ارزشیابی مجدد و بازانتقال، ابزارهایی برای مدیریت بهینه منابع آرشیوی است

به گزارش کنفرانس هکا، تهران (پانا) - یک کارشناس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران معتقد است ارزشیابی مجدد و باز انتقالِ شیوه آرشیوی علمی و از ابزارهایی برای مدیریت بهینه منابع آرشیوی است که این روش در حال حاضر در موسسات آرشیوی دولتی، خصوصی دانشگاهی در سطح دنیا در حال عملیاتی شدن است.

ارزشیابی مجدد و بازانتقال، ابزارهایی برای مدیریت بهینه منابع آرشیوی است

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محبوبه سادات بیدگلی یک کارشناس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان این مطلب در شرح باز انتقالِ شیوه آرشیوی علمی گفت: نقطه شروع فرایند فراهم آوری منابع آرشیوی ازطریق ارزشیابی انجام می گردد. با توجه به اهمیت این شیوه درمدیریت منابع آرشیوی و عدم وجود خط مشی مربوطه و آشنایی با آنها در آرشیو ملی ایران، ضروت پرداخت به آنها مهم است و باید هریک از آنها را به شکل مبسوط مورد آنالیز قرار داد.

سادات بیدگلی ادامه داد: ارزشیابی مجدد از دو دیدگاه آرشیو و مدیریت اسناد تعریف می گردد. در دیدگاه آرشیو فرآیند تشخیص منابعی که دیگر ارزش نگهداری در آرشیو را ندارند و کاندیدای باز انتقال از آرشیو هستند، مورد آنالیز قرار می گیرد و در مدیریت اسناد فرآیند آنالیز منابع برای بازنگری در ارزش نگهداری آنها نیز مد نظر قرار می گیرد.

وی گفت: فرآیند بازانتقال به عنوان یکی از پیامدها و نتایج ارزشیابی نیز مطرح می گردد. به این معنا که بازانتقال فرآیندی است که طی آن آرشیو، موزه یا کتابخانه، منابع دریافت شده خود را برای همواره از موجودی خود جدا می نماید.

وی گفت: به طور کلی در ادبیات آرشیوی، توجه به ارزشیابی مجدد و معرفی آن از شروع دهه 1980 میلادی شروع شد و تا پیش از آن در ادبیات آرشیوی، آثار منتشرشده ای در این زمینه وجود ندارد و اگر هم مؤسسات آرشیوی از این شیوه استفاده می نموده اند، گزارشی از آن منتشر نمی شد.اولین بار لئونارد راپورت در مقاله نه به مقررات اجدادی: ارزشیابی مجدد منابع آرشیوی در سال 1981 به معرفی تئوری ارزشیابی مجدد پرداخت.

این کارشناس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه نمود: لئونارد راپورت مشکل بزرگ آرشیوها را روبرویی آنها با حجم عظیمی از مواد و منابعی دانست که به درستی فراهم آوری نشده اند یا ارزش آنها در طول زمان کاهش یافته است. از نظر وی حتی اگر ارزشیابان در گذشته منابع را مطابق با استانداردهای روز به درستی ارزشیابی نموده اند، اما بر مبنای استانداردهای امروزی دیگر شایسته نگهداری نیستند و نباید نگه داشته شوند.

سادات بیدگلی ادامه داد: راپورت دلایل فراهم آوری و انباشتگی مواد فاقد ارزش نگهداری در آرشیو را در چند دسته تعریف نموده است. تأکید بیش از مقدار آرشیوداران بر فراهم آوری اسناد بر اساس ارزش استنادی آنها، مصلحت اندیشی به علت حفظ ارتباط با اهداگران، فشار از جانب ایجادکنندگان اسناد و نبود قوانین حمایتگر، امید به دریافت مواد بارزش تر در آینده، حساسیت نسبت به بازنگری در تصمیمات خود، ازدست دادن دائمی فضای مخازن درمیان مؤسسه و گروه های مورد نظر، اطلاع عموم از وجود مواد آرشیوی در مخزن و به خطر افتادن اعتبار مؤسسه آرشیوی در صورت حذف منابع از جمله دلایل فراهم آوری و انباشتگی مواد فاقد ارزش نگهداری در آرشیو است.

وی در ادامه با اشاره به فرآیند گام به گام ارزشیابی مجدد و بازانتقال گفت: استدلال، آماده سازی و فرایند ارزشیابی مجدد از جمله فرآیند گام به گام ارزشیابی مجدد و بازانتقال است و بعد از آن می توان به گزینه های احتمالی مانند بازگرداندن به مؤسسه منشأ یا اهداکننده، انتقال به مؤسسات دیگر، فروش و امحا اشاره نمود.

این کارشناس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: پس از انجام فرایند ارزشیابی مجدد و بازانتقال منابع، باید کل فرایند مورد ارزیابی قرار گیرد. اهداف و نتایج به دست آمده کمّی شده و گزارش داده گردد. کشفیات و نتایج غیرمنتظره، شرایط، محدودیت ها، موانع انجام کار و مسائل و نگرانی های پیش بینی نشده در این فرایند نیز به طور کامل باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13428

به "ارزشیابی مجدد و بازانتقال، ابزارهایی برای مدیریت بهینه منابع آرشیوی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزشیابی مجدد و بازانتقال، ابزارهایی برای مدیریت بهینه منابع آرشیوی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید