7 نکته درباره تبعات افراط در مصرف شوینده ها

به گزارش کنفرانس هکا، با آغاز فصل خانه تکانی میزان مصرف شوینده ها هم افزایش پیدا می کند این در حالیست که افراط در استفاده از این مواد می تواند به قیمت آلودگی آب و خاک کشور تمام شود.

7 نکته درباره تبعات افراط در مصرف شوینده ها

به گزارش ایسنا، این روز ها مردم با خانه تکانی به استقبال بهار رفته اند و اندازه استفاده از مواد شوینده نیز افزایش یافته است این درحالیست که مسوولان و فعالان محیط زیست نسبت به تبعات زیست محیطی افراط در مصرف این مواد هشدار داده اند. در ادامه به شش نکته در این زمینه اشاره شده است:

*شوینده های شیمیایی پس از مصرف به همراه پساب ها و فاضلاب ها به دریاچه ها یا رودخانه ها تخلیه شود و به دلیل تجمع کف روی آب های سطحی و جلوگیری از عمل اکسیژن گیری آب، تعادل اکوسیستم های آبی را برهم می زند و موجب مرگ و میر جانداران آبزی می شود.

*این تمیزکننده ها همچنین می توانند با افزایش ورود مواد شبه هورمونی به آب های زیرزمینی باعث آلودگی آب های زیرزمینی شوند.

* شوینده های مصنوعی، میکروبیدها و ریزپلاستیک هایی هستند با ابعاد بسیار ریز که قادرند حتی از غشا های تصفیه آب نیز بگذرند و ضمن آلودگی دریا ها و رودخانه ها، با ورود در بافت آبزیان در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان ها شوند.

* نکته مهم در مصرف شوینده ها، استفاده منطقی از شوینده ها، کاربرد شوینده های طبیعی و شوینده های سازگار با محیط زیست است.

*در مناطقی که سیستم تصفیه فاضلاب وجود ندارد و فاضلاب های شهری و روستایی مستقیم وارد رودخانه ها می شود، مواد شوینده می توانند آثار تخریبی زیادی بر آب و خاک داشته باشند.

*شوینده پایه فسفری دارند و آب هایی که به آن وارد می شوند را دچار مشکل می کنند بنابراین این مواد اگر وارد آب های راکد مانند سد ها شوند کاهش کیفیت آب را در پی دارند.

*در شهر ها و روستا هایی که سیستم تصفیه فاضلاب ندارند به ویژه مناطقی که بالادست سد های تامین آب شرب هستند مصرف بی رویه مواد شوینده می تواند مخاطرات محیط زیستی برای بدنه های آبی کشور در پی داشته باشد، در این شرایط لازم است که از مصرف بی رویه مواد شوینده جلوگیری شود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13497

به "7 نکته درباره تبعات افراط در مصرف شوینده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته درباره تبعات افراط در مصرف شوینده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید