8 نوع سردرد و چگونگی رفع آن ها

به گزارش کنفرانس هکا، سردرد ها اغلب نگران کننده نیستند؛ اما اگر دائم تکرار شوند و مدت زمان زیادی طول بکشند می توانند اختلالاتی را در زندگی فرد ایجاد کنند.

8 نوع سردرد و چگونگی رفع آن ها

به گزارش ، سردرد از آن درد هایی است که تقریباً همه ما آن را تجربه کرده ایم. این درد وقتی خفیف باشد با یک مسکن ساده و کمی استراحت رفع می شود؛ اما اگر شدید یا غیرمعمول باشد، ممکن است نیاز به مراقبت فوری داشته باشد و ممکن است پای مشکل بزرگ تری در میان باشد.

سردرد ها اغلب نگران کننده نیستند؛ اما اگر دائم تکرار شوند و مدت زمان زیادی طول بکشند می توانند اختلالاتی را در زندگی فرد ایجاد کنند. تشخیص نوع سردرد کمک می کند تا درمان مؤثر با آن دریافت شود و اگر راهی داشته باشد از وقوعش پیشگیری کرد. در این مطلب به 8 نوع سردرد و چگونگی رفع آن ها اشاره کرده ایم، با ما همراه باشید.

اگر درد فقط در یک طرف سر شما (چپ یا راست) وجود داشته باشد و در آن حالتی شبیه تپش داشتن و ضربان دار بودن احساس کنید به احتمال زیاد این نوع سردرد میگرن است. این درد معمولاً شدید است و عملکرد شما را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین ممکن است با علائمی مانند حساسیت به نور و صدا همراه باشد.

در مورد چگونگی خلاص شدن از شر این نوع سردردها، بهترین گزینه ای که به شما توصیه می شود این است که کار هایی که انجام می دهید را متوقف کرده و فقط استراحت کنید. این سردرد معمولاً بین 4 تا 24 ساعت طول می کشد که بسیار طولانی است. پس اگر مدام تکرار می شوند می توانند بر زندگی تان تأثیر بگذارند، از پزشک معالجتان برای دریافت دارو های پیشگیری کننده کمک بگیرید. شاید نیاز باشد به همراه مسکن ها داروی ضد تهوع متوکلوپرامید را هم مصرف کنید. البته دارو ها باید حتماً تحت نظر پزشک باشد تا موجب عوارض جانبی دیگری نشود.

فشار یا دردی که دور سرتان پیچیده می شود احتمالاً سردردی از نوع تنشی است. شاید لازم به تغییراتی در عادت های روزمره تان باشد تا از شر این سردرد های ناخوشایند خلاص شوید. بیماران دچار این نوع سردرد اغلب می گویند که انگار سرشان در منگنه ای قرار گرفته شده است.

درد های تنشی اغلب دو طرف سر را درگیر می کنند و ممکن است در اثر خستگی، استرس عاطفی و یا مسائل مربوط به عضلات یا مفاصل گردن یا فک ایجاد می شوند. این سردرد اغلب بین 20 دقیقه تا دو ساعت طول می کشد.

مصرف دارو های مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) مانند استامینوفن یا دارو های ضدالتهابی غیراستروئیدی (مانند آسپرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن) می توانند باعث از بین رفتن درد در همان مراحل اولیه شوند و بهتر از آن استفاده از دارو های ترکیبی حاوی آسپیرین، استامینوفن و کافئین می باشد. در یک تحقیق مشخص شد که این دارو های ترکیبی در مقایسه با مصرف استامینوفن به تنهایی و یا همراه با دارونما به تسکین درد بیماران کمک بیشتری می کند.

اگر در چشم ها و گونه هایتان احساس فشار می کنید، احتمالاً دچار سردرد های سینوسی شده اید. سینوزیت دلیل شایع سردرد های مزمن یا مکرر نیست و این موارد بسیار نادر هستند و اغلب همان سردرد های میگرنی اند که به احتمال زیاد باعث ایجاد درد در صورت می شوند. در سردرد های سینوسی معمولاً خم شدن به جلو باعث افزایش درد می شود.

اگر به عفونت ویروسی یا باکتریایی مبتلا شده باشید و علائم واضحی از عفونت سینوس ها مانند درد در نواحی دندان و کم شدن حس بویایی را مشاهده کنید، پزشکتان به احتمال زیاد برایتان یا آنتی بیوتیک های لازم را تجویز می کند (اگر باکتریایی باشد) یا اسپری های ضد احتقان بینی و آنتی هیستامین ها را پیشنهاد می کند.

چند علامت وجود دارد که نشان می دهد سردرد شما جدی تر است و سردرد رعد و برقی ممکن است یکی از آن ها باشد. این سردرد مثل یک صاعقه در درون سر شما احساس می شود. طبق گفته بنیاد میگرن آمریکا، این حالت حداقل 5 دقیقه به طول می انجامند و ممکن است شما ندانید که چرا این اتفاق افتاده است. وقتی در مورد انواع سردرد ها صحبت می کنید، این مورد سیگنال های هشداردهنده ای را ارسال می کند که باید حواسمان را بیشتر جمع کنیم. اگر این مورد را تجربه کردید حتماً به پزشک یا یک مرکز درمانی مراجعه کنید. این نوع سردرد های تهدیدکننده می توانند به دلایل خطرناکی، چون آنوریسم مغزی، سکته مغزی و یا خونریزی مغزی ایجاد شوند.

اگر احساس می کنید چیزی از پشت به چشمتان فشار زیادی وارد می کند، ممکن است دچار سردرد خوشه ای شده باشید. سردرد های خوشه ای به دلیل درد بسیار بسیار زیادی که دارند به سردرد خودکشی نیز معروف هستند و در آقایان بیشتر از خانم ها دیده می شود و تأثیرگذاری بیشتری نیز دارد. سردرد خوشه ای با علائم دیگری مانند درد و قرمزی چشم، اشک ریزش، آبریزش بینی و افتادگی پلک در همان طرفی که درد شدیدتر است، همراه هستند.

در هنگام ابتلا به این سردرد ممکن است احساس آشفتگی کنید و بخواهید بلند شوید و کاری کنید. اغلب افراد مبتلا به این سردرد آرام و قرار ندارند و مدام به سرشان ضربه می زنند. متأسفانه، ممکن است این نوع سردرد سال های طولانی تشخیص داده نشود و فرد از آن رنج ببرد. تشخیص صحیح بسیار مهم است، زیرا این نوع سردرد درمان متفاوتی با میگرن دارد و ممکن است به دلیل شباهت هایی که با آن دارد مثل همین که یک طرف سر را بیشتر درگیر می کند، با آن اشتباه گرفته شود.

در مورد چگونگی خلاص شدن از شر این سردرد، پزشک شما ممکن است اکسیژن درمانی با شدت جریان زیاد را پیشنهاد کند که می توانید از طریق ماسک صورت، اکسیژن را استنشاق کنید. برخی از بیماران قطره بینی لیدوکائین، تزریق دی هیدروژروتامین یا سایر روش های درمانی را ترجیح می دهند. مؤثرترین دارو برای جلوگیری از حملات سردرد خوشه ای وراپامیل، مسدود کننده کانال کلسیم است. دارو های دیگری که ممکن است به شما کمک کند شامل دیوالوپراکس، توپیرامات و لیتیوم هستند. باز هم تذکر می دهیم که هیچ داروی جدیدی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

اگرچه این نوع سردرد هم سینوس ها را درگیر می کند؛ اما سردرد های ناشی از آلرژی فصلی هستند و شما علائم دیگری مانند آبریزش بینی، عطسه و آبریزش از چشم ها را نیز تجربه خواهید کرد. برای تشخیص صحیح این نوع سردرد باید به پزشک مراجعه کنید.

برای تسکین سردرد های حساسیتی یا همان سردرد های ناشی از آلرژی، باید از عوامل به وجود آورنده آلرژی پیشگیری کنید و از دارو های آنتی هیستامینی بدون نیاز به نسخه و دارو های ضد احتقان استفاده کنید.

با این که سفر هوایی خیلی سخت نیست، اما از هر 12 نفر یک نفر از مسئله ای به نام سردرد های هواپیما رنج می برد. این نوع سردرد در اثر تغییر فشار در طول سفر با هواپیما به وجود می آید.

برای کاهش خطر ابتلای خود به این نوع سردرد، سعی کنید استرستان را کنترل کنید، هیدراته بمانید و هنگامی که احساس کردید ممکن است دچار سردرد شوید از مسکن های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید.

سردرد های فعالیتی به نوعی از سردرد گفته می شود که در طول یا بعد از یک فعالیت بدنی خاص مثل ورزش یا ارگاسم به وجود بیاید. به گفته بنیاد میگرن آمریکا (AMF)، سردرد های فعالیتی یا حرکتی ممکن است به مدت پنج دقیقه تا دو روز به طول بینجامند و علائمشان نیز نسبتاً متغیر است. سردرد های حرکتی می توانند شدید، یک طرفه، نبض دار، دردناک و یا همراه با حالت تهوع باشند. این نوع سردرد در واقع نادر است و با میگرن ناشی از ورزش نیز فرق دارد؛ اما باید در صورت ابتلا به پزشک مراجعه کنید تا شما را بابت دلایل اصلی این نوع سردرد ارزیابی کند چرا که ممکن است مثلاً دلیل جدی تری مثل خونریزی عامل آن باشد.

خبر خوب این است که اگر مشکل پزشکی خاصی دلیل ایجاد این سردرد ها نباشد، معمولاً پس از شش ماه از بین می روند. در ضمنً، استفاده از ناپروکسن 30 تا 60 دقیقه قبل از فعالیت بدنی می تواند کمک کننده باشد.

همان طور که قبلاً هم گفتیم به طور کلی سردرد ها را می توان با رعایت مواردی در منزل کنترل کرد؛ اما در برخی موارد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید و آن زمانی است که با برخی علائم هشداردهنده که در ادامه ذکر می شوند، روبرو شوید:

  • سردرد هایی که برای اولین بار بعد از 50 سالگی ایجاد می شوند.

    - تغییر عمده در الگوی سردرد های شما

    - سردرد غیرمعمول شدید

    - درد سری که با سرفه یا حرکت افزایش می یابد

    - سردرد هایی که به طور پیوسته بدتر می شوند

برای تسکین سردرد های حساسیتی یا همان سردرد های ناشی از آلرژی، باید از عوامل به وجود آورنده آلرژی پیشگیری کنید و از دارو های آنتی هیستامینی بدون نیاز به نسخه و دارو های ضد احتقان استفاده کنید

- سردرد هایی که همراه با تب، سفتی گردن، سردرگمی، کاهش هوشکمک یا حافظه یا علائم عصبی مانند اختلالات بینایی، اختلالات گفتاری، ضعف، بی حسی یا تشنج همراه است.

- سردرد هایی که با چشم قرمز دردناک همراه هستند

- سردرد هایی که با درد و حساسیت در نزدیکی گیجگاه ها همراه هستند

- سردرد پس از ضربه به سر

- سردرد هایی که مانع انجام فعالیت های عادی روزانه تان می شوند

- سردرد هایی که ناگهان به وجود می آیند، به خصوص اگر شما را از خواب بیدار کنند

- سردرد در بیماران مبتلا به سرطان یا دچار نقص سیستم ایمنی

منبع : تبیان

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5361

به "8 نوع سردرد و چگونگی رفع آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نوع سردرد و چگونگی رفع آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید