Google Authenticator در برابر Microsoft Authenticator؛ از کدام اپ استفاده کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، مایکروسافت و گوگل هر دو برنامه های احراز هویت رایگان ارائه می دهند که رمزهای عبور یک بار مصرف مبتنی بر زمان را برای ورود به سیستم با احراز هویت دو مرحله ای (2FA) فراوری می نمایند. هر دو برنامه هدف اصلی یکسانی دارند، اما قبل از انتخاب برنامه مورد نظر، باید بعضی تفاوت های کلیدی را در نظر بگیرید. در ادامه به طور مفصل تفاوت های بین Google Authenticator و Microsoft Authenticator را مطرح می کنیم تا بهتر بتوانید دست به انتخاب بزنید. اما پیش از شروع مقایسه، در ادامه می توانید جدول تفاوت های این دو اپ را مشاهده کنید.

Google Authenticator در برابر Microsoft Authenticator؛ از کدام اپ استفاده کنیم؟
ویژگیMicrosoft AuthenticatorGoogle Authenticator
روش های احراز هویتکدهای مبتنی بر زمان، پوش نوتیفیکیشن، بیومتریککدهای مبتنی بر زمان و شمارنده
ویژگی های اضافیمدیریت رمز عبور، ذخیره سازی کارت پرداخت، مدیریت آدرس و شناسه های تأیید شده-
الزام اکانتورود به اکانت مایکروسافت (اختیاری)ورود به اکانت گوگل (اختیاری)
قابلیت تکمیل اتوماتیکبله، در برنامه های مایکروسافت و شخص ثالثخیر
پشتیبان گیری و بازیابیبله، به وسیله حساب های مایکروسافت و iCloud (برای iOS)بله، به وسیله حساب گوگل
جمع آوری دادهدر صورت فعال بودن، ممکن است داده های استفاده شخصی را ثبت کندجمع آوری داده های شخصی انجام نمی گردد
کنترل های امنیتی و حریم خصوصی برنامهقفل برنامه، دکمه فعال و غیرفعال کردن نمایش کدها، جلوگیری از اسکرین شاتجلوگیری از اسکرین شات
تجربه کاربرینوار جستجو برای یافتن سریع اکانت ها و قابلیت مرتب سازی مجدد اکانت هاطراحی مینیمال

تفاوت های بین Microsoft Authenticator و Google Authenticator

برای تصمیم گیری بهتر در خصوص انتخاب یکی از این دو اپ، به مهم ترین تفاوت های هر دو می پردازیم.

روش های احراز هویت

Microsoft Authenticator روش های مختلفی برای ارائه کد و احراز هویت ارائه می دهد. اول از همه طبیعتا با کدهای مبتنی بر زمان روبرو هستیم که این کدها هر 30 ثانیه یکبار تغییر می نمایند و متداول ترین روش احراز هویت در این برنامه هستند. با فعال کردن پوش نوتیفیکیشن، هنگام ورود به حساب کاربری خود، یک نوتیفیکیشن بر روی گوشی شما ظاهر می گردد که با تایید آن، می توانید به حساب خود وارد شوید. در نهایت باید به قابلیت بیومتریک اشاره کنیم که اگر دستگاه شما از این قابلیت پشتیبانی می نماید، می توانید از اثر انگشت یا تشخیص چهره برای تکمیل اتوماتیک کدهای فراوری شده استفاده کنید.

گوگل آتنتیکیتور برخلاف مایکروسافت آتنتیکیتور، فقط از کدهای مبتنی بر زمان 30 ثانیه ای یا کدهای مبتنی بر شمارنده استفاده می نماید.

سایر ویژگی ها

اپ Microsoft Authenticator فراتر از فراوری صرف کدهای ورود، قابلیت های کاربردی دیگری نیز ارائه می دهد. این اپ دارای یک ابزار مدیریت رمز عبور است که به طور ایمن اطلاعات ورود شما را برای برنامه ها و وب سایت های مختلف ذخیره می نماید. حتی بهتر از آن، در حالی که می تواند به شما در ایجاد رمزهای عبور نو یاری کند، بعلاوه می تواند رمز عبورهای ذخیره شده در Google Chrome یا سایر ابزارهای مدیریت رمز عبور مانند 1Password، Dashlane، NordPass و موارد دیگر را وارد کند. پس از قرار دادن رمزهای عبور خود در برنامه احراز هویت مایکروسافت، می توانید در صورت احتیاج آن ها را در به صورت فایل CSV دریافت کنید.

در طرف مقابل، Google Authenticator به غیر از ارائه کدهای احراز هویت کار دیگری انجام نمی دهد و صرفا روی این موضوع متمرکز شده است.

احتیاج به اکانت

اگر می خواهید از Microsoft Authenticator برای احراز هویت اکانت های مختلف مایکروسافت استفاده کنید، باید با بهره گیری از اکانت مایکروسافت اصلی خود وارد اپ شوید. ولی برای اکانت های سایت هایی مانند گوگل و متا که ارتباطی با مایکروسافت ندارند، بدون انجام این کار هم می توانید از اپ استفاده کنید.

Google Authenticator هم از همین رویکرد استفاده می نماید تا کدها با اکانت گوگل سینک شوند ولی می توانید برای اکانت های سایر سرویس ها چنین کاری را انجام ندهید.

تکمیل اتوماتیک کد

مایکروسافت Authenticator می تواند به طور اتوماتیک کدهای احراز هویت را در برنامه های مایکروسافت و برنامه های شخص ثالثی که از آن پشتیبانی می نمایند، پر کند. با این حال، اگر از Google Authenticator استفاده می کنید، باید کد 6 رقمی را به صورت دستی کپی نموده و سپس آن را در قسمت کد جایگذاری کنید. در این حالت، پر کردن اتوماتیک انجام نمی گردد.

بک آپ گیری و ریستور کردن

برنامه های احراز هویت دو عاملی مایکروسافت و گوگل به شما امکان می دهند تا از حساب های خود در فضای ابری پشتیبان تهیه کنید و در صورت احتیاج، آن ها را بازیابی کنید. این ویژگی هنگام تعویض دستگاه بسیار کاربردی است.

برنامه احراز هویت مایکروسافت، اعتبارنامه های حساب شما و تنظیمات مرتبط با برنامه را در فضای ابری خود ذخیره می نماید که احتیاجمند داشتن یک حساب مایکروسافت است. کاربران iOS بعلاوه باید به یک حساب iCloud وارد شوند، زیرا نسخه پشتیبان در واقع در آنجا ذخیره می گردد. برنامه احراز هویت گوگل از حساب گوگل شما برای پشتیبان گیری استفاده می نماید. بعلاوه گوگل یک قابلیت جالب برای انتقال حساب های کاربری بین گوشی ها ارائه می دهد. شما می توانید با اسکن کردن یک کد QR روی دستگاه قدیمی، همه اطلاعات را به دستگاه نو منتقل کنید.

گفتنی است که بر اساس نظرات کاربران در پلی استور، ممکن است با هر دو برنامه Authenticator مشکلاتی مانند از دست دادن پشتیبان حساب پس از گم شدن تلفن، بروزرسانی نشدن صحیح کدها یا اصلاً کار نکردن آن ها روبرو شوید.

جمع آوری داده ها

مایکروسافت آتنتیکیتور به طور پیش فرض داده های شخصی شما، از جمله جزئیات دستگاه، موقعیت مکانی و الگوهای استفاده از برنامه را جمع آوری می نماید. این نوع اطلاعات برای ارتقای عملکرد ثبت می گردد، اما به طور بالقوه بر حریم خصوصی شما تأثیر می گذارد. با این حال، شما می توانید در تنظیمات برنامه، جمع آوری داده ها را غیرفعال کنید.

در همین حال، گوگل آتنتیکیتور هیچ داده شخصی را از برنامه جمع آوری یا به اشتراک نمی گذارد. بنابراین، اگر در خصوص اشتراک گذاری داده ها تردید دارید، گوگل آتنتیکیتور بدون احتیاج به تنظیمات اضافی از حریم خصوصی شما محافظت می نماید.

امنیت اپ و تنظیمات حریم خصوصی

Microsoft Authenticator به شما این امکان را می دهد که (به صورت اختیاری) از رمز عبور یا اثر انگشت گوشی خود برای باز کردن قفل برنامه استفاده کنید. این کار از دسترسی افراد به برنامه و کدهای شما در صورت گم شدن یا دزدیده شدن گوشی جلوگیری می نماید. علاوه بر این، می توانید نمایش کدهای تأیید اعتبار را در داخل برنامه احرازنماینده مایکروسافت روشن یا خاموش کنید تا از دید افراد کنجکاو دور بمانند. بعلاوه، می توانید امکان اسکرین شات را در برنامه احرازنماینده مایکروسافت غیرفعال کنید.

از طرف دیگر، در حالی که Google Authenticator از اسکرین شات جلوگیری می نماید، اما به محض باز کردن برنامه، همه کدها را به طور همزمان نمایش می دهد. این برنامه هیچ گزینه ای برای قفل کردن یا مخفی کردن کدها ندارد.

تجربه کاربری

هنگامی که تعداد زیادی حساب کاربری دارید، پیدا کردن آن ها در برنامه احراز هویت مایکروسافت بسیار آسان است. تنها کافیست نام حساب مورد نظر خود را در نوار جستجو تایپ کنید تا به سرعت نمایش داده گردد. این قابلیت در برنامه گوگل در دسترس نیست و برای یافتن حساب مورد نظرتان باید به صورت دستی فهرست را پیمایش کنید. علاوه بر این، مایکروسافت به شما امکان مرتب سازی حساب ها بر اساس اولویت تان را می دهد. این قابلیت در برنامه احراز هویت گوگل وجود ندارد و برای تغییر ترتیب نمایش حساب ها، ناچار به حذف و سپس افزودن مجدد آن ها هستید.

مورد دیگری که ممکن است برای افرادی که از هر دو برنامه استفاده می نمایند کمی گمراه نماینده باشد، نام مشابه آن ها در صفحه اصلی گوشی است. هر دوی این برنامه ها با عنوان Authenticator نمایش داده می شوند.

Google Authenticator در برابر Microsoft Authenticator؛ کدام اپ برای احراز هویت دو مرحله ای بهتر است؟

اگر در زیست بوم مایکروسافت حضور زیادی دارید، احتمالا برنامه مایکروسافت Authenticator برای شما مناسب تر باشد. این برنامه به طور یکپارچه با سرویس های مایکروسافت مانند Outlook و OneDrive کار می نماید و بعلاوه دارای قابلیت های اضافی مفیدی مانند مدیریت رمز عبور، شناسه های تأیید شده، و آدرس ها است. ویژگی های ورود اتوماتیک و پر کردن فرم برای کاربرانی که می خواهند تأیید دو مرحله ای را به راحتی و با حداقل دردسر انجام دهند، بسیار مفید هستند. بعلاوه، در مقایسه حریم خصوصی و امنیت برنامه، مایکروسافت Authenticator گزینه های بیشتری مانند قفل برنامه، پنهان کردن کدها و جلوگیری از ثبت اسکرین شات ارائه می دهد.

با این حال با توجه به اینکه بسیاری از کاربران به طور گسترده از سرویس های گوگل استفاده می نمایند و فقط یک اپ ساده برای احراز هویت دو مرحله ای می خواهند، گوگل Authenticator همچنان انتخابی قوی است. این برنامه ساده و سرراست، به خوبی از پس وظایف مربوط به تأیید دو مرحله ای (2FA) برمی آید. اگر فردی مینیمافهرست هستید و به سادگی اهمیت می دهید، ممکن است رویکرد بدونِ تجملات این برنامه را بپسندید.

در نهایت، هر دو برنامه به خوبی از عهده احراز هویت دو مرحله ای برمی آیند. پیش از انتخاب، به عادات و ترجیحات خود در استفاده از سرویس های مختلف و اندازه اهمیت سادگی و امکانات جانبی برای شما فکر کنید. بعلاوه می توانید هر دو برنامه را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برایتان کارآمدتر است.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اسفند 1402 بروزرسانی: 18 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15798

به "Google Authenticator در برابر Microsoft Authenticator؛ از کدام اپ استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "Google Authenticator در برابر Microsoft Authenticator؛ از کدام اپ استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید