7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر

به گزارش کنفرانس هکا، پیشگیری از کمردرد در سفر یکی از موضوعات مهمی است که باید پیش از شروع تعطیلات و آماده شدن برای طی کردن مسیری طولانی به آن توجه کرد. رانندگی برای بسیاری بخشی ضروری از زندگی روزمره است. چه در حال رفت و آمد به محل کار باشید، چه برای شروع یک سفر آماده می شوید، گذراندن ساعت های طولانی پشت فرمان می تواند به کمر و گردن شما آسیب وارد کند. خوشبختانه کاهش کمردرد در سفرهای جاده ای با رعایت چند نکته ساده به راحتی امکان پذیر است.

7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر

چرا در طول رانندگی کمردرد می گیریم؟

نشستن طولانی مدت روی صندلی ماشین برای بدن سخت تر از نشستن روی مبل است. به همین دلیل رانندگی برای مدت زمان طولانی، می تواند باعث سفت شدن عضلات و تشدید کمردرد شود. همچنین ما در طول رانندگی به شدت روی جاده و ترافیک اطراف خود تمرکز می کنیم که می تواند باعث تنش عضلانی بیشتر در بدنمان شود. این در حالی است که در بسکمک از ماشین ها، صندلی ها، فاقد حمایت مناسب برای حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات هستند.

روش های کاربردی برای پیشگیری و کاهش کمردرد در سفر

چند تنظیم کوچک و روش ساده و مؤثر وجود دارد که کاهش کمردرد حین سفر و رانندگی را امکان پذیر می کند؛

صندلی خود را تنظیم کنید

تنظیم شرایط صندلی می تواند به شما کمک کند بهترین زاویه حمایتی را برای انحنای کمر خود پیدا کنید. این شامل حرکت دادن صندلی به جلو و عقب، بالا و پایین بردن آن و تنظیم شیب پشت و پایین صندلی است. برای حمایت از کمر، صندلی خود را طوری قرار دهید که ستون فقرات شما صاف و هم تراز باشد. این تنظیم باید به گونه ای باشد که شما بتوانید ستون فقرات خود را صاف نگه دارید حتی اگر کمی به عقب متمایل شوید. طوری بنشینید که وزنتان به طور مساوی در دو طرف بدن تقسیم شود. ران های شما باید با صندلی هم سطح باشند و زانو های شما باید کمی پایین تر از باسن قرار بگیرند. صندلی باید به گونه ای تنظیم شود که نیاز نباشد آنقدر عقب بنشینید که برای رسیدن به فرمان دست های خود را بیش از حد دراز کنید. همچنین نباید آنقدر بالا باشد که باعث شود گردن خود را با زاویه دردناکی به سمت جلو خم کنید.

برای پیشگیری از کمردرد در سفر شرایط بدن خود را بررسی کنید

شانه های خمیده و پشت گرد می تواند باعث انقباض رگ های خونی و عصب ها در سرتاسر کمر و گردن شود. این می تواند باعث کمردرد یا بدتر شدن سفتی مفاصل شود و درد و فشار عضلانی بیشتری ایجاد کند. پس همیشه سعی کنید در طول رانندگی شرایط بدن خود را بررسی کنید. اما گاهی اوقات حتی اگر روی حفظ شرایط بدنی خود تمرکز کنید، ممکن است بخاطر گذراندن زمان طولانی در یک موقعیت، دچار اسپاسم و سفتی عضلات شوید. بنابراین سعی کنید علاوه بر تنظیم شرایط بدن خود، در صورت امکان با یک مسافر به نوبت پشت فرمان بنشینید.

کفش راحت بپوشید

کفش های نامناسب شرایط نشستن شما را تغییر می دهند. دمپایی و کفش های پاشنه بلند، نه تنها ممکن است توانایی شما در رانندگی ایمن را مختل کنند، بلکه ممکن است منجر به افزایش کمردرد شوند. کفش های کتانی یا کفش ورزشی مناسب برای دویدن، بهترین گزینه برای پوشیدن هنگام رانندگی است. این نوع کفش ها می توانند به جذب لرزش پدال ها هم کمک کنند.

یک ضد درد موضعی در ماشین نگه دارید

اگر حین رانندگی مستعد کمردرد هستید، سعی کنید همیشه داروهای ضد درد همراه داشته باشید. دارو های موضعی درد می توانند به طور موقت کمردرد را تسکین دهند تا بتوانید به رانندگی خود ادامه دهید. استفاده از پچ ضد درد هم می تواند برای تسکین کمردرد در سفر کاربردی باشد. برخی از پچ های حرارتی می توانند تا ساعت ها درد را بهبود ببخشند و به این دلیل، این نوع پچ ها برای رانندگی طولانی بسیار مفید هستند.

در فواصل کوتاه بین راه توقف کنید

نشستن طولانی مدت می تواند تورم اندام تحتانی را تشدید کند. استراحت های مکرر یکی از بهترین کار هایی است که می توانید در طول مسیر برای پیشگیری از کمردرد انجام دهید. راه رفتن و انجام حرکات کششی ملایم باعث کاهش سفتی و تنش می شوند و در نتیجه می توانند به کاهش کمردرد و جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کنند.

نوشیدن آب کافی را جدی بگیرید

اگرچه هیدراته ماندن در جاده می تواند چالش برانگیز باشد، با این حال نوشیدن آب کافی برای سلامت کلی و همچنین برای کاهش احتمال گرفتگی دردناک عضلات در پشت و پا ها بسیار ضروری است.

از بالش ها و پشتی های ارگونومیک استفاده کنید

بالش ها و پشتی های ارگونومیک بهترین گزینه برای پیشگیری و کاهش کمردرد هستند. نشستن های طولانی را راحت تر می کنند و احتمال فشار و درد هنگام رانندگی را کاهش می دهند. بدون پشتیبانی مناسب از کمر و گردن، لرزش های ناشی از رانندگی بر سطوح ناهموار یا برخورد با دست انداز های جاده ممکن است به بروز درد و ناراحتی جدیدی منجر شود. سرمایه گذاری روی پشتیبان طراحی شده برای کمردرد، سطح کلی رانندگی شما را ارتقا می دهد. شرایط رانندگی راحت، به افزایش تمرکز، هوشکمک و لذت بردن از سفر کمک می کند.

نحوه انتخاب پشتیبان مناسب برای صندلی ماشین

بالشتک های کمری فضای بین کمر و صندلی ماشین را پر می کنند. این به شما کمک می کند تا هنگام رانندگی شرایط بدنی خوبی داشته باشید. به همین دلیل انتخاب بالش یا پشتی متناسب با نیاز های خاص شما در طول رانندگی طولانی مدت بسیار مهم است. در ادامه نکات مهمی وجود دارد که شما را در فرآیند انتخاب و خرید پشتیبان صندلی ماشین راهنمایی می کند.

نیاز های خود را پیش از خرید شناسایی کنید

قبل از پرداختن به گزینه های متنوع موجود در بازار، لحظه ای را به ارزیابی نیاز های خاص خود اختصاص دهید. عواملی مانند ماهیت کمردرد، نوع صندلی ماشینی که دارید و هر ترجیحی که ممکن است در مورد مواد یا طراحی داشته باشید را در نظر بگیرید تا بهترین پشتیبان متناسب با نیازهای خود را بخرید.

مواد با کیفیت بالا را انتخاب کنید

پشتیبان های کمر و گردن از مواد مختلفی ساخته می شوند. اطمینان حاصل کنید که مواد مورد استفاده، هم راحتی و هم دوام را فراهم می کنند. محصولات ساخته شده از مموری فوم یا میکروفیبر پشتیبانی عالی را ارائه می دهند و با منحنی های طبیعی بدن شما مطابقت دارند. بالش های مسافرتی فوم مموری سفت هستند و قالبی متناسب با انحنای کمر شما ایجاد می کنند. در حالی که بالش های میکروفیبر نرم تر و محکم تر هستند.

به مقدار و شکل محصول دقت کنید

یک پشتی کمری یا بالش نشیمن مناسب باید به طور یکپارچه روی صندلی ماشین شما قرار گیرد، پشتیبانی هدفمندی را برای ناحیه پایین کمر فراهم کند و راحتی مؤثر را در حین رانندگی تضمین کند. اگر کمردرد شما فقط در ناحیه کمر متمرکز است، بالش هایی را در نظر بگیرید که به طور خاص برای انحنای طبیعی کمر طراحی شده اند و در جایی که بیشتر مورد نیاز است، تسکین مؤثری ایجاد می کنند یا از بروز درد جلوگیری می کنند. شکل و مقدار پشتیبان باید به حفظ یک شرایط ایمن، بدون ایجاد فشار اضافی روی گردن و کمر کمک کند.

به قابلیت تهویه یا شست وشو دقت کنید

اطمینان حاصل کنید که بالش خودرو قابلیت تنفس کافی دارد. به خصوص در طول رانندگی طولانی، تهویه برای جلوگیری از ناراحتی ناشی از گرما و رطوبت ضروری است. در پی بالش هایی با روکش های قابل تنفس، قابل شست وشو یا ساخته شده از مواد مشبک باشید تا بتوانید آن ها را تمیز و بهداشتی نگه دارید.

به مقدار راحتی محصول توجه کنید

یک پشتی باید در ارائه راحتی و پشتیبانی کافی برای استفاده طولانی تعادل ایجاد کند. پشتی یا بالشی که خیلی سفت است ممکن است باعث ناراحتی شود، در حالی که بالش خیلی نرم ممکن است پشتیبانی کافی را ارائه نکند و در پیشگیری از کمردرد مؤثر نباشد.

سخن پایانی

رانندگی علاوه بر اثرات جسمانی می تواند از نظر روحی خسته کننده و استرس زا باشد. همچنین می تواند باعث جمع شدن تنش در شانه ها، گردن و کمر شود و درد و گرفتگی را افزایش دهد. رعایت نکات گفته شده می تواند ساعات طولانی رانندگی در جاده را قابل تحمل تر کند. استفاده از پشتیبان های کمر و گردن مناسب همچنین نیاز به توقف در مسیر را هم کمتر خواهند کرد. برای پیشگیری از کمردرد در سفر اگر بالشتک پشتیبان کمر ندارید، سعی کنید حوله ای را بغلتانید و آن را پشت کمرتان قرار دهید اما به هیچ عنوان بدون حمایت مناسب از کمر، رانندگی طولانی مدت نداشته باشید.

منابع: malpracticecenter, healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 اسفند 1402 بروزرسانی: 6 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15408

به "7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید