اتصالات لوله فولادی برق ، متعلقات لوله برق فلزی ، اتصالات سازه ای

به گزارش کنفرانس هکا، تاریخچه استفاده از لوله فولادی برق یا محصولی که این روزها در بازار به نام کاندوئیت نیز شناخته می گردد به اوایل قرن بیستم باز می گردد. از این محصول در بسیاری از سیستم ها به عنوان رسانای الکتریکی استفاده می گردد. با وجود گذشت بیش از یک قرن از معرفی این لوله به بازار، هنوز هم در بسیاری از صنایع به خصوص صنعت ساختمان کاربرد دارد. با این مدل لوله برق می توانید انعطاف پذیرترین، محافظ ترین و بادوام ترین مسیر را برای عبور سیم های برق در هر سیستمی ایجاد کنید. تنوع مختلفی از این محصول در حال تولید است. ما در این مقاله کامل ترین راهنما را جهت آشنایی شما با انواع لوله فولادی برق در اختیارتان قرار داده ایم.

اتصالات لوله فولادی برق ، متعلقات لوله برق فلزی ، اتصالات سازه ای

انواع لوله فولادی برق چه کاربردهایی دارند؟

مهم ترین کاربرد انواع لوله فولادی برق ایجاد مسیری در سیستم برق کشی ساختمان است که از سیم ها و کابل های اصلی در برابر آسیب محافظت می کند. ضمن اینکه ایجاد این مسیر باعث می شود که کابل ها نظم بهتری داشته باشند و در صورت آسیب دیدگی ترمیم و تعمیرشان راحت تر شود. انواع مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

انواع لوله برق عبارتند از:

  • کاندوئیت فلزی
  • پی وی سی
  • گالوانیزه سرد
  • گالوانیزه گرم
  • پلی آمید
  • پلی اتیلن
  • خرطومی پلاستیکی
  • خرطومی فلزی

کاندوئیت فلزی

اگر می خواهید سیستم سیم کشی حرفه ای برای یک ساختمان مسکونی یا واحد تجاری و حتی صنعتی انجام دهید و اولویت شما ایجاد مسیری ایمن برای عبور سیم های توکار است؛ می توانید از این مدل لوله برق استفاده کنید. کاندوئیت های فلزی به جهت بدنه مستحکم خود در برابر عوامل محیطی بسیار مقاوم هستند و می توانند به بهترین روش ممکن است از روکش نازک کابل ها و سیم های برق در برابر آسیب دیدگی محافظت کنند. علاوه بر استحکام بالا، فرم پذیری عالی و ماندگاری بی نظیر در برابر ضربات مکانیکی، حیوانات موذی و گرد و غبار از مزایای این محصول محسوب می شوند. برای تغییر شکل و ایجاد زاویه در این لوله ها به تنها دستگاهی که نیاز دارید یک لوله خم کن است.

انواع لوله فولادی برق

انواع لوله های فولادی که برای اجرای سیستم های برق کشی و کابل کشی کاربرد دارند عبارتند از:

لوله فولادی برق مشکی

در فرآیند تولید این مدل لوله فولادی برق از یک لایه رنگ به عنوان روکش ضدزنگ استفاده می شود. بنابراین کاربر می تواند به راحتی در هر قسمتی از ساختمان، حتی در دل بتن نیز این مدل لوله جهت ایجاد مسیر برای عبور کابل های برق استفاده کند. اگر قرار است سیستم برق کشی ساختمان را طوری اجرا کنید که سیم ها در معرض تماس مستقیم با زمین قرار بگیرند؛ برای محافظت از آنها و جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی بهترین مدل لوله برق همین لوله فولادی برق مشکی است.

لوله فولادی گالوانیزه (لوله فولادی گالوانیزه درز جوش)

این مدل لوله فولادی برق نیز در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم است؛ چرا که هم در لایه داخلی و هم روی پوشش بیرونی آن از روکشی ساخته شده از مواد مقاوم مانند روی یا کادمیم استفاده می شود. این روکش مقاومت بالایی در برابر تماس با مصالح ساختمانی دارد و به همین علت می توان از آن به راحتی زیر اندود گچی استفاده کرد.

لوله فولادی گالوانیزه عمقی داغ

این مدل لوله برق در اجرای سیستم های لوله کشی روکار که در فضاهای باز واقع شده اند بسیار کاربرد دارد. علاوه بر این اگر مسیر سیم کشی در معرض عوامل ایجاد زنگ زدگی یا خوردگی است می توانید به راحتی با استفاده از لوله فولادی گالوانیزه عمقی داغ از سیم ها در برابر این عوامل محافظت کنید. برای مناطقی با سطح رطوبت بالا و پروژه هایی که زیاد در معرض عوامل مکانیکی هستند نیز می توان از این مدل لوله و اتصالات مخصوص سیستم برق کشی استفاده کرد.

لوله فولادی گالوانیزه بدون درز ضد انفجار

لوله و اتصالات بدون درز ضد انفجار برای ساختمان هایی مناسب است که امکان انفجار و آسیب دیدگی فیزیکی ناشی از آن وجود دارد. بیشتر ساختمان های صنعتی و کارخانه ها را با استفاده از این مدل لوله برق سیم کشی و کابل کشی می کنند.

لوله فولادی قابل انعطاف (لوله فلکسیبل)

اگر قرار است مسیر سیم کشی از درز انبساط ساختمان عبور کند یا کابل ها به موتوری وصل شوند که به واسطه نوع فعالیتش ایجاد لرزش می کند؛ بهتر است از این مدل لوله برق استفاده شود. لوله های فولادی قابل انعطاف که به لوله فلکسیبل نیز معروفیت دارند قابلیت انطباق بالایی با هر شرایطی محیطی را داشته و به جهت داشتن پوششی از جنس لاستیک، یا مواد مشابه آن، کاربردهای فراوانی دارد.

لوله های گالوانیزه

دو نوع لوله گالوانیزه مخصوص برق در بازار وجود دارد که به لوله آهنی سفید نیز معروفیت داشته و از نظر جنس بدنه و شکل ظاهری با هم تفاوت هایی دارند. نوع بدنه آهنی این محصول کمی کدرتر و سنگین تر از لوله فولادی گالوانیزه است.

لوله های فولادی گالوانیزه

لوله فولادی گالوانیزه به نوعی از لوله گفته می شود که بدنه اصلی آن از فولاد و روکش آن از روی مذاب تشکیل شده است. از این مدل لوله بیشتر برای ساخت سیستم تخلیه وسایل بهداشتی کوچک استفاده می شود؛ اما کاربرد اصلی این محصول اجرای سیستم های تهویه مطبوع است. برای تولید این محصول ابتدا ورق فولادی که از نوعی آلیاژ به نام فولاد نرم ساخته شده است را با فشار از داخل قالبی عبور می دهند. سپس دو لبه ورق را به کمک عملیات جوش کاری به هم متصل کرده و به آن شکل و فرمی شبیه به لوله می دهند. بعد از اتمام مراحل اصلی تولید، لوله را برای مقاوم سازی در برابر تماس با اسیدها و عوامل ایجاد زنگ زدگی در وان آبکاری روکش گالوانیزه غوطه ور می کنند. البته لوله های فولادی گالوانیزه به نسبت لوله های آهنی گالوانیزه، برخلاف استفاده از پوشش یکسان، در برابر اسیدها ضعیف تر عمل می کنند؛ چرا که تمام اسیدهایی که برای چدن مضر هستند فولاد گالوانیزه را نیز دچار خوردگی می کنند.

لوله های آهنی گالوانیزه

مدل دوم از لوله های گالوانیزه مخصوص برق، لوله های آهنی هستند که از آهن سفید نورد و به روش درزجوش تولید می شوند. بعد از اینکه ورق آهن در قالب قرار گرفت و دو سر آن به هم جوش داده شد؛ محصول خروجی که شبیه به لوله معمولی است در فلز مذاب غوطه ور می شود. رنگ این لوله برعکس لوله های فولادی گالوانیزه تیره و خاکستری است و در دو نوع سبک و سنگین تولید می شوند.

هم لوله های فولادی و هم لوله های آهنی گالوانیزه را می توانید به صورت شاخه ای و در طول های 6 متر و دو سر دنده ای به قطر 1 اینچ تا 8 اینچ در بازار پیدا کنید. البته اعدادی که به عنوان قطر این لوله ها روی بدنه آنها درج می شوند قطر اسمی هستند. قطر داخلی این لوله ها کوچک تر و قطر خارجی آنها بزرگ تر از قطر اسمی است. برای اتصال لوله های گالوانیزه آهنی و فولادی از چرخ دنده پیچی استفاده می شود. بعد از ایجاد دنده روی لوله، محل اتصال با مواد مناسب عایق بندی و آب بندی می شود. نکته بسیار مهمی که در زمان استفاده از این محصولات باید به آن توجه کنید این است که هرگز از روش جوش کاری برای اتصال آنها به یکدیگر نباید استفاده کنید؛ چرا که پوشش گالوانیزه روی لوله نسبت به حرارت بالا بسیار حساس است و بعد از سوختن دود غلیظ و سفید رنگی تولید می کند. این دود هم باعث آلوده شدن محیط کارگاه ساختمانی شده و هم تنفسش برای بدن مضر و آسیب زننده است.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 12 بهمن 1402 بروزرسانی: 12 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14751

به "اتصالات لوله فولادی برق ، متعلقات لوله برق فلزی ، اتصالات سازه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصالات لوله فولادی برق ، متعلقات لوله برق فلزی ، اتصالات سازه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید