اسامی مستندهای خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، سال جاری در بخش مستند زیر ذره بین جشنواره جهانی فیلم فجر 8 مستند خارجی از کشورهایی چون استرالیا، جمهوری چک، بریتانیا، اوکراین، لهستان و تعدادی دیگر از کشورها به نمایش در می آید.

اسامی مستندهای خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد

داستان یک ازدواج به کارگردانی هلنا ترِشتیکووا محصول 2017 جمهوری چک از فیلم های پذیرفته شده این بخش است که سوژه ای خانوادگی را دنبال می نماید.

در شرح این فیلم آمده است: اتفاق های زیادی در زندگی مشترک 35ساله یک زوج روی داده است؛ از فرازهای خاطره انگیز و تفاهم های لذت بخش تا فرودها و سقوط های دراماتیک. این زوج در بخش اعظمی از زندگی شان درگیر مسایل زندگی روزمره از جمله عظیم کردن بچه ها و اداره خانه یا کاروکاسبی خود بوده اند.

هلنا ترِشتیکووا از سال 1980 با دوربین خود سراغ زوجی رفته است که بخشی از زندگی شان در جدیدترین مستند این فیلمساز حرفه ای اهل چک به نمایش گذاشته می گردد.

داستان یک ازدواج در ادامه فیلم های تلویزیونی قرار می گیرد که ترِشتیکووا در طول چند دهه اخیر درباره ایوانا و واتسلاو ساخته است اما در مستند اخیر نقاط عطف تکان دهنده ای در زندگی این زوج ثبت شده است.ترِشتیکووا که عضو آموزشگاه فیلم اروپا است و برای مدت زمان کوتاهی وزیر فرهنگ جمهوری چک هم بود، نویسنده و کارگردانی است که با فیلم های زنان در آغاز این قرن (2001)، مارچِلا (2007) و مالوری (2015) شناخته می گردد.

آبی به کارگردانی کارینا هولدن محصول 2017 استرالیا است که نگاهی موشکافانه به مساله محیط زیست و به ویژه آلودگی آب ها دارد.

این مستند به موضوع کاهش شدید سلامتی اقیانوس ها می پردازد. فیلم با اشاره به این موضوع دردناک که بیش از نیمی از زندگی دریایی از بین رفته است و صنعتی شدن دریاها همین طور بیشتر و بیشتر می گردد از چالش هایی می گوید که ما با آن ها روبه رو هستیم و البته فرصت هایی که برای ایجاد تغییرهای مثبت وجود دارد.

کارینا هولدن در 23 سالگی به واحد تاریخ طبیعی ای بی سی پیوست و هفت سال به عنوان پژوهشگر روی مستندهای حیات وحش دریایی کار کرد تا این که در نهایت تهیه نمایندگی را تجربه کرد. او در بازگشت به زادگاهش استرالیا، مستندسازی را در ژانرهای مختلف ادامه داد و همین طور در کارش پیشرفت کرد. جدیدترین مستند او با عنوان آبی پیش از این در جشنواره های متعددی از جمله ونکوور 2017 روی پرده رفته است.

الدورادو به کارگردانی مارکوس ایمهوف محصول 2018 سوییس و آلمان است و به موضوع پناهندگان می پردازد.

مارکوس ایمهوف با الهام از برخورد خودش با کودک ایتالیایی پناهنده ای با نام جووانا در جریان جنگ دنیای دوم، چگونگی برخورد با پناهندگان و مهاجران را در این روزگار در دریای مدیترانه، لبنان، ایتالیا، آلمان و سوییس روایت می نماید.

مارکوس ایمهوف متولد 1941 در شهر وینترتور سوییس در زوریخ تاریخ هنر خواند و در سال 1996 کمپانی فیلمسازی خودش را با همکاری دوستانش تأسیس کرد. او سابقه تدریس در مدرسه فیلم میلانو، آموزشگاه فیلم برلین و دانشگاه فیلم زوریخ را دارد. او با الدورادو پیش از این به جشنواره های بین المللی برلین و هنگ کنگ 2018 رفته است.

دریا از دوردست به ما می نگرد به کارگردانی مانوئل مونیوز ریواس محصول 2017 اسپانیا و هلند است.

این مستند سراغ چند مرد رفته که به تنهایی در آلونک های رو به دریای خود زندگی می نمایند. پناهگاه هایی کوچک و ساده که در میان تپه های شنی به سختی به چشم می آیند. آنها از افسانه هایی که از وجود یک شهر باستانی و باشکوه می گوید که در دل شن های زیر پای آنها مدفون شده است، بی خبرند.

مانوئل مونیوز ریواس متولد 1978 در سویای اسپانیا، پس از مطالعه در رشته ارتباطات در مدرسه بین المللی فیلم سن آنتونیو دِ لوس بانوس در کوبا ثبت نام کرد. او علاوه بر کارگردانی، تدوین هم می نماید و مدرس سینما هم هست. وی که فیلم هایی مانند سِندِرو (2008) و همراه با باد (2009) را در کارنامه دارد، قبل از جشنواره دنیای فجر با دریا از دوردست به ما می نگرد به جشنواره بین المللی برلین 2017 رفته بود.

دریای غم اولین تجربه کارگردانی وَنِسا رِدگریو محصول 2017 بریتانیا و تعمقی پویا و بسیار شخصی در باب بحران پناهندگی این روزها در سراسر دنیا است. فیلمساز با استفاده از زاویه دید و کلام آدم های مختلف، گذشته و حال و مستند و درام را درهم می آمیزد تا از نگاه خودش به اهمیت حقوق بشر بپردازد.

وَنِسا رِدگریو متولد 1937 یک از مشهورترین بازیگران تئاتر، سینما و تلویزیون انگلستان است. او که در سال 2003 به تالار مشاهیر تئاتر آمریکا راه یافت و در 2010 جایزه دستاورد یک عمر را از آموزشگاه هنرهای سینما و تلویزیون بریتانیا دریافت کرد، بازیگر عظیم و تحسین شده ای است که آرتور پن و تنسی ویلیامز از وی به عنوان عظیم ترین بازیگر زنده عصر ما نام برده اند. رِدگریو تقریباً جایزه ای نیست که تا امروز به دست نیاورده باشد و تندیس های اسکار، امی، تونی، بفتا، اولیویه، کن، گلدن گلوب و اتحادیه بازیگران سینمای آمریکا را در خانه دارد.

شهاب سنگ ها به کارگردانی گورجان کِلتِک محصول 2017 ترکیه و هلند دیگر مستند حاضر در بخش مستند زیر ذره بین سی و ششمین جشنواره دنیای فیلم فجر است.

شهاب سنگ ها که فیلمسازیِ مستند و تفسیر سیاسی را درهم آمیخته و زمینی ها را با کیهان پیوند می زند، فیلمی درباره خاطره و ناپدید شدنِ آدم ها، مکان ها و هر چیز دیگری است.

گورجان کِلتِک متولد 1973 پس از فارغ التحصیلی در رشته سینما، چند فیلم کوتاه را کارگردانی کرد. فیلم کوتاه او با نام اضافه کار (2012) به جشنواره های مختلفی از جمله داک لایپزیگ رفت و فیلم نیمه بلندش با عنوان مستعمره (2015) در جشنواره فید مارسی روی پرده رفت. شهاب سنگ ها اولین فیلم بلند اوست.

خانه نویسندگان به کارگردانی تاراس تومنِکو محصول 2017 اوکراین با سوژه ای نزدیک به ادبیات ساخته شده است.

در شرح این فیلم آمده است : ماجرا از این قراراست که در سال 1930 با تایید استالین ساخت خانه اسلووُ به خصوص برای نویسندگان اوکراینی آغاز می گردد. 64 آپارتمان راحت با اتاق نهارخوری، اتاق آفتاب گیر و نیروهای خدماتی که در یک کلام بهشتی واقعی است برای خالقان آثار ادبی ساخته می گردد، اما این بهشت با یک سیستم نظارتی ویژه و شبکه ای از ماموران به گونه ای طراحی شده که نویسندگان را تحت کنترل قرار دهد.

تاراس تومنِکو متولد 1976 در شهر کی اف اوکراین از دانشکده های زبان شناسی و هنرهای تئاتر، سینما و تلویزیون دانشگاه کی اف فارغ التحصیل شد. وی از اواخر دهه 1990 با فیلم کوتاه کشتارگاه فیلمسازی را آغاز کرد و تا امروز آثار کوتاه، مستند و تلویزیونی مختلفی را جلوی دوربین برده است.

همدلی به کارگردانی آنا زامتسکا محصول 2016 لهستان نیز سوژه ای خانوادگی را دنبال می نماید.

اولا دختری چهارده ساله است که از پدر معلول، برادر مبتلا به اوتیسم و مادری مراقبت می نماید که با آنها زندگی نمی نماید. او تمام کوشش خود را به کار می گیرد تا دوباره خانواده اش را دور هم جمع کند.

آنا زامتسکا که در ورشو زندگی و کار می نماید، در همین شهر و کپنهاگ در رشته های روزنامه نگاری، مردم شناسی و عکاسی تحصیل نموده است. همدلی اولین فیلم بلند زامتسکا است که دوره مستندسازی حرفه ای را هم در مدرسه وایدا گذرانده است. او با این فیلم به جشنواره های مختلفی از جمله ورشو رفته است و از رویدادهای مهمی مثل جشنواره بین المللی مستند برزیل، جوایز آموزشگاه فیلم اروپا، جشنواره بین المللی بوداپست دست پر بازگشته است.

سی و ششمین جشنواره دنیای فیلم فجر 19 تا 27 آوریل 2018 (30 فروردین تا 7 اردیبهشت 1397) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می گردد.

مجله آیرخ: مجله گردشگری و مسافرتی

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9285

به "اسامی مستندهای خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسامی مستندهای خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید