اضطراب یکی از علل بی خوابی

به گزارش کنفرانس هکا، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و متخصص بیماری های مغز و اعصاب گفت: برای خواب خوب بهتر است بهداشت خواب رعایت گردد.

اضطراب یکی از علل بی خوابی

به گزارش خبرنگار از، بهناز صدیقی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و متخصص بیماری های مغز و اعصاب گفت: یکی از علت های مهم کیفیت خواب پایین و اختلال خواب، بیماری های روحی و روانی که در صدر آن بیماری های اضطرابی است قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: بعضی از افراد ریتم خوابشان به این ترتیب است که ممکنه زودتر به خواب بروند، کسانی که در ابتدای شب خوب خواب نمی روند در بسیاری از موارد بیماری های اضطرابی دارند و برعکس افرادی که دچار بیماری های افسردگی هستند اوایل صبح از خواب بیدار می شوند معمولا ساعت سه تا چهار صبح و دیگر خواب نمی روند.

صدیقی بیان نمود: به طور معمول از زمانی که فرد به رختخواب می رود تا زمانی که خواب می رود باید 10 دقیقه طول بکشد که این روند در بیمارانی که دچار اضطراب هستند یک تا دو ساعت است.

وی توضیح داد: از آن طرف کسانی که زمینه افسردگی دارند خیلی وقت ها در اوایل صبح بیدار می شوند و دیگر خوابشان نمی برد، این بی خوابی با علائمی مانند سوزش سر همراه است.

صدیقی بی خوابی ها را به سه دسته کوتاه مدت، دراز مدت و مزمن تقسیم بندی کرد و گفت: اگر بی خوابی بین سه هفته تا سه ماه باشد کوتاه مدت تلقی می گردد که در این شرایط از دارو های خواب آور به شکل موقت به طوری که ایجاد وابستگی نکند می گردد استفاده کرد.

وی بیان نمود: بیش از سه ماه بی خوابی مزمن محسوب می گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: در بیشتر مواقع بیماری های دیگر باعث بی خوابی هستند مانند درد های مفصلی، آرتروز، درد های استخوانی، پای بی قرار، بیماری های داخلی، دیابت، تیروئید و یا حتی گاهی بیماری های تنفسی مانع خواب خوب می گردد.

وی اضافه نمود: اینکه شخص بی خوابی مزمن داشته باشد حتما احتیاج به کار های تشخیصی دارد و کار های تشخیصی نیز در کرمان قابل انجام است.

به گفته وی برای درمان بی خوابی افراد که دارای مشکلاتی، چون بیماری نیستند، بهترین راه استفاده از تکنیک های شناختی رفتاری است.

متخصص بیماری های مغز و اعصاب در دسترس بودن قرص های خواب را یکی از بدترین اتفاقات دنیای امروز مطرح نمود و گفت: استفاده از قرص های خواب آور باعث شده که بهداشت خواب به هم زده گردد.

وی بیان نمود: استفاده مکرر از دارو های خواب آور بویژه ترکیبات گروه پام ها جدا از اینکه وابستگی را در فرد ایجاد می نماید در دراز مدت بر روی حافظه فرد نیز تاثیر می گذارد.

وی تاکید نمود: حتما باید علت بی خوابی و کم خوابی اینکه آیا مزمن هست یا حاد و آیا همزمان بیماری جسمانی و یا روانی وجود دارد با مراجعه به پزشک کشف گردد.

وی با بیان این موضوع که به طور متوسط یک فرد بزرگسال شش و نیم تا هفت ساعت در شبانه روز احتیاج به خواب دارد، توضیح داد کرد: بعضی از افراد به طور نرمال ساعت خواب کمتری دارند و فرد موثر در جامعه هستند و کمبود خواب هم ندارند و بعضی از افراد پرخواب تر هستند احتیاج بدن آن ها هشت ساعت خواب است.

ی

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4255

به "اضطراب یکی از علل بی خوابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضطراب یکی از علل بی خوابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید