اسکاتلند: کتک زدن بچه ها ممنوع ، والدین تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

به گزارش کنفرانس هکا، زمان تصمیم گیری در خصوص تنبیه معقول، دادگاه ها به عواملی مانند ماهیت تنبیه، دوره و تکرار آن، سن کودک، اثرات روحی و روانی تنبیه روی کودک توجه می نمایند.

اسکاتلند: کتک زدن بچه ها ممنوع ، والدین تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

اسکاتلند به عنوان اولین کشور بریتانیایی کتک زدن بچه ها توسط والدین را جرم خوانده و برای آن مجازات معین می نماید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، قانون ممنوعیت تنبیه و مجازات بدنی بچه ها در مجلس اسکاتلند با اکثریت آرا و با 84 رای موافق در برابر 29 رای مخالف تصویب شد.

در اقدام جدید بچه ها اسکاتلند همانند بزرگسالان در حین آزار و حمله دیگران تحت حمایت قانون قرار می گیرند.

عکس: GETTY IMAGES

در حال حاضر والدین و سرپرستان کودک قادر به استفاده از فشار فیزیکی معقول برای مدیریت فرزندان خود هستند.

قانون ممنوعیت کتک زدن بچه ها توسط جان فینی افسر سابق پلیس و نماینده کنونی حزب سبزهای اسکاتلند به جریان افتاد و مورد حمایت و پشتیبانی حزب های کارگر، حزب ملی اسکاتلند (SNP)، لیب دمز، حزب متبوع فینی و بسیاری از موسسات خیریه بچه ها نهاده شد.

فنی نماینده حزب سبز در این باره گفت: کتک زدن بچه ها، احتمال درست بودن این عمل در ذهن آنها را ایجاد می نماید در حالیکه ممنوعیت این اقدام پیغام قدرتمندی را به آنها می رساند که کتک زدن در هیچ شرایطی قابل قبول نیست.

او همچنین گفت: شواهد غیرقابل انکاری مبنی بر آسیب تنبیه بدنی در بچه ها وجود دارد. این روش شکل موثری برای تربیت بچه ها نیست و می تواند باعث سوء استفاده جسمی گردد.

آقای فنی نماینده حزب سبز مجلس اسکالتند برای حمایت از طرحش به راهپیمایی موافقان پیوست/ او دشت نوشته بغل کنید-نزنید را در دست دارد/ عکس: بی بی سی

حزب محافظه کار اسکاتلند با این طرح مخالف بود. آنها ادعا کردند این طرح ریسک مجرم شدن والدین خوب به دلیل تنبیه معقول بالا ببرد.

وزیر بچه ها (و جوانان) دولت اسکاتلند تاکید نمود که والدین دوست داشتنی مجازات نخواهند شد.

سوئد اولین کشور دنیا است که کتک خانگی و تنبیه بدنی (بچه ها) را در سال 1979 غیرقانونی بیان کرد. اسکاتلند نیز با تصویب این طرح پنجاه و هشتمین کشور دنیا با ممنوعیت قانونی کتک خانگی بچه ها محسوب می گردد.

ولز نیز در صف اعلام ممنوعیت کتک بچه ها قرار گرفته است. اما هنوز هیچ برنامه مشابه ای در انگلستان یا ایرلند شمالی در این باره دیده نشده است.

والدین در حال حاضر مجاز به استفاده از چه تنبیه بدنی هستند؟

در قانون اسکاتلند، تمامی حملات جسمی به بزرگسالان یک وحشی گری تلقی می گردد اما بچه ها چنین حمایتی را ندارند.

بی بی سی در گزارش خود با استناد به قوانین موجود در اسکاتلند نوشت: در چنین مواقعی حمله نمایندگان فیزیکی به بچه ها ادعای دفاع از تنبیه معقول یا حمله قابل توجیه برای مدیریت و نظم پذیری بچه ها زیر 16 سال را مطرح می نمایند.

زمان تصمیم گیری در خصوص تنبیه معقول، دادگاه ها به عواملی مانند ماهیت تنبیه، دوره و تکرار آن، سن کودک، اثرات روحی و روانی تنبیه روی کودک توجه می نمایند.

براساس این قانون والدین اسکاتلندی عملا می توانند فرزندان خود را تنبیه بدنی نمایند. با این وجود در قانون کنونی ضربه به سر، استفاده از ابزار برای تنبیه و تکان دادن آنها همچنان برخلاف قانون است.

تمامی تنبیه های بدنی در مدارس و سیستم های آموزشی همچنان ممنوع است.

چگونه قانون تغییر می نماید؟

نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثر مردم اسکاتلند با ممنوعیت تنبیه بدنی بچه ها مخالفند. منتقدان قانون کنونی را کافی می دانند و بر این باورند که با قانون جدید ریسک مجرم شدن والدین خوب افزایش می یابد.

اما بیشتر نظرات کارشناسی به نفع طرح فینی نماینده مجلس در جهت ممنوعیت تنبیه بدنی بود و موسسات خیریه حمایت از بچه ها با قدرت از آن دفاع کردند.

در روز رای گیری موافقان طرح در میدان هالی رود در شهر ادینبرگ اسکاتلند تجمع کردند/ عکس: بی بی سی

براساس این طرح که با دفاع از تنبیه معقول به انتها رسید، والدین به دلیل هرگونه تنبیه فیزیکی و بدنی روی بچه ها تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

این طرح همان میزان از حمایت بزرگسالان را برای بچه ها رقم می زند.

این طرح از تعاریف تنبیه بدنی یا تنبیه فیزیکی کمیته بچه ها در سازمان ملل استفاده نموده است.

در تعاریف کمیته بچه ها در سازمان ملل، سیلی زدن، تنبیه با دست یا ابزار، لگد زدن، لرزاندن، پرت کردن و خراش دادن بدن بچه ها ممنوع است.

نیشگون، گاز دریافت، کشیدن مو، در گوشی زدن، سوزاندن، استفاده از آب جوش و قرار دادن بچه ها در مکانی تنگ با فشار از دیگر موارد این قانون سازمان ملل به شمار می آید.

تنبیه بدنی بچه ها در اسکاتلند چه قدر گسترده است؟

براساس آمار منتشره سال 2015 توسط گروهی از خیریه های کودک در اسکاتلند، تنبیه بدنی بچه ها در این کشوراز دیگر نقاط بریتانیا و کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، کانادا، ایتالیا و سوئد بیشتر است.

طبق تخمین محققان حدود 70 تا 80 درصد از محققان بریتانیا از تنبیه فیزیکی برای بچه ها بین 3 تا 7 سال استفاده نموده اند.

تحقیقات نشان می دهند که بسیاری از والدین کتک زدن را چیز خوبی نمی دانند، اما گاهی اوقات بر این باورند که کتک تنها چیزی است که جواب می دهد.

محققان همچنین اعلام نموده اند که استفاده از تنبیه بدنی به دلیل تغییر نگرش عموم در سال های گذشته بسیار کاهش یافته است.

آنالیز های محققان از دیدگاه بچه ها نیز حکایت از ناراحتی و آسیب آنها دارد.

pariha.ir: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

kalarena.com: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6201

به "اسکاتلند: کتک زدن بچه ها ممنوع ، والدین تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکاتلند: کتک زدن بچه ها ممنوع ، والدین تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید