انتشار چند رمان ایرانی و یک رمان ارمنی

به گزارش کنفرانس هکا، رمان های خانه لهستانی ها نوشته مرجان شیرمحمدی، دشمنِ آینده نوشته هادی خورشاهیان،راهنمای مردن با گیاهان دارویی نوشته عطیه عطارزاده، دستگاهِ گوارش از آیین نوروزی،دیدار در کوالالامپور نوشته ناصر قلمکاری و زندگی بر شاهراه قدیم رُم نوشته واهان توتووِنتس با ترجمه آندرانیک خچومیان راهی بازار کتاب شده اند.

انتشار چند رمان ایرانی و یک رمان ارمنی

به گزارش خبرنگاران، رمان خانه لهستانی ها نوشته مرجان شیرمحمدی در 209 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 18هزار تومان در نشر چشمه عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: مرجان شیرمحمدی داستان نویسی است شناخته شده. او در سال های گذشته چندین کتاب منتشر کرده که از اقبال مناسبی برخوردار بوده اند و پای شان به سینما نیز باز شده است. تازه ترین نوشته او یعنی خانه لهستانی ها احتمالا متفاوت ترین شان هم هست. این رمان داستان آدم هایی است ساکن خانه ای بزرگ در جنوب تهران، خانه ای بازمانده از سال های دور. داستان در زمانه پهلوی دوم می گذرد و قصه آدم ها و رازهایی که هر کدام در سینه خود دارند موضوعی می گردد برای روایت های نویسنده. در این خانه که هرکس اتاقی اجاره ای دارد، عنصرِ ندار بودن گره خورده با گذشته ای وهم آلود که باعث شده ماجراهای خاص و حتی خشنی رقم بخورد. داستان خواهرانی سال خورده، یا زنی که تنها گذاشته اندش. شیرمحمدی با زبانی داستان گو و تلاش برای بازآفرینی یک هویت مکانی و گره زدنش با وجوه شخصی هر یک از قهرمانانِ خود، قصه ای خواندنی نوشته است. خانه لهستانی ها مملو از تکه های احساسی و روایی است که در آن ها می توان ردپای هراسِ از رها شدن در دلِ شهر را درک کرد. قصه ای از زن هایی که این خانه جهانی شخصی شان است و اگر کسی به این جهان تعدی کند سرنوشت چندان خوبی در انتظارش نیست...

همچنین رمان دشمنِ آینده نوشته هادی خورشاهیان در 203 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و به بهای 17هزار تومان در نشر یادشده راهی بازار شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: هادی خورشاهیان داستان نویسی پُرکار است و در آثارِ داستانی اش از روایت های خاص و عجیبی استفاده می کند که برآمده اند از ذهنِ چندسویه اش. رمانِ دشمنِ آینده، تازه ترین نوشته او، نیز با چنین مشی و سازمانی نوشته شده است. رمان داستانی خطی به مفهوم مصطلحش ندارد و درباره سکراتِ مرگ است به نوعی. گروهی از آدم های متفاوت و خاص که در مکانی نامتعارف و برزخ گونه کنار هم جمع شده اند و تکلیف شان با بودن یا نبودنشان مشخص نیست. در این فضا ما روایت هایی از هرکدامشان می خوانیم و البته تنش ها و حرکت هایی که دارند. خورشاهیان که دلبسته ادبیات کلاسیک ایران است با استفاده از پاره ای مفاهیم شناخته شده این ساختار تلاش کرده بازخوانی ای مدرن انجام دهد از مفهومِ حرکت برای رسیدن به امر جاودان کننده، با استفاده از فصل های کوتاه که هرکدام نقشی می زنند و آدم های متفاوتش راستا را می سازند. برای همین رمان دشمنِ آینده را می توان روایتی دانست از اضطرابِ مُردن و این که این نویسنده خراسانی تلاش کرده با حرکت در میانه امر ذهنی و عینی به واقعیتی برسد که در رمانِ او تحقق پیدا می کند. برای مخاطبِ این رمان تعقیب این شرایط ِ روایی به نتایجی قابل تأمل می رسد. نتایجی که شاید پیش بینی نشده هم باشند.

دیگر کتاب تازه منتشرشده در نشر چشمه، راهنمای مردن با گیاهان دارویی نوشته عطیه عطارزاده است که در 117 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 12 هزار تومان منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: اولین رمان عطیه عطارزاده یک کار تجربی و نو است. راهنمای مُردن با گیاهان دارویی هم داستانی خاص دارد و هم ساختاری قابل تأمل. رمان روایتی است از یک دختر جوان که چشمانش نمی بینند و در خانه ای همراه مادرش در کار خشک کردن، ترکیب و آماده سازی گیاهان دارویی برای فروش در بازار است. او در تاریکی چشمانش توانسته با استفاده از قوای دیگر به درکِ جذابِ اشیا و ابزاری برسد که با آن ها کار می کند. همه چیز برایش در ساختار و وجوه گوناگون این گیاهان و البته رابطه با مادرش خلاصه شده، تا این که روزی برای یک مراسم خانوادگی از خانه پا بیرون می گذارد و باز که می گردد خیلی چیزها درونش عوض شده است... عطیه عطارزاده با استفاده از موقعیتِ خاص شخصیتش و فضای گوتیکی که برای او طراحی کرده، به لایه های پُرآشوبِ ذهنی نزدیک می گردد که میل به خشونت و عشق در آن توأمان وجود دارد. این دوگانگی بزرگ و محوری رمان را به سمتی می برد که برای کمتر مخاطبی پیش بینی شدنی است و می توان گفت او را با امر غریبِ ذهن راوی و رابطه اش با امور بیرونی تنها می گذارد. راهنمای مُردن با گیاهان دارویی یک رمان متفاوت و قصه گوست. رمانی که در آن تنهایی یک مفهوم برآشوبنده است و رهایی از آن راه های عجیب و گاه خونینی دارد.

رمان دستگاهِ گوارش از آیین نوروزی نیز در 83 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 8000 تومان در همین نشر راهی بازار شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: رمان کوتاهِ دستگاهِ گوارش نوشته آیین نوروزی روایتی است از سفر پدر و پسری عجیب به آلمان. آیین نوروزی که پیش از این به خاطرِ داستان های کوتاهش جوایزی معتبر از آن خود کرده در اولین کارِ بلندش طنز و جهانِ غافلگیرکننده اش را در هم تنیده تا داستان این پدر و پسر را بسازد. رمان درباره پسر جوانی است که ماشینش در یک تصادف مشهور در یکی از اتوبان های تهران له شده. از قضا او باید همراه پدرش به آلمان برود برای انجام عملی عجیب روی تنِ پدر. عملی روی روده کوچک که نقطه کلیدی طنزآلود داستان است و در این سفر است که قهرمان نوروزی عملا با جهانی روبه رو می گردد که مملو از بدایع است و او چندان نمی تواند این دگردیسی را تاب بیاورد و همین موجب می گردد تکه هایی از هویتِ پنهان او و پدرش که انگار آب وهوای فرنگ به او ساخته، برجسته گردد که اساسِ وجودشان را آشکار می کند... آیین نوروزی در دستگاه گوارش راوی توان مندِ لحظه هایی است که در عین ساده بودن پیچیدگی های مضطرب کننده حیات را آشکار می کنند. تحمل دیگری شاید یا گریز از دیگری. رمانی که شاید در ستایش تنهایی باشد و بودن در شرایطی که انگار بیشتر راه ها به ذهن ختم می شوند. ذهنی که تناقض های جهان اطراف او را بیشتر در خود فرومی برند.

همچنین رمان دیدار در کوالالامپور نوشته ناصر قلمکاری در 219 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 18هزار تومان در نشر چشمه منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: دیدار در کوالالامپور قصه مهاجران است. آن ها که در جست وجوی بهشت خیالی شان دست به هر کاری می زنند و چنگ به هر ریسمانی و سرانجام یکی هویتش را می بازد، دیگری عشق بزرگ زندگی اش و یکی هم جانش را. یکی هم راه میان بُر پُرپیچ وخم را به سلامت طی می کند و پیروز می گردد. نویسنده آن ها را از ایران تا لنج های قاچاقچیان انسان در اندونزی، کمپ های جزیره کریسمس استرالیا و البته شهر کوالالامپور مالزی، با همه زیبایی ها و وحشت هایش، دنبال می کند تا با روایتی رئالیستی و قصه گو جهانی پُر از غافلگیری و جذابیت بیافریند. ناصر قلمکاری در دومین رمانش توجه خاصی به طبقه متوسط ایرانی دارد و رفتارها و افکارشان را زیر ذره بین قرار می دهد و پیروز می گردد عاشقانه ای مدرن و امروزی خلق کند..

رمان ارمنی زندگی بر شاهراه قدیم رُم نوشته واهان توتووِنتس با ترجمه آندرانیک خچومیان در 154 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 13 هزار تومان عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: زندگی بر شاهراه ِ قدیم رُم یکی از مشهورترین آثار ادبیات ارمنستان است از نویسنده نمادین این کشور واهان توتووِنس. این نویسنده سال 1889 به جهان می آید و سال 1936 از جهان می رود. او در عمر نه چندان طولانی اش داستان ها و رمان هایی می نویسد که در زبان ارمنی و ادبیات این کشور جایگاهی ویژه دارند. داستان های به هم پیوسته کتاب زندگی بر شاهراهِ قدیم رُم از نمونه های درخشان اویند که درشان می توان اتوبیوگرافی نویسنده را نیز شاهد بود. کتاب در فضایی کوچک با آدم هایی از هر قشر می گذرد، آدم هایی که گاهی رفتارهای شان طنزِ گوگول را به یاد می آورد و گاه حکایت گویی های شخصیت های چخوف را به هم پیوند می زند، ما شاهدِ نگاهِ غمناکِ او نیز هستیم به آن چه در حال تحقق است. به التهاب در جوامعِ اقلیت سال های آغازینِ قرنِ بیستم و عوض شدن روزگار که هرکدامِ شخصیت های او وجهی از آن را درک می کند. اما زبان روان و فضای مملو از طنز و شوخی داستان ها باعث شده این کتاب یک اثر دلنشین باشد برای تمامی خوانندگانش. کتاب را آندرانیک خچومیان بی واسطه از زبان ارمنی به فارسی بازگردانده است. درک این کتاب می تواند لحظاتی جذاب را برای مخاطبانش رقم بزند. داستان پسری میانِ جمع...

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8082

به "انتشار چند رمان ایرانی و یک رمان ارمنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار چند رمان ایرانی و یک رمان ارمنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید