آستان قدس می تواند به احیای هنرهای مرتبط با چوب کمک کند

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت های و پتانسیل های آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود می تواند در حوزه احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی مرتبط با چوب نقش مهمی داشته باشد.

آستان قدس می تواند به احیای هنرهای مرتبط با چوب کمک کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر هم زمان با روز دنیای صنایع دستی در بازدید از مجموعه شرکت کارخانجات چوب رضوی با بیان این مطلب اضافه نمود: آستان قدس برای گسترش، حفظ و احیای این هنرباید یک مرکز پژوهشی هنرهای سنتی و کاربردی جهت خلق ایده ها ایجاد کند.

وی همچنین برگزاری استارت آپ، برای دریافت و پرورش ایده های جدید در صنعت چوب با هدف احیا هنر چوب و صنایع دستی و هنرهای سنتی را پیشنهاد کرد.

مکرمی فر با اشاره به توانمندی های این مجموعه اظهار کرد: کیفیت و ظرفیت های اعم از نیروهای کارآمد و هم جنین امکانات کمی از نقاط قوت صنایع چوب رضوی است و عدم بهره وری و بهره مندی کامل از ظرفیت های موجود از نفاط ضعف این مجموعه است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به ظرفتی های آستان قدس رضوی درباره دنیای کردن این هنر گفت: باید این توانمندی های درفرصت های عرضه و نمایش به دنیا معرفی شود که حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی و نمایشگاههای انفرادی از جمله راهکارهایی است که باید صنایع چوب رضوی دنبال کند.

مکرمی فر با بیان این استفاده از صنعت چوب سابقه ای دیرینه دارد و از دوران کهن در ایران و خراسان مورد استفاده بوده است، اضافه نمود: میراث فرهنگی در بخش تزئینات مرتبط با چوب در بناهای تاریخی از جمله پنجره ها و گره چنیی ها و همچنین تلفیق تولیدات هنرهای سنتی با چوب می تواند از ظرفیت صنایع چوب آستان قدس بهره مند شود و تعامل و همکاری داشته باشد.

وی ادامه داد: هم چنین در بخش گردشگری و هتل ها نیز می توانند برای توسعه و تجهیز از محصولات صنایع چوب رضوی که نوآورانه است استفاده کنند.

مکرمی فر درباره راهکارهای حمایتی از هنرمندان فعال در این زمینه گفت: تحت پوشش بیمه قرار دریافت هنرمندان و شریک کردن آنها در سهام کارخانه ، میتواند در کمیت و کیفیت تولید محصولات نقش مهمی ایفا کند.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4965

به "آستان قدس می تواند به احیای هنرهای مرتبط با چوب کمک کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آستان قدس می تواند به احیای هنرهای مرتبط با چوب کمک کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید