آشنایی با انواع روش های افزایش سرمایه

به گزارش کنفرانس هکا، افزایش سرمایه یکی از راه های تأمین اقتصادی شرکت ها است و هدف آن اصلاح ساختار سرمایه شرکت یا تامین منابع اقتصادی نو برای توسعه فعالیت ها مانند افزایش ظرفیت فراوری، راه اندازی طرح های توسعه، نوسازی ماشین آلات و… است.

آشنایی با انواع روش های افزایش سرمایه

رابطه افزایش سرمایه و تحلیل بنیادی

افزایش سرمایه یکی از مباحث مهمی است که در تحلیل فاندامنتال و محاسبه ارزش ذاتی هر سهم باید مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این، سرمایه گذارانی که بر اساس تحلیل تکنیکال اقدام به خرید و فروش می نمایند نیز باید با چگونگی اثرگذاری هر یک از روش های افزایش سرمایه بر قیمت سهام شرکت ها آشنا باشند تا در تحلیل های خود مرتکب اشتباه نشوند.

انواع روش های افزایش سرمایه کدام اند؟

شرکت ها می توانند از چند طریق نسبت به افزایش سرمایه اقدام نمایند که عبارتند از: افزایش سرمایه از محل اندوخته یا انباشته، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده، افزایش سرمایه از محل تتازه ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه به روش صرف سهام. در ادامه در مورد هر یک از این روش ها توضیحات لازمه ارائه می گردد.

1) افزایش سرمایه از محل اندوخته یا انباشته

شرکت ها معمولا کل سود به دست آمده در طی یک سال را بین سهامداران خود تقسیم نمی نمایند، بلکه بخشی از آن را به صورت سود انباشته نزد خود نگه می دارند. افزایش سرمایه از محل اندوخته به این معناست که شرکت بخشی از این سود انباشته را تبدیل به سرمایه اسمی خود نموده و متناسب با آن، به سهامداران سهام تازه اعطا می نماید. در این حالت از افزایش سرمایه تعداد سهم های سهام دار افزایش می یابد و سهامدار وجهی را بابت افزایش تعداد سهام به شرکت پرداخت نمی نماید. این سهام اضافه شده تحت عنوان سهام جایزه به پرتفوی سهام دار اضافه می گردد.

افزایش سرمایه از این محل، قدرت تأمین اقتصادی شرکت را افزایش می دهد. در این روش، سهامداران هیچ وجهی را به شرکت پرداخت نمی نمایند و بعلاوه درصد مالکیت سهامدارانی که در شرکت سرمایه گذاری نموده اند نیز ثابت مانده و تغییری نمی ­کند.

به عنوان مثال، اگر شرکتی اقدام به افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته نماید، به هر یک از سهامداران درست به مقدار تعداد سهامی که دارند، سهام جایزه تعلق می گیرد.

2) افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

در این روش، شرکت اوراقی را تحت عنوان حق تقدم خرید سهام منتشر نموده و با توجه به درصد مالکیت هر یک از سهامداران و درصد افزایش سرمایه، تعداد مشخصی حق تقدم در اختیار سهامداران قرار می دهد. دارندگان نهایی حق تقدم نیز برای تبدیل شدن حق تقدم به سهام، باید وجهی را تحت عنوان ارزش اسمی سهم، به شرکت پرداخت نمایند. در بازار سرمایه ایران ارزش اسمی هر سهم مبلغ 1000 ریال در نظر گرفته می گردد.

هر یک از سهامداران شرکت که به آن ها حق تقدم تعلق گرفته است می توانند در صورت تمایل در این افزایش سرمایه شرکت ننمایند و حق تقدم خود را در بازار به فروش برسانند. از جمله مزایای روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی می توان به ورود نقدینگی تازه به شرکت اشاره نمود.

3) افزایش سرمایه از محل تتازه ارزیابی دارایی ها

در حالت عادی، دارایی های ثابت مشهود به مقدار ارزش دفتری آن ها و سرمایه گذاری های شرکت به مقدار بهای تمام شده آن ها در ترازنامه یک شرکت ثبت می شوند. از جمله دارایی های ثابت مشهود می توان به زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات و… اشاره نمود.

4) افزایش سرمایه به روش صرف سهام

چنانچه شرکتی سهام خود را به قیمتی بیشتر از قیمت اسمی آن در بازار عرضه کند، به مقدار اختلاف بین قیمت اسمی و قیمت عرضه، صرف سهام گفته می گردد. در افزایش سرمایه به روش صرف سهام، شرکت سهام خود را به وسیله پذیره نویسی و با قیمتی بیش از قیمت اسمی به فروش می رساند. سپس تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را یا به حساب اندوخته منتقل می­ کند یا در ازای آن، به سهامداران سابق شرکت، سهام جایزه تخصیص می دهد. افزایش سرمایه به روش صرف سهام خود به دو نوع تقسیم می گردد:

● افزایش سرمایه از محل صرف سهام با حفظ حق تقدم

در این روش، سهامداران فعلی برای شرکت در افزایش سرمایه اولویت دارند. از همین رو، با توجه به تعداد سهام تحت مالکیت هر سهامدار و مقدار افزایش سرمایه، به سهامداران حق تقدم تخصیص پیدا می نماید.

افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم

افزایش سرمایه با سلب حق تقدم به معنای افزایش سرمایه با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی شرکت و عرضه عمومی سهام تازه در بازار سرمایه است. به عبارت دیگر، در این روش اولویتی برای سهامداران فعلی برای شرکت در افزایش سرمایه وجود ندارد و سهام تازه، به وسیله پذیره نویسی در مدت کوتاهی در بازار به فروش می رسد.

در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری درباره بورس و نحوه آغاز سرمایه گذاری در آن کسب کنید، می توانید به صفحه آموزش بورس از صفر کارگزاری مفید مراجعه کنید. در سامانه آموزشی کارگزاری مفید به نشانی learning.emofid.com بیش از 1000 مطلب در سه سطح مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای به همراه دوره های مختلف آموزشی ارائه شده است. به علاوه روزانه چندین کلاس آموزش بورس به صورت رایگان و غیر حضوری برگزاری می گردد که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13784

به "آشنایی با انواع روش های افزایش سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع روش های افزایش سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید