اضافه وزن در مقابل چاقی

به گزارش کنفرانس هکا، اضافه وزن و چاقی هر دو نشان دهنده وزن بدن بوده که بالاتر از آن چیزی است که برای سلامتی افراد در نظر گرفته شده، می باشد. در صورتی که وزن شما بیش از وزن نرمال برای قد شماست، جزء افراد چاق یا دارای اضافه وزن در نظر گرفته می شوید.

اضافه وزن در مقابل چاقی

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

اضافه وزن و چاقی هر دو نشان دهنده وزن بدن بوده که بالاتر از آن چیزی است که برای سلامتی افراد در نظر گرفته شده، می باشد. در صورتی که وزن شما بیش از وزن نرمال برای قد شماست، جزء افراد چاق یا دارای اضافه وزن در نظر گرفته می شوید.

تنها تفاوت بین اضافه وزن و چاقی این است که چاقی یک مرحله شدیدتر از اضافه وزن می باشد. اگرچه از لحاظ اصطلاح هر دو نشان دهنده وزن بالا می باشند، اما اضافه وزن فرم پایین تری بوده و خطرات کمتری را هم برای سلامتی به همراه دارد. در سراسر دنیا، وزن سالم به وسیله محاسبه BMI و یا شاخص توده مبناء تعریف می گردد. BMI یک روش محاسبه وزن استاندارد بر اساس وزن و قد بچه ها، نوجوانان و بزرگسالان می باشد. در صورتی که شما قد و وزن خود را می دانید، می توانید BMI خود را محاسبه کنید. همانطور که سازمان دنیای بهداشت اعلام نموده، BMI به اسم وزن فرد در کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد او در متر می باشد.

توجه داشته باشید که صرفا اندازه گیری BMI به منظور پیش بینی چاقی و یا وزن بیش از حد در افراد کافی نیست. BMI باید به اسم راهنمای تقریبی در نظر گرفته گردد، چون بدن هر فرد با بدن فرد دیگر متفاوت می باشد. BMI همواره بحث برانگیز بوده و فاکتور بیش از حد عمومی است، بنابراین اگر BMI شما نتایج متفاوتی را نسبت به اندازه مورد انتظار نشان داد، نگران نباشید. بدنسازان و ورزشکاران باید توده عضلانی بیشتری داشته باشند، اما BMI آن ها در محدوده اضافه وزن طبقه بندی می گردد، که نادرست است، چون این افراد معمولا سالم بوده و تناسب اندام خوبی دارند. با این وجود، به طور کلی، BMI در رابطه با شرایط وزن شما معتبر بوده، بنابراین شما می توانید آن را به اسم یک ایده تقریبی در رابطه با اضافه وزن و یا چاقی خود در نظر بگیرید.

محاسبه شاخص توده بدن

وزن

ارتفاع

شاخص توده بدن

بررسی شاخص توده بدن

در حال حاضر شما اندازه شاخص توده بدن خود را می دانید، با استفاده از جدول زیر می توانید خود را در گروه های زیر طبقه بندی کنید.

اندازه شاخص توده بدن

شرایط وزن

زیر 5/18

کمبود وزن

5/18 - 9/24

نرمال

25 - 9/29

اضافه وزن

30 به بالا

چاق

تفاوت بین اضافه وزن و چاقی

اضافه وزن و چاقی هر دو افزایش وزن می باشند، با این حال، چاقی فرم شدیدتری از اضافه وزن می باشند. در این دوره، اضافه وزن 10 تا 20 پوند بیشتر از وزن نرمال از نظر تئوری به اسم فرد ناسالم در نظر گرفته نمی گردد. همه این ها وابسته به شرایط چابکی و سلامتی شما دارد. اما مشکل هنگامی بروز می نماید که وزن فرد بسیار بیشتر از حد نرمال باشد و احتمالا از حد آستانه اضافه وزن عبور نموده و به طبقه چاقی وارد شده باشد. بنابراین در صورتی که وزن شما فقط چند پوند بیشتر از حد نرمال بود، نیازی نیست که نگران باشید. چند پوند اضافه وزن با توجه به زندگی پیچیده امروزی امری طبیعی است. با این حال، در صورتی که وزن شما بیش از حد بالا باشد، احتمالا جزء گروه افراد چاق طبقه بندی می شوید.

تفاوت اول

اضافه وزن شرایطی بوده که هنگامی که فرد دارای وزن بالاتر از حد ایده آل است، بروز می نماید. این امر می تواند به واسطه افزایش مصرف کالری، عدم فعالیت فیزیکی و دلایل دیگر باشد. از طرف دیگر، چاقی یک مرحله جلوتر از اضافه وزن می باشد. اگر اضافه وزن شما بیش از حد 30 گفته شده در جدول بالا باشد، شما جزء افراد چاق طبقه بندی می شوید.

تفاوت دوم

همانطور که در مرکز بیماری و کنترل بیان شده، افراد دارای اضافه وزن دارای شاخص توده بدن بین 25 تا 9/29 می باشند، در حالی که افراد چاق شاخص توده بدن آن ها بالاتر از 30 می باشد. بنابراین باید متوجه باشید که اضافه وزن بسیار نزدیک به چاقی می باشد.

تفاوت سوم

افراد دارای اضافه وزن و افراد چاق در معرض خطر بیشتر بیماری های تهدید کننده زندگی می باشند. با توجه به جنبش محدود و چربی بیش از حد این افراد، آن ها همواره مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت می باشند. علاوه بر این، اضافه وزن مانع باروری افراد هم می گردد. تفاوت بزرگ بین اضافه وزن و چاقی این است که افراد چاق نگرانی های جدی مرتبط با سلامت خود دارند.

چاقی مسئله ای عمده در میان بچه ها و نوجوانان آمریکایی می باشد. چاقی زودهنگام یکی از علل اصلی نگرانی افراد بالای 40 سال بوده، اما در حال حاضر حتی بچه ها هم از این مشکل رنج می برند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها یک نمودار مربوط به چاقی را برای بچه ها و نوجوانان تهیه نموده است.

چاقی یا چربی بالا در بدن هم می تواند به واسطه بعضی بیماری های پزشکی رخ دهد، با این حال، خوشبختانه این موضوع به صورت همه گیر در حال رشد نیست. عوامل ژنتیکی و ارثی ممکن است مرتبط با چاقی باشد، اما دلیل اصلی چاقی سبک زندگی غیر متحرک و عادات بدن غذا خوردن می باشد. متاسفانه در بیشتر منطقه ها دنیا فرهنگ خوردن غذاهای آماده به اسم یک جزء جدایی ناپذیر از سبک زندگی آن ها تبدیل شده و همین امر باعث ایجاد چاقی و عوارض خطرناک آن در میان مردم شده است.

همانطور که ذکر شد، تفاوت بین اضافه وزن و چاقی این است که با وجودی که هر دوی آن ها ایجاد کننده شرایط ناسالم هستند، اما چاقی عواقب به مراتب بدتری نسبت به اضافه وزن در پی دارد. در صورتی که از اضافه وزن رنج می برید، با مراجعه به متخصص تغذیه در پی یافتن راه حلی برای این مشکل و بعلاوه استفاده از رژیم غذایی مناسب باشید.

حتی در صورتی که هنوز به مسائل مربوط به اضافه وزن دچار نشده اید، بدین معنا نیست که در آینده هم مسئله ای نخواهید داشت. به منظور جلوگیری از عوارض جانبی و ناخواسته سعی کنید همواره با انجام تمرینات ورزشی، یوگا و پیاده روی وزن خود را در شرایط نرمال نگه دارید. در این راه از توصیه های متخصص تغذیه هم برای بهره مندی از یک رژیم غذایی سالم و بی خطر بهره ببرید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12871

به "اضافه وزن در مقابل چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه وزن در مقابل چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید