آیا باید نرم کننده مو را از روتین مراقبت حذف کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، نرم نماینده مو معمولا یکی از اجزای اصلی روتین های مراقبت از مو است. بااین حال، بعضی از افراد به حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی خود فکر می نمایند و معتقدند که وجود این محصول در روتین های مراقبتی چندان ضروی نیست. بنابراین، ممکن است این سؤالات برایتان مطرح شوند که آیا باید نرم نماینده مو را از روتین مراقبتی مو حذف کنیم؟ این محصول چه تأثیری بر رشد موها دارد؟ در صورت حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی چه جایگزین های دیگری داریم؟ در این مقاله، پاسخ این سؤالات را می خوانید.

آیا باید نرم کننده مو را از روتین مراقبت حذف کنیم؟

هدف استفاده از نرم نماینده مو چیست؟

ساده ترین پاسخ به این سؤال این است که نرم نماینده های مو خاصیت آبرسانی به مو و پوشاندن کوتیکول های آن را دارند. این خواص به تأمین رطوبت و درخشندگی کراتین تشکیل دهنده ساقه مو یاری می نماید. به طور کلی، مزایای نرم نماینده مو عبارت اند از:

  • نرم و مرطوب کردن موها؛
  • متعادل کردن pH پوست سر و مو؛
  • باز کردن گره های مو؛
  • محافظت و پوشش کوتیکول مو.

کارشناسان می گویند pH یک پوست سر سالم باید حدود 4.5 تا 5.5 باشد و pH ساقه آن نیز باید حدود 4 باشد. هدف از روتین های مراقبتی مو همواره رسیدن به این معیارها است. به طور کلی، اگر اندازه pH مو تا 14 باشد، موها در اسیدی ترین حالت هستند و اگر این عدد 7 باش، pH موها خنثی است.

بعضی از محصولات شوینده مو و مواد تشکیل دهنده آن ها می توانند محدود ه pH مناسب مو را مختل نمایند.

در واقع، هر محصول مراقبت از مویی که استفاده می کنید، دارای pH اسیدی، خنثی یا قلیایی است و مو با بالا رفتن یا سفت شدن لایه کوتیکول نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد. شامپوها معمولا با محدوده pH حدود 6 تا 7، در قسمت بالاتری از محدود ه اسیدی تا خنثی قرار دارند. البته، این موضوع شامل شامپوهای سولفاته که اغلب pH بیشتری دارند، نمی گردد. نرم نماینده ها از شامپوها اسیدی تر هستند و اندازه pH آن ها حدود 4 تا 6 است. در نتیجه، به بازگرداندن pH پوست سر و ساقه مو به محدوده ایده آل یاری می نمایند.

کارشناسان معتقدند که مزیت نرم نماینده های امروزی در این زمینه، بسیار بیشتر است. با وجود پیشرفت هایی که در زمینه مراقبت از مو اجرا شده، بعضی از نرم نماینده های مو می توانند درخشش قابل توجهی به موها بدهند، پیوندها را در موها تقویت نمایند، به طور موقت موخوره را درمان نمایند، از موها در برابر گرما محافظت نمایند، شوره سر را بهبود ببخشند، رنگ مو را تقویت نمایند، پوست سر را تحریک نمایند و مزایای بسیار متعدد دیگری داشته باشند. در حقیقت، اگر موهایتان مسئله ای دارد، به احتمال فراوان می توانید کاندیشنر یا نرم نماینده ای را در بازار پیدا کنید که مشکل شما را تا حدی حل نماید.

آیا حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی فکر خوبی است؟

بیشتر کارشناسان معتقدند که استفاده از نرم نماینده مو همواره کار خوبی است. اگر بخواهید می توانید به حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی خود فکر کنید و آن را کنار بگذارید. بااین حال، با گذشت زمان، لایه محکم کوتیکول مو از بین می رود و شرایط موهایتان غیرقابل کنترل خواهد شد. بعضی از کارشناسان معتقدند که مصرف نرم نماینده مو برای افرادی که موهای معمولی دارند، باید اجباری باشد. این کارشناسان می گویند که اگر احساس می کنید احتیاج به حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی خود دارید، کمی فکر کنید. ممکن است محصول درستی را برای موهای خود انتخاب نکرده باشید. این کارشناسان معتقدند که به جای حذف کامل این محصول از روتین مراقبت از مو، از یک نرم نماینده سبک تر بهره ببرید.

چه کسانی هرگز نباید از نرم نماینده مو بگذرند؟

بسته به نوع مو، ممکن است استفاده از نرم نماینده برای بعضی از افراد حیاتی تر باشد. کسانی که موهای موج دار، فر یا ضخیم دارند یا موهای خاکستری رنگی در موهایشان دیده می گردد، حتی اگر تعداد این موها اندک باشد، باید بعد از هر بار مصرف شامپو از نرم نماینده مو استفاده نمایند. کوتیکول مو شبیه به فلس های ماهی است. وقتی که به موهایتان شامپو می زنید، لبه های پوسته های این کوتیکول ها خشک می شوند. برای یاری به ایجاد استحکام، دوام و درخشش مو باید لبه ها و قسمت بیرونی کوتیکول را آبرسانی کنید.

افرادی که موهای صاف بسیار چرب یا بسیار سالمی دارند، می توانند هر چند وقت یک بار از نرم نماینده ی مو استفاده ننمایند اما بهتر است به حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی خود برای همواره فکر ننمایند. حتی اندازه اندکی از نرم نماینده مو می تواند به تنظیم مجدد pH مو و پوست سر یاری کند. علاوه براین، نرم نماینده ها به هرحال از روی موها شسته می شوند. در نتیجه، چندان باعث افزایش فراوری روغن مو نمی شوند.

جایگزین هایی برای نرم نماینده مو

کارشناسان معتقدند که مصرف نرم نماینده مو همواره ایده خوبی است اما در بعضی از موارد می توان از این محصول صرف نظر کرد یا بهتر است که از جایگزین های نرم نماینده استفاده کرد.

افرادی که به جای شامپو از محصولات مراقبتی با خاصیت شویندگی استفاده می نمایند، می توانند نرم نماینده مو را حذف نمایند چون رطوبت بیش از حد ممکن است برای مو مضر باشد. همین امر درباره کسانی که از حالت دهنده ها برای شستشو استفاده می نمایند نیز صدق می نماید. در صورت استفاده از نرم نماینده های عمیق یا ماسک های حالت دهنده مو می توانید به حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی خود فکر کنید چون معمولا این محصولات pH پایین مشابهی دارند.

البته، حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی دلایل دیگری هم دارد. این موضوع ممکن است به مواد تشکیل دهنده نرم نماینده ها، هزینه و اندازه ماندگاری آن ها مربوط گردد. جایگزین هایی که برای نرم نماینده های مو وجود دارند، معمولا طبیعی هستند، هیچ افزودنی یا نگهدارنده ای ندارند، مو را تغذیه می نمایند و ارزان هستند. ممکن است بسیاری از مواد لازم برای ساخت نرم نماینده های خانگی را در خانه داشته باشید. بنابراین، در بسیاری از هزینه های خود صرفه جویی می کنید. علاوه براین، ساخت نرم نماینده موی خانگی به شما این امکان را می دهد که از یک ظرف قابل استفاده مجدد بهره ببرید و بطری های پلاستیکی کمتری را به محل دفن زباله ها منتقل کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به ضخیم تر شدن موهای شما یاری می نماید. برای استفاده از این روغن باید 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل آب شده را با 1 قاشق غذاخوری روغن کرچک، 1 فنجان چای سبز و 3 قطره اسانس اسطوخودوس ترکیب کنید. محلول به دست آمده را در ظرفی شیشه ای نگهداری کنید. 1 تا 2 قاشق غذاخوری از این محلول را هر بار پس از حمام روی موهای خیس خود بمالید و آن ها را شانه کنید.

آلوئه ورا

برای استفاده از این ماسک مو 1 فنجان آب آلوئه ورا را با 2 قاشق غذاخوری از نرم نماینده مورد علاقه خود، 1 قاشق غذاخوری روغن آووکادو، 1 قاشق چای خوری گلیسیرین گیاهی و 5 تا 15 قطره اسانس اسطوخودوس ترکیب کنید. این محلول را درون اسپری بریزید و اسپری را خوب تکان دهید. از این اسپری هم می توانید به عنوان ماسک مو پس از حمام بهره ببرید.

آووکادو

این ماسک به ویژه برای کسانی که موهای خشکی دارند مناسب است. برای درست کردن این ماسک مو باید 3 قاشق غذاخوری روغن آووکادو را با 3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون، 3 قاشق غذاخوری روغن بادام و 15 قطره از اسانس دل خواه خود که متناسب با پوست شما است را با یکدیگر ترکیب کنید. این ماسک مو را هم می توانید پس از حمام روی موهای خود بزنید.

چای سبز

استفاده از چای سبز برای مو فواید فراوانی دارد. برای درست کردن ماسک موی چای سبز باید یک چهارم فنجان چای سبز خنک را با 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، آب نصف 1 لیموی تازه، 1 قاشق چای خوری از روغن گیاهی انتخابی خود و 6 قطره از اسانس دل خواهتان را با یکدیگر ترکیب کنید. این ماسک را روی موهای مرطوب بزنید تا شاهد معجزه چای سبز باشید.

کره شیا

کره شیا چندین مزیت مهم مانند آبرسانی و خواص ضد التهابی و ضد پیری دارد. روغن آرگان نیز خواص آنتی اکسیدانی و فواید مهمی برای مو دارد. بنابراین، می توانید آن ها را با یکدیگر ترکیب کنید. برای این کار یک دوم فنجان کره شیا را با 1 قاشق غذاخوری روغن آرگان، 1 قاشق چای خوری روغن نارگیل آب شده و 10 تا 15 قطره از اسانس دل خواه خود ترکیب کنید. کره شیا و روغن آرگان را باید پیش از ترکیب کردن با سایر مواد به روش بن ماری ذوب کنید. ترکیب به دست آمده را در ظرفی دربسته و در جایی خنک نگهداری کنید. پس از حمام این ترکیب را روی موهای خود شانه کنید.

شیر نارگیل

شیر نارگیل بدون ایجاد احساس سنگینی موها را نرم و لطیف می نماید. درست کردن ماسک شیر نارگیل فقط چند دقیقه طول می کشد. برای آماده کردن این ماسک باید یک چهارم فنجان آب مقطر را با 1 قاشق غذاخوری شیر نارگیل پرچرب درون مخلوط کن بریزید. محلول به دست آمده را در بطری اسپری و در یخچال برای 1 هفته نگهداری کنید. این محلول را باید روی موهای تمیز و مرطوب اسپری کنید و موها را با انگشت یا برس شانه بزنید.

آب نارگیل

آب نارگیل اغلب برای پوست سر خشک به کار می رود و می تواند فراوری سبوم را تحریک کند. ابتدا اطمینان حاصل کنید که به آب نارگیل حساسیت ندارید. سپس، یک چهارم فنجان آب نارگیل را با 2 قاشق چای خوری آب آلوئه ورا، 2 قاشق چای خوری روغن نارگیل و 2 قاشق چای خوری اسانس دل خواه خود ترکیب کنید. از این ماسک مو هم می توانید بعد از حمام بهره ببرید.

عسل

کارشناسان ماسک عسل را برای بهبود موهای آسیب دیده توصیه می نمایند. برای درست کردن این ماسک باید 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 2 قاشق غذاخوری پودر پروتئینی، 10 قطره اسانس دل خواه و 1 قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. طریقه مصرف این ماسک هم مانند سایر ماسک هایی است که معرفی کردیم.

ماسک برای موهای مجعد

این ماسک نرم نماینده را حداقل 3 بار در هفته مصرف کنید تا برترین نتیجه را بگیرید. احتمالا پس از 1 ماه متوجه بهبود قابل توجهی در موهای خود خواهید شد. برای درست کردن ماسک موهای مجعد 8 تا 10 قطره از اسانس دل خواه را با 1 قاشق چای خوری روغن زیتون، 5 تا 6 قاشق غذاخوری آب مقطر و 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا خوب ترکیب کنید.

نرم نماینده جایگزین برای موهای معمولی

گفته می گردد که عصاره یا اسانس گیاه شمعدانی به تقویت رشد مو و بهبود گردش خون یاری می نماید. عصاره دانه گریپ فروت هم محرکی طبیعی برای سیستم ایمنی بدن است و می تواند بعضی از مسائل پوست صورت و سر را تسکین دهد. بنابراین، برای درست کردن ماسکی برای موهای معمولی می توانید از این مواد اولیه بهره ببرید. یک سوم فنجان آب مقطر را با 1 قاشق غذاخوری روغن آرگان، 1 قاشق غذاخوری اسانس گریپ فروت و 1 قاشق غذاخوری اسانس شمعدانی ترکیب کنید. این محلول را در بطری اسپری بریزید و قبل از هر بار استفاده بطری را خوب تکان دهید.

نرم نماینده ای برای باز کردن گره موها

ریشه گل ختمی معمولا برای باز کردن گره مو و نرم کردن آن به کار می رود. بنابراین، می توانید با آن یک ماسک گره گشا درست کنید. 1 فنجان آب مقطر را با یک چهارم فنجان ریشه گل ختمی، 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، روغن بادام شیرین یا روغن جوجوبا، 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و 15 تا 25 قطره اسانس دل خواه را آماده کنید.

ابتدا آب را بجوشانید. سپس، حرارت زیر آن را کم کنید و ریشه گل ختمی را به ظرف آب بیفزایید. اجازه بدهید که ریشه گل ختمی حدود 45 دقیقه بجوشد. گاهی آن را هم بزنید. پس از 45 دقیقه ظرف را از روی حرارت بردارید و جوشانده ریشه گل ختمی را از صافی عبور دهید. حالا صبر کنید تا این جوشانده در دمای اتاق خنک گردد. جوشانده را با بقیه مواد خوب مخلوط کنید. حالا محلول به دست آمده را داخل اسپری بریزید. برای باز کردن گره موها این محلول را به آرامی روی آن ها اسپری کنید. پس از آن، با استفاده از یک برس مرطوب موها را به آرامی شانه بزنید. به این ترتیب، گره موهایتان باز خواهد شد و می توانید آن ها را به راحتی شانه بزنید.

کلام آخر

حالت دادن به موها پس از مصرف شامپو برای سلامت موها مفید است. بعضی از کارشناسان معتقدند که نباید به حذف نرم نماینده مو از روتین مراقبتی خود فکر کنید. نرم نماینده ها فقط خاصیت درخشنده کردن و افزایش رطوبت موها را ندارند، بلکه مصرف آن ها گامی ضروری برای بازگرداندن pH مو و پوست سر و بعلاوه، یاری به آبرسانی، تقویت و محافظت از موها است. اگر احساس می کنید که باید نرم نماینده مو را به هر دلیلی از روتین مراقبتی خود حذف کنید، می توانید جایگزین های آن را امتحان کنید. در هر صورت، توجه داشته باشید که جایگزین انتخابی شما متناسب با احتیاجهای موهایتان باشد.

منبع: byrdie

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17150

به "آیا باید نرم کننده مو را از روتین مراقبت حذف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید نرم کننده مو را از روتین مراقبت حذف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید