آیا کارفرما می تواند هر زمانی که خواست کارگر خود را اخراج کند؟

به گزارش کنفرانس هکا، بسیاری از کارگران بیم اخراج از کار خود را دارند، اما باید توجه داشت که قرارداد کار برای مدت زمان مشخصی منعقد می گردد و کارفرمایان به تنهایی نمی توانند آن را فسخ نمایند.

آیا کارفرما می تواند هر زمانی که خواست کارگر خود را اخراج کند؟

به گزارش خبرنگار ، یکی از متداول ترین سؤالاتی که برای کارگران پیش می آید این است که آیا کارفرما می تواند هر زمانی که خواست کارگر خود را اخراج کند یا خیر؟

برای پاسخ به این سؤال باید به این نکته توجه داشت که قرارداد کار برای مدت زمان مشخصی منعقد می گردد و طرفین به تنهایی نمی توانند آن را فسخ نمایند.

البته اگر کارگر یا کارمند در انجام وظایف خود دچار نقص یا قصور انضباطی شوند، کارفرما حق دارد پس از تذکرات کتبی و در صورت نظر مثبت شورای اسلامی کار ضمن پرداخت مطالبات و حقوق معوقه و سنوات کارگر قرارداد او را فسخ کند، اما اگر هیئت حل اختلاف با اخراج کارگر موافق نباشد، حکم بازگشت کارگر صادر می گردد.

: سند جعلی چگونه قابل شناسایی است؟ +مجازات جعل

از لحاظ قانونی هیچ کارفرمایی نمی تواند بدون دلیل موجه قبل از انتها مهلت قرارداد اقدام به فسخ آن کند و به دلیل غیر قانونی و غیر منطقی کارگر و کارمند خود را اخراج کند.

توجه به این نکته لازم است که در صورت اخراج یا فسخ قرارداد کارفرما باید سنوات کارگر، حقوق معوقه و حق بیمه کارگر را پرداخت کند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6948

به "آیا کارفرما می تواند هر زمانی که خواست کارگر خود را اخراج کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کارفرما می تواند هر زمانی که خواست کارگر خود را اخراج کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید