تور روسیه مقرون به صرفه: آیا نفت و گاز آفریقا می تواند جایگزین انرژی روسیه شود؟

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران- تولیدکنندگان عمده انرژی در قاره آفریقا آماده کمک به تامین تقاضای اروپا هستند، اما فاقد ظرفیت و سرمایه گذاری لازم هستند.

تور روسیه مقرون به صرفه: آیا نفت و گاز آفریقا می تواند جایگزین انرژی روسیه شود؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه مقرون به صرفه از کاخ کرملین تماشا کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارین پالسی، رهبران اروپایی هدف خود را برای پایان دادن به اتکای شان به نفت و گاز روسیه پیش از سال 2030 میلادی معین کرده اند که می تواند منجر به دستاورد های تازه ای در بازار نیجریه، آنگولا، لیبی و الجزایر در حوزه عرضه گاز طبیعی مایع شود.

کندی چگ پژوهشگر در حوزه حقوق نفت و گاز می گوید: به نظر می رسد آفریقا در حال حاضر قابل اعتمادترین جایگزین برای تامین انرژی به کشور های اروپایی است. این اساسا فرصت بزرگی را برای کشور های آفریقایی فراهم می سازد تا وارد بازار ها شده و معاملات را به سرعت انجام دهند. منابع انرژی زیادی در قاره آفریقا وجود دارد، اما تولیدکنندگان برتر زیرساختی ندارند که بتواند به سرعت شکاف را برطرف کند.

لیندا مابهنا -اولاگونجو مدیر عامل گروه منابع انرژی DLO یک تامین کننده مستقل برق در آفریقای جنوبی به فارین پالسی می گوید: بزرگترین چالش تامین مالی است.

در میانه تاکید جهانی بر توسعه انرژی های تجدیدپذیر انگیزه ای برای سرمایه گذاری خارجی در زیرساخت های هیدروکربنی آفریقا وجود ندارد. در این زمینه، نیجریه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت قاره آفریقا بر سرمایه گذاران محلی مانند بانک صادرات و واردات آفریقا به منظور تامین منابع مالی جایگزین فشار می آورد. این کشور دارای بزرگترین ذخایر گاز شناخته شده در آفریقا است. تیمیپر سیلوا وزیر منابع نفت نیجریه می گوید: ما قصد داریم یک خط لوله گاز از سراسر صحرا بسازیم تا گاز کشورمان را به الجزایر و اروپا برساند. با این وجود او هشدار می دهد: هیچ ظرفیت اضافه ای وجود ندارد که بتوانیم فورا به اروپا برسانیم.

طرح هایی برای خط لوله 4023 کیلومتری گاز ترانس صحرا در سال 2009 امضا شدند. هدف آن طرح ارسال گاز از شمال نیجریه به نیجر، الجزایر و در نهایت به اروپا بوده است. با این وجود، این پروژه زیربنایی تنها در سال گذشته با کاهش اختلاف بین الجزایر و نیجر احیا شد.

الجزایر که در حال حاضر حدود 11 درصد از گاز اروپا را تامین می کند شاید بهترین موقعیت را برای سود بردن از صادرات انرژی داشته باشد. علیرغم مسدود شدن خط لوله آن کشور به اسپانیا به دلیل تنش با مراکش، صادرات گاز الجزایر به ایتالیا در سال گذشته 76 درصد افزایش یافت و به 21 میلیارد متر مکعب رسید و ظرفیت صادرات 10 میلیارد متر مکعب دیگر را نیز دارد. ماه گذشته، ایتالیا از قصد خود را برای افزایش بیشتر واردات از الجزایر خبر داد.

اتحادیه اروپا هم چنین از حمایت مالی از خط لوله مدیترانه شرقی خبر داده که این منطقه را به میادین گازی در مصر متصل می سازد، اما با مسائل ژئوپولیتیکی با ایالات متحده روبرو شده است که در ژانویه از این پروژه خارج شد چرا که از دید امریکا سرمایه گذاری در پروژه هایی که سبز نیستند و به تقویت انرژی پاک کمکی نمی کنند ضرورتی ندارد.

برخی از بزرگترین تاسیسات تولید انرژی آفریقا در مناطقی با چالش های امنیتی عمده واقع شده اند. موزامبیک سومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی آفریقا را در اختیار دارد. با این وجود، درگیری های مسلحانه در استان شمالی کابو دلگادو پروژه های گازی 50 میلیارد دلاری را به تاخیر انداخته است. میادین گاز و نفت لیبی از طریق خطوط لوله به ایتالیا متصل می شوند، اما بار ها با مشکل تحت محاصره قرار گرفتن روبرو شده اند.

مابهنا - اولاگونجو می گوید: از یک طرف کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرده که ما از سوخت های هیدروکربنی دور می شویم، اما واقعیت امروز نشان می دهد که برای تامین تقاضای کنونی بیش از هر زمان دیگری به تولید نفت و گاز نیاز داریم.

کارشناسان به فارین پالیسی گفته اند که این ایده که گاز آفریقا می تواند بلافاصله جایگزین انرژی روسیه شود یک تصور اشتباه است. به عنوان مثال، سهمیه تولید ماهانه نیجریه در اوپک از ماه آوریل به 1.73 میلیون بشکه در روز افزایش یافت، اما این کشور ماه ها برای رسیدن به سطح تولید معین شده نفت تلاش کرده است و اعلام کرده تمرکز فوری خود را بر تامین سهمیه فعلی قرار داده است.

سیلوا می گوید: ما در حال حاضر حدود 600 هزار بشکه ظرفیت خالی داریم، اما نیاز به سرمایه گذاری وجود برای تامین آن وجود دارد. به طور مشابه، توفیک هاکار مدیر اجرایی شرکت دولتی انرژی الجزایر سوناطراک پیشنهاد کرد که تولید بر تامین تقاضای رو به رشد بازار داخلی و تعهدات فعلی به مشتریان متمرکز خواهد شد.

با این وجود، در درازمدت تحریم ها علیه روسیه فرصتی را برای رهبران آفریقایی فراهم می سازند تا به سرعت در زیرساخت های مورد نیاز برای عرضه مقادیر قابل توجهی گاز آفریقایی به بازار های اروپایی سرمایه گذاری کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13798

به "تور روسیه مقرون به صرفه: آیا نفت و گاز آفریقا می تواند جایگزین انرژی روسیه شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه مقرون به صرفه: آیا نفت و گاز آفریقا می تواند جایگزین انرژی روسیه شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید