ارتباط میان عملکرد ضعیف کلیه با زوال عقل

به گزارش کنفرانس هکا، تحقیقات نشان می دهند عملکرد ضعیف کلیه با زوال عقل در افراد مرتبط است.

ارتباط میان عملکرد ضعیف کلیه با زوال عقل

خبرنگاران - نتایج یک تحقیق 10 ساله نشان می دهند عملکرد ضعیف و رو به کاهش کلیه، با افزایش خطر زوال عقل در افراد مسن مرتبط است.

بر اساس یافته هایی که در ماهنامه علمی Age and Aging انگلیس (که از سوی انتشارات آکسفورد چاپ می گردد) منتشر شده است؛ این زوال عقل و ارتباطی که دانشمندان از آن سخن می گویند، ناشی از سکته مغزی نیست.

تحقیقات قبلی نشان داده بودند در میان بیماران مبتلا به بیماری کلیوی که در مرحله پایانی تحت همو دیالیز قرار می گیرند، اختلال شناختی رایج است؛ به طوری که نوعی ارتباط درجه بندی شده میان شدت بیماری مزمن کلیوی با اختلال شناختی وجود دارد.

در سطح جهانی نیز شیوع بیماری مزمن کلیه به علت افزایش نرخ فشار خون، دیابت و چاقی در حال افزایش است. برای این کار محققان داده هایی را برای بیش از ده سال مورد ارزیابی قرار دادند. در این پژوهش، محققان 306 مورد از افراد مبتلا به زوال عقل را طی ده سال مورد پژوهش قرار دادند و در نهایت تعیین شد عملکرد ضعیف و رو به کاهش کلیه در بزرگسالان مسن، با خطر بیشتر نوعی از زوال عقل همراه است که از سکته مغزی ناشی نشده است.

لازم به ذکر است زوال عقل یا دمانس، شامل شماری از علائم است که حافظه، تفکر و توانمندی های اجتماعی را چنان تحت تاثیر قرار می دهد که زندگی روزمره فرد مختل می گردد. زوال عقل، یک بیماری تعیین نیست؛ بلکه چندین بیماری مختلف می توانند باعث زوال عقل گردد. بیماری آلزایمر، رایج ترین علت زوال عقل پیش رونده در بزرگسالان مسن است.

منبع: پایگاه مجله آمریکایی مراقبت های مدیریت شده (ajmc)

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13052

به "ارتباط میان عملکرد ضعیف کلیه با زوال عقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط میان عملکرد ضعیف کلیه با زوال عقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید