آتشی که میراث فرهنگی و تاریخی را می بلعد

به گزارش کنفرانس هکا، مسئول بافت تاریخی بازار های اصفهان گفت: تیم نظارتی هفت نفره، متشکل از نمایندگان ارگان های مختلف، مسائل و سطح ایمنی بازار های تاریخی اصفهان را رصد می نماید.

آتشی که میراث فرهنگی و تاریخی را می بلعد

به گزارش خبرنگار از ، ساختمان پلاسکو فرو ریخت، بازار تاریخی تبریز در آتش سوخت... خبر های ناگواری که هر کدام داغی بر دلمان گذاشت و حسرتی فراموش نشدنی برایمان به همراه داشت، اما در کنار غم و اندوه این اخبار تلخ، یادگرفتیم قدری به خودمان بیاییم، قدری زودتر دست بجنبانیم، زودتر از آنکه آتش، جان و مال و میراث تاریخی شهرمان را نابود کند!

جبران بعضی خسارت های حاصل از رویداد های تلخ امکانپذیر نیست، شاید بخشی از مال از دست رفته را بتوان با دردسر و سختی بسیار جبران کرد، اما خلا از دست دادن جان عزیزانمان با هیچ چیز قابل جایگزینی نیست، میراث هزارساله ای که در آتش بی توجهی خاکستر می گردد را نمی توان با ساخت و ساز های به ظاهر مدرن و پوشالی امروز جایگزین کرد.

اصفهان، شهری که نام بازار های تاریخی اش همیشه در کنار سایر آثار تاریخی می درخشد، از بازار قیصریه و عطار ها گرفته تا بازار زرگرها، کفاش ها، مسگر ها، بازار هایی که هرکدام ناگفته هایی از میراث چندصد ساله فرهنگ و تاریخ و مردم شناسیِ این دیار دارند و گشت گذار در میان بافت تاریخی و معماری شگفت انگیزشان، روح هر بیننده ای را نوازش می نماید.

اینک موضوع مهم این جاست که چقدر برای حفظ و حراست این میراث گرانبها کوشش نموده ایم، وظیفه سازمان های مختلف برای جلوگیری از ورود آسیب به این بخش از بافت تارخی شهر چیست؟

تجهیزات آتش نشانی در دل بازار های نقش دنیا

کاوه آهنگران، سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان درگفت و گو با خبرنگار از،گفت: بعضی گمان می نمایند که ما بعد از اتفاق تلخ آتش سوزی بازار تبریز به فکر ایجاد ایستگاه های اطفا حریق و فراهم کردن امکانات مختلف برای بازار های تاریخی شهر افتادیم، درحالی که اینگونه نیست و موضوع تامین امنیت جانی و اقتصادی و حراست از بازار های تاریخی شهر موضوعی است که سال هاست روی آن برنامه ریزی نموده ایم.

او ادامه داد: هم اکنون برای بازار های تاریخی میدان نقش دنیا دو ایستگاه پیشرفته آتش نشانی داریم که ایستگاه شماره دو در جوار بازار و ایستگاه شماره 17 در دل بازار میدان امام واقع شده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان ادامه داد: در این ایستگاه ها انواع موتور سیکت ها و ماشین های سبک که مناسب عبور از بافت تاریخی و صعب العبور بازار است تدارک دیده شده که در صورت احتیاج بتوانیم با سرعت بالا و در کمترین زمان ممکن، عملیات امداد ونجات را انجام دهیم.

آهنگران بیان نمود: انواع شیر های هیدرانت آتش نشانی، کپسول های اطفا حریق و بیش از 130 جعبه پیشرفته فایرباکس در نقاط مختلف بازار جایگذاری شد که در صورت احتیاج به راحتی قابل استفاده خواهند بود و کارایی آن ها به طور مرتب آنالیز می گردد.

همکاری کسبه، گامی مهم در پیشگیری از حوادث

سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان گفت: بافت تاریخی بازار، باریک بودن گذرها، قدیمی بودن ساختمان ها و بعضی تجهیزات مورد استفاده در مغازه ها از دلایلی است که در صورت بروز حادثه، امکان عملیات امداد و نجات را مشکل می نماید که این امر وجود همکاری کسبه با سازمان های مختلف برای کاهش آسیب ها را بیش از پیش نمایان می نماید.

آهنگران بعضی از مهم ترین دلایل آسیب زا در بافت تاریخی بازار را اینطور برشمرد، متاسفانه بعضی کسبه پیشخوان های مغازه خود را روی جعبه های فایرباکس آتش نشانی دایر می نمایند و روی شیر های هیدرانت اطفا حریق، تابلو نصب می نمایند، زیر زمین ها و خانه های خالی از سکنه در دل بازار که به انبار تبدیل شده و از امکانات اطفا حریق برخوردار نیست، بسیاری از کسبه اقدام به بستن موتور سیکلت ها در ورودی های بازار نموده و ماشین خود را در راستا هایی پارک می نمایند که با ایجاد سد معبر، امکان ورد ماشین های اطفا حریق آتش نشانی را غیر ممکن می سازند.

او با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین اقداماتی که برای پیشگیری و کاهش حوادث باید انجام گردد فرهنگ سازی است ادامه داد: جدا از بحث وارد شدن خسارت اقتصادی، در خطر بودن جان مردم موضوعی است که باید برای حفظ آن، سازمان های مختلف و کسبه بازار دست به دست یکدیگر بدهند و با همکاری برای ایجاد محیط امن کوشش کنیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان بیان نمود: کلاس های آموزشی متعدد برای کسبه برگزار شده و به همین منظور مکاتبه با شهرداران مناطق و جلسه مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان در جلسه با مسئولان دادگستری، اجرا شده است، اما هنوز ایمنی بازار در حد خیلی خوب نیست و همکاری کسبه به طور کامل انجام نشده است.

تشکیل تیم نظارتیِ هفت ارگان مختلف برای آنالیز مسائل ایمنی بازار

مجید کاظمی، مسئول بافت تاریخی بازار های اصفهان در گفت و گو با خبرنگار از،گفت: در حال حاضر اقدامات خوبی برای جلوگیری از بروز حوادث مختلف در بافت تاریخی بازار های میدان تاریخی نقش دنیا صورت گرفته و برای هرچه بهتر پیش رفتن این موضوع باید ارگان های مختلف با یکدیگر همکاری نمایند.

او اضافه کرد: برای آنالیز مسائل بازار، تیمی متشکل از نماینده های انجمن اسلامی بازار، آتش نشانی، اتاق اصناف، اداره برق، یگان حفاظت میراث فرهنگی و شهرداری منطقه، به صورت حضوری به بازار رفته تا از نزدیک مسائل مختلف را رصد نمایند و هر سازمان بنا به حیطه کاری خود برای برطرف مسائل اقدام نماید.

کاظمی ادامه داد: در این بازرسیِ میدانی، نکات و موانعی که برای اطفا حریق مشکل ایجاد می نماید، مواردی که تخلف محسوب می گردد و مواردی که باعث بروز حادثه می گردد را آنالیز کردیم که از عمده ترین مسائل فعلی بازار می توان به سد معبر، کابل ها و سیم کشی های برق غیر مجاز اشاره نمود.

آتشی که میراثِ فرهنگی و تاریخی را می بلعد

فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: میراث فرهنگی درزمینه ارتقا ایمنی گام هایی برداشته و بجز این سازمان، ارگان های دیگری هم باید وظایفشان را انجام دهند تا ایمنی بازار به سطح مطلوب تری ارتقا پیدا کند و باید ساماندهی جدی و آموزش و ایمن سازی انجام گردد.

او با اشاره به اینکه در صورت بروز حادثه، ابعاد فرهنگی بیش از ابعاد اقتصادی گریبانگیر خواهد بود اضافه کرد: اگر قصد داشته باشیم که به سطح ایمنی در بازار ها برسیم باید بازنگری کلی در تاسیسات برق و الکترونیک در این زمینه داشته باشیم. آموزش ها گسترده باشد تا کسبه و مالکین آشنایی کامل در این مورد پیدا نمایند، یک بخش آگاهی رسانی و فرهنگ سازی و بخش دیگر همکاری آن ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان بیان نمود: کپسول های آتش نشانی باید مرتب شارژ و کنترل شوند، سیم کشی های غیر اصولی باید اصلاح شوند، آموزش کسبه و فرهنگ سازی موضوعیست که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد چراکه ایمنی و حفاظت یک بحث عمومی است و همه باید در این زمینه مشارکت نمایند، میراث فرهنگی نیز باید کنترل و نظارت هایش را افزایش دهد.

گزارش از سولماز محمدی

ی

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4612

به "آتشی که میراث فرهنگی و تاریخی را می بلعد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشی که میراث فرهنگی و تاریخی را می بلعد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید