برای خرید جوراب مناسب کودک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به گزارش کنفرانس هکا، جوراب یکی از مهم ترین لباس هایی است که می پوشیم اما معمولا به آن کمتر توجه می گردد. مزایای متعدد این تکه لباس باعث شده تا این حد اهمیت داشته باشد. جوراب ها نه تنها به جذب عرق پا یاری می نمایند و باعث جلوگیری از تبدیل شدن بوهای نامطلوب به بخشی دائمی از کفش هایتان می شوند، بلکه از ساییدگی و تاول زدن پاها نیز جلوگیری می نمایند. پوشیدن جوراب به پیشگیری از بیماری قارچ پا نیز یاری می نماید. مزایای جوراب پوشیدن تنها به بزرگ سالان اختصاص ندارد و شامل حال بچه ها هم می شوند. بنابراین، برای اطمینان از سلامتی پاهای فرزندتان باید علاوه بر انتخاب کفش خوب به خرید جوراب مناسب کودک هم فکر کنید. اگر نمی دانید برای انتخاب جوراب مناسب پای کودک چه نکاتی را باید در نظر گرفت، خواندن این مقاله به شما یاری می نماید. در ادامه، راهنمای جامع انتخاب برترین جوراب برای بچه ها را می خوانید.

برای خرید جوراب مناسب کودک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

عوامل مهم برای انتخاب جوراب مناسب کودک

انتخاب برترین جوراب برای بچه ها به چیزی فراتر از موضوعات مد و فشن مربوط می گردد چون جوراب با راحتی، سلامت و استایل بچه ها ارتباط مستقیمی دارد. تصمیم گرفتن برای خرید برترین جوراب برای کودک فقط به مسائل زیبایی شناسی مربوط نمی گردد. جوراب های مناسب می توانند دنیای متفاوتی برای بچه ها شما ایجاد نمایند. این تکه لباس های بسیار کوچک تناسب و پارچه مناسب را برای اطمینان از راحتی کودک در طول روز و حمایت از پاهای در حال رشد او فراهم می نماید.

جوراب های بی عیب و نقص برای بچه ها می توانند از ناراحتی، تاول زدن و بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی پا در بچه ها به ویژه بچه ها بیش فعال پیشگیری نمایند. انتخاب جوراب مناسب کودک به کنترل رطوبت پای او نیز یاری می نماید. در نتیجه، خطر ابتلا به عفونت های قارچی کاهش می یابد.

علاوه براین، جوراب های بچه گانه اغلب با پارچه هایی با ضخامت های مختلف فراوری می شوند و برای آب و هوا و فعالیت های مختلف مناسب هستند. به این ترتیب، از پاهای بچه ها در تمام فصول سال محافظت می نمایند. با اینکه کاربری و راحتی جوراب بیش از همه اهمیت دارند اما در عین حال، نباید از مدل جوراب غافل شد. امروزه، بسیاری از طرح ها و مدل های شاد به بچه ها یاری می نمایند تا شخصیت خود را به وسیله جوراب هایشان ابراز نمایند.

با انتخاب دقیق جوراب، والدین می توانند مطمئن باشند که پاهای فرزندشان نرم، سالم و شیک باقی می ماند و به سلامت بدن آن ها از همان اوایل زندگی یاری می نماید. برای انتخاب جوراب مناسب کودک باید 4 عامل مهم را در نظر بگیرید.

1. راحتی و جنس جوراب

هنگام انتخاب جوراب مناسب پای کودک، تشخیص برترین پارچه هایی که به راحتی او یاری می نمایند بیش از همه اهمیت می یابد. نرمی و لطافت پارچه جوراب روی پوست به پیشگیری از تحریک و ناراحتی، به ویژه در پاهای جوان و حساس یاری می نماید. انتخاب جوراب هایی که از پارچه های ملایم و با کیفیت بالا ساخته شده اند، تناسب دلپذیری جوراب در پای کودک را تضمین می نماید و خطر ساییدگی و ایجاد تاول پای او را به حداقل می رساند.

قابلیت تنفس و خاصیت جذب رطوبت پارچه جوراب نیز به همین مقدار اهمیت دارد. بچه ها فعال و بیش فعال معمولا بیشتر عرق می نمایند. در نتیجه، جورابی با پارچه قابل تنفس کنترل رطوبت پای آن ها را ساده تر خواهد نمود. جوراب های پشمی مرینو به علت قابلیت تنفس استثنایی و توانایی عالی در دفع رطوبت یکی از برترین نمونه های جورابی با این جنس پارچه است. الیاف طبیعی موجود در این جوراب های پشمی بچه ها می توانند رطوبت را جذب نمایند و در عین حال، پاهای آن ها را خشک نگه دارند. بنابراین، راحتی بچه ها حتی با وجود فعالیت های شدید نیز تضمین می گردد. از آن گذشته، این خاصیت تنظیم دمای پشم مرینو باعث می گردد که برای آب و هوای مختلف مناسب باشد. جوراب ساخته شده از این جنس پارچه گرما را در شرایط سردتر و خنکی پا را در هوای گرم تر تضمین می نماید.

والدین باید موقع انتخاب جوراب با پارچه مناسب برای کودک، به آلرژی ها و حساسیت هایی که ممکن است نسبت به برخی از پارچه ها داشته باشد، توجه نمایند. ممکن است برخی از بچه ها نسبت به الیاف مصنوعی یا رنگ های به کار رفته در پارچه جوراب ناراحتی یا واکنش آلرژیک نشان بدهند. انتخاب پارچه های ضد حساسیت یا پارچه های فراوری شده با حداقل فرایندهای شیمیایی می تواند این نگرانی ها را کاهش دهد و برای کودک تجربه ایمن تری از جوراب پوشیدن در پی داشته باشد.

2. تناسب و مقدار جوراب

اطمینان از تناسب و مقدار مناسب جوراب های بچه ها برای حفظ سلامتی آن ها لازم است چون حفاظت مناسب از پا در طول سال های شکل گیری آن اهمیت دارد. نکته قابل توجهی که در این زمینه باید به خاطر داشته باشید این است که جوراب های نامناسب می توانند رشد پای کودک به شکل سالم را مختل نمایند و باعث نارحتی او شوند.

در نتیجه، تناسب جوراب و نه چندان تنگ یا گشاد بودن آن برای کودک اهمیت بسیاری دارد. جوراب های بسیار تنگ ممکن است گردش خون در پای کودک را محدود نمایند و منجر به ناراحتی او شوند. جوراب های بسیار گشاد نیز ممکن است به علت وجود پارچه های اضافی باعث ایجاد تاول یا ناراحتی کودک شوند.

برای انتخاب جوراب مناسب کودک باید سن او را در نظر بگیرید. پاهای بچه ها به سرعت رشد می نماید و باید جوراب های آن ها را مرتب متناسب با مقدار پاهایشان تغییر داد. والدین با توجه به تناسب جوراب کودک به حفظ سلامت و راحتی پای او یاری می نمایند. انتخاب جوراب هایی که پاهای در حال رشد کودک را در خود جای می دهند و نه چندان تنگ و نه چندان گشاد هستند، از ایجاد مسائل مربوط به سلامت پای کودک جلوگیری می نماید و او را از همان سنین پایین به انتخاب کفش و جوراب مناسب ترغیب می نماید.

3. طرح و زیبایی جوراب

جلب توجه بچه ها با طرح های رنگارنگ و نقش های مجذوب نماینده روی جوراب ها باعث می گردد که آن ها نسبت به پوشیدن این تکه لباس ها علاقه مند شوند. جوراب های بچه ها صرفا جنبه کاربردی ندارند، بلکه می توانند به بومی نقاشی برای ابراز خود و وسیله ای جهت بازی با قوه تخیل آن ها تبدیل شوند. رنگ های شاد و سرزنده و طرح های مجذوب نماینده و پویای جوراب به بچه ها این امکان را می دهد که مدل های جوراب را بر اساس شخصیت و علایق خود انتخاب نمایند.

گنجاندن طرح های سرگرم نماینده و مجذوب نماینده در جوراب های بچه ها می تواند لباس پوشیدن را به تجربه ای لذت بخش برای آن ها تبدیل کند. طرح های اسکاندیناوی که به علت نقوش پیچیده و در عین حال عجیب و غریب خود شناخته شده اند، به جوراب مناسب کودک مجذوب نمایندهیت منحصر به فردی می بخشند.

طرح های نوردیک اغلب از طبیعت و فرهنگ فولکلور الهام می گیرند و یک جلوه مجذوب نماینده بصری ایجاد می نمایند. این جلوه های مجذوب نماینده می توانند فکر بچه ها را تسخیر نمایند. از منظره ها برفی گرفته تا اشکال عجیب حیوانات، این طرح ها به بچه ها آرامش می بخشند و آن ها را با زیبایی شناسی افسانه ای خود مسحور می نمایند.

والدین با انتخاب طرح ها و الگوهای خلاقانه جوراب، فردیت بچه ها را پرورش می دهند و در عین حال، یک کار عادی مانند جوراب پوشیدن را به یک ماجراجویی هیجان انگیز برای بچه ها تبدیل می نمایند. در نتیجه، بچه ها به وسیله لباس هایشان و در همان سنین پایین از مد و فشن، زیبایی شناسی و ابراز وجود لذت می برند.

در مجموع، زمانی که نوبت به انتخاب جوراب مناسب کودک می رسد، رنگ ها و طرح های متنوعی برای انتخاب خواهید داشت. بااین حال، بهتر است هنگام خرید جوراب نوزاد یا کودک از رنگ های یکدست بهره ببرید. به هرحال، طرح های راه راه یا برجسته می توانند حواس کودک شما را در زمان بازی پرت نمایند.

4. توجه به تغییرات فصلی

در نهایت، هنگام انتخاب جوراب مناسب کودک باید تغییرات فصلی را هم در نظر بگیرید. انتخاب جورابی متناسب با آب و هوا، راحتی کودک را در طول سال تضمین می نماید.

در طول تابستان، جوراب هایی با پارچه های قابل تنفس و سبک وزن برترین گزینه ها هستند. این جوراب ها به تهویه هوا یاری می نمایند و باعث جلوگیری از گرم شدن بیش از حد یا عرق کردن کودک می شوند. انتخاب پارچه های پنبه ای که رطوبت را دفع می نمایند، به خنک و خشک ماندن پاهای کوچک بچه ها در طول ماه های گرم یاری می نماید.

به همین ترتیب، هنگامی که زمستان فرا می رسد، انتخاب جوراب های گرم و رطوبت گیر اهمیت می یابد. این جوراب ها یک لایه عایق اضافی ایجاد می نمایند و پای کودک را گرم و راحت نگه می دارند. پارچه هایی مانند پشم مرینو یا ترکیبی از این جنس، گرمای پای نوزاد و کودک را به برترین شکل حفظ می نمایند و در عین حال، به طرزی مؤثر رطوبت پای آن ها را از بین می برند. در نتیجه، بچه ها سردی ناراحت نماینده پا را تجربه نمی نمایند.

سایز جوراب در سنین مختلف

همان طور که شرح دادیم، یکی از عوامل مهم برای انتخاب جوراب مناسب کودک توجه به مقدار آن است. برای انتخاب سایز جوراب مناسب باید به توصیه های مربوط به آن توجه کرد. مقدار جوراب متناسب با سن بچه ها به این ترتیب است:

  • سنین 12 تا 24 ماهگی: مقدار 3 تا 7
  • سنین 2 تا 4 سالگی: مقدار 7 تا 10
  • سنین 4 تا 6 سالگی: مقدار 10 تا 13
  • سنین 7 تا 10 سالگی: مقدار 13 تا 4
  • سنین 11 سالگی و بیشتر: مقدار 4 تا 8

نحوه مقدار گیری جوراب

اگر تابه حال یک جفت جوراب پوشیده اید که به نظرتان مناسب نیست، می توانید به سادگی آن را دربیاورید و یک جفت جوراب دیگر بپوشید اما بچه ها این طور نیستند. آن ها همواره چنین ناراحتی هایی را به زبان نمی آورند. بنابراین، شما باید مطمئن شوید که جوراب مناسب کودک است.

یک جفت جوراب عالی باید پا را به روشی درست بپوشاند. آنالیز کنید که پاشنه جوراب به مقدار پاشنه کودکتان باشد. اگر پاشنه جورابی بسیار بلند است، احتمالا آن جوراب برای پای فرزند شما بسیار بزرگ خواهد بود. در صورتی که پاشنه جوراب زیر پای او قرار می گیرد، جوراب بسیار کوچک است. پارچه جوراب باید پای کودک را کاملا بپوشاند و در هیچ قسمتی جمع یا کشیده نگردد. توجه به این نکته به ویژه در انتخاب جوراب برای بچه های که کفش می پوشند، اهمیت بیشتری دارد چون جوراب گشاد اگر داخل کفش جمع گردد باعث ناراحتی پای کودک می گردد. در نهایت درزهای روی انگشتان جوراب را آنالیز کنید. این درزها باید دقیقا بالای انگشتان پای کودک شما قرار بگیرند. به این ترتیب، جوراب ظاهری شیک و صاف خواهد داشت.

مدل های جوراب بچه ها

بعد از توجه به نکات مهم برای انتخاب جوراب مناسب کودک، باید مدل آن را انتخاب کنید. مدل جوراب کودک باید به برترین وجه با سبک زندگی او هماهنگ گردد. هر مدل جوراب هدف خاصی را دنبال می نماید و با توجه به نیازهای مختلف طراحی می گردد. مهم ترین مدل های جوراب کودک عبارت اند از:

  • جوراب ساق کوتاه: این جوراب یکی از رایج ترین مدل های جوراب بچه ها است. جوراب ساق کوتاه طوری طراحی شده که مچ پا را به مقدار کافی بپوشاند و تقریبا تا نیمه ساق پا به سمت بالا را می پوشاند.
  • جوراب مچی: این مدل جوراب درست زیر مچ پا قرار می گیرد. جوراب مچی جزو مدل های محبوب است چون وقتی کودک آن را می پوشد اساسا نامرئی به نظر می رسد و دهانه کفش آن را پنهان می نماید. این مدل جوراب برای لباس های غیررسمی روزمره بچه ها در باشگاه یا بازی در پارک عالی هستند.
  • جوراب بلند تا زانو: گاهی اوقات، این مدل جوراب با جوراب شلواری اشتباه گرفته می گردد. جوراب های بلند تا زانو یک بخش الاستیک داخلی در امتداد دهانه خود دارند تا پس از بالا کشیدن در جای خود باقی بمانند. این ویژگی قابل توجه برای بچه ها فعالی که مدام جوراب های خود را موقع دویدن و بازی کردن بالا می کشند، اهمیت بسیاری دارد.
  • جوراب سه ربع: این مدل جوراب از جوراب های مچ پا بلندتر و از جوراب های ساق کوتاه کوتاه تر هستند. جوراب های سه ربع با قابلیت ارتجاعی که مانع از سُر خوردن بچه ها می شوند، ظاهر اسپرت یک جوراب ساق کوتاه را در کنار راحتی جوراب مچی دارند. در نتیجه، گزینه ای مناسب برای لباس های روزمره هستند. جوراب های سه ربع را می توانید در رنگ ها و طرح های متنوع برای پسران و دختران پیدا کنید.
  • جوراب نیم بوت: جوراب های نیم بوت زمانی اهمیت می یابند که زمستان فرا می رسد. در این فصل، کفش های کتانی و عادی جای خود را به بوت و نیم بوت می دهند. جوراب نیم بوت هم به گرم نگه داشتن انگشتان پا در روزهای سرد یاری می نماید. این مدل جوراب معمولا پارچه ای ضخیم تر دارد و اغلب به مقدار ای بلند است که در امتداد کفش نیم بوت کشیده می گردد.

کلام آخر

هنگام خرید جوراب مناسب کودک باید به نکات بسیاری توجه کنید. تناسب و استایل جوراب کودک اهمیت بسیاری دارد. علاوه براین، باید سبک زندگی فرزند خود را هم در نظر بگیرید. دوام، راحتی و نوخ دوخت جوراب هم در کاربرد آن نقش مهمی دارد. باید جوراب را به کودک خود بپوشانید تا از تناسب آن مطمئن شوید. بعد از آن، سایر ویژگی های جوراب مانند طرح و مدل آن را در نظر بگیرید.

منبع: nordicsocks

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16935

به "برای خرید جوراب مناسب کودک به چه نکاتی باید توجه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای خرید جوراب مناسب کودک به چه نکاتی باید توجه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید