دریاچه نایواشا، بهشتی برای طبیعت گردان در قلب کنیا

به گزارش کنفرانس هکا، کنیا سرزمین سافاری و پارک های ملی است که از مقصدهای محبوب گردشگری به ویژه برای دوست داران محیط زیست محسوب می گردد. در میان طبیعت چشم نواز این کشور، دریاچه نایواشا از آن نقاطی است که در سفر با تور کنیا به این کشور، نباید از تماشا آن غافل شوید. دریاچه آب شیرین که زیستگاه جانوران و حیوانات گوناگونی است. محلی تماشای که به خوبی توانسته شگفتی های طبیعت آفریقا را به نمایش بگذارد. برای آشنایی با دریاچه نایواشا که همانند نگینی در کنیا می درخشد، با ما همراه شوید.

دریاچه نایواشا، بهشتی برای طبیعت گردان در قلب کنیا

نگاهی به تاریخچه دریاچه نایواشا

نایواشا (Naivasha) به معنای آب های خروشان یکی از بزرگ ترین و مرتفع ترین دریاچه های آفریقا بوده که در ارتفاع 1884 متری از دره ریفت (Rift) کنیا در شهرستان ناکورو واقع شده است. دریاچه ای با آب شیرین که بر اثر ترکیب سنگ های آتشفشانی و رسوبات محیط اطراف، پدید آمده است و در بیرون از شهر نایواشا قرار گرفته است.

مساحت دریاچه نایواشا 139 کیلومترمربع است که منظره بی نظیری از جنگل های اطراف خود، گل های رنگارنگ، چمن زارهای زیبا، مراتعی پوشیده از کاکتوس و درختان زیتون دارد. این دریاچه هیچ خروجی ندارد و از دو رودخانه مالوا و گیلویل تغذیه می گردد. مساحت دریاچه نایواشا و سطح آب موجود در آن به مقدار بارندگی های سالیانه آن منطقه بستگی دارد. شرایطی که در اوایل قرن بیستم به دلیل کاهش بی مقدار مقدار بارش باران در آن سال ها، منجر به خشک سالی دریاچه شد. اما با گذشت زمان و افزایش مقدار بارش، دوباره این دریاچه رنگ آب را به خود دید و پرآب شد. اما این تمام ماجرا نبود و دریاچه نایواشا در سال 1945 بار دیگر خشک سالی را تجربه کرد و به مرز نابودی رسید. با این حال، از سال 1950 تا به امروز، عمق آب متغیر بوده و در حال حاضر عمق آب به 6 متر هم می رسد.

چگونگی دسترسی به دریاچه نایواشا

دریاچه زیبای نایواشا در نزدیکی شهر نایروبی، مرکز کنیا، واقع شده است. اگر در سفر به کشور کنیا در مرکز این کشور اقامت داشته باشید، می توانید یک روزه به این دریاچه بروید؛ چراکه نایروبی تنها دو ساعت ونیم با نایواشا فاصله دارد. به همین دلیل، دریاچه در روزهای آخر هفته، شلوغ و مملو از گردشگران است. اما در طول هفته خلوت بوده و به راحتی می توانید لحظات آرامی را در طبیعت آن جا سپری کنید. اگر در سفر خود به کنیا، در شهر ناکورو اقامت دارید، از این شهر هم به راحتی می توانید به دریاچه نایواشا سفر کنید. فاصله نایواشا تا ناکورو هم به مقدار فاصله آن تا نایروبی است. این دریاچه در فاصله کمی از پارک ملی دروازه جهنم قرار گرفته است و به همین منظور بسیاری از مردم محلی و گردشگران این منطقه را برای سرگرمی و استراحت انتخاب می نمایند.

حیات وحش شگفت انگیز در دریاچه نایواشا

یکی از مهم ترین و تماشای ترین بخش های دریاچه نایواشا، حیات وحش شگفت انگیز اطراف دریاچه است. منطقه ای که میزبان جانوران و پرندگان فراوانی بوده و از مهم ترین دلایل جذب گردشگران محسوب می گردد. پرندگان بسیاری که برای شکار ماهی به اطراف دریاچه می آیند. اما یکی از نکات مجذوب کننده این دریاچه وجود تعداد بی شماری اسب آبی و فلامینگو در منطقه است. آمارها خبر از حضور بیش از 1500 اسب آبی در این محل می دهند. به همین دلیل، بدون تردید در سفر به نایواشا حداقل یکی از این حیوانات را خواهید دید. این دریاچه به واسطه میزبانی از بیش از 400 گونه پرنده، بهشت پرندگان محسوب می گردد. فلامینگوهای کوچک و بزرگی که با حضورشان در اطراف دریاچه تصویر صورتی رنگ زیبایی را بر روی سطح آب ایجاد می نمایند.

فلامینگو تنها پرنده این منطقه نیست و باید انتظار تماشا گنجشک پشت خاکستری آفریقایی را هم داشته باشید. البته اگر در فصل پربارش به این منطقه سفر کنید، گنجشک دم دراز آفریقایی را می بینید. عقاب و پرنده ای به نام لیکوی چشم سیاه از دیگر پرندگان حاضر در حیات وحش دریاچه نایواشا هستند. در کنار پرندگان متنوع و زیبا، زرافه ها، پلنگ، گورخرها و ایمپالا (گاوسانانی با جثه میانه که در آفریقا زندگی می نمایند) هم در کنار دریاچه و سایر نقاط نزدیک به منطقه مانند اطراف جزیره کرسنت (Crescent) و پارک ملی لونگونوت دیده می شوند.

برترین زمان سفر به دریاچه نایواشا

برای بازدید از دریاچه نایواشا، حیات وحش و طبیعت اطراف آن هیچ محدودیتی ندارید. در هر زمانی از سال که تصمیم به سفر گرفتید، می توانید چمدانتان را جمع و به کنیا سفر کنید. با این حال، روزهای پایانی بهار تا روزهای ابتدایی پاییز (ماه ژوئن تا اکتبر) به عنوان برترین زمان سفر به منطقه در نظر گرفته می گردد. روزهای گرم تابستان که هوای دریاچه گرمای قابل تحمل و مناسبی دارد. اما اگر از هوای گرم فراری هستید، زمستان هم زمان مناسبی برای سفر به دریاچه زیبای نایواشا است. باران کمی می بارد و سرمای دل پذیر و مطلوبی دارد.

سرگرمیات متنوع در نایواشا

بازدید از دریاچه نایواشا می تواند با تجربیات لذت بخشی همراه باشد که نمونه هایی از آن ها را در ادامه معرفی می کنیم:

سافاری با اسب؛ گشت و گذار در صحرا های کنیا

طبیعت اطراف دریاچه و مراتع اطراف کوه لانگونت محل مناسبی برای سافاری با اسب و اسب سواری است. مزرعه سانکچوری (Sanctuary) در آن محل یکی از برترین منطقه ها برای گشت وگذار با اسب در دل مراتع، بازدید از حیات وحش و بعلاوه صخره نوردی است.

تور های سافاری؛ از سرگرمیات محبوب کنیا

سافاری یکی از معروف ترین و محبوب ترین سرگرمیات کنیا است که نمونه ای از آن در اطراف دریاچه زیبای نایواشا هم انجام می گردد. برای بازدید از تمامی نقاط اطراف دریاچه و حیات وحش آن می توانید با تور سافاری منطقه همراه شوید.

بازدید از دریاچه المنتیتا؛ زیستگاه فلامینگو های زیبا

دریاچه المنتیتا (Elementaita) نزدیک به دریاچه نایواشا و دریاچه ناکورو هم یکی دیگر از منطقه ها تماشای کنیا بوده که میزبان فلامینگوهای فراوانی است. منطقه ای در 120 کیلومتری شمال غربی نایروبی که زیستگاه پرندگان رنگارنگ و فلامینگوهای پرجنب وجوش و زیبایی است.

بازدید از حیات وحش

در نزدیکی دریاچه نایواشا، جزیره ای با نام کرسنت قرار گرفته است که محل زندگی حیوانات و جانواران مختلفی است. برای بازدید از این منطقه نیازی به سافاری با ماشین نیست و می توانید پیاده و قدم زنان از حیات وحش شگفت انگیز اطراف دریاچه بازدید کنید. معمولا حیوانات شکاری در محل دیده نمی شوند.

کوه لانگونت؛ خاموش کنیا

کوه لانگونت (Longonot) در پارک ملی کنیا در فاصله 20 کیلومتری از دریاچه نایواشا واقع شده است. کوهی با آتشفشان خاموش که در ارتفاع 2776 متری از سطح پارک قرار گرفته است. مسیر میان این کوه تا دریاچه یکی از برترین مسیرها برای پیاده روی و تور یک روزه برای بازدید از طبیعت پارک است.

آب گرم اول کارا؛ بزرگ ترین آب گرم آفریقا

آب گرم الکاریا (Olkaria) بزرگ ترین آب گرم کشور آفریقا است. با سفر به کنیا و دریاچه نایواشا، به این آب گرم هم سری بزنید و لحظاتی را در آرامش و فارغ از شلوغی های محیط استراحت کنید.

کمپ در اولوئیدن؛ استراحتی در دل طبیعت

در اطراف دریاچه نایواشا محل هایی بنا شده است که فضای مناسب برای کمپینگ و چادر زدن در دل طبیعت است. اولوئیدن (Oloiden) یکی از کمپ هایی است که در آن منطقه قرار گرفته است و امکانات رفاهی کاملی را برای میهمانان خود در نظر گرفته است. با کمپ در این محل می توانید از تماشای حیات وحش و فلامینگوها منطقه لذت ببرید.

تور کاریاندوسی؛ جاذبه ای به قدمت تاریخ بشریت

کاریاندوسی (Kariandusi) موزه ای در نزدیکی دریاچه نایواشا است که آثار باستانی، فسیل های قدیمی و آثار قدیمی را به نمایش می گذارد. موزه زمین شناسی که در شمال غربی نایروبی واقع شده است.

اقامتگاه های مدرن و مجهز دریاچه نایواشا

برای رفاه حال گردشگران و میهمانان دریاچه نایواشا و شهرهای اطراف، اقامتگاه و هتل های مدرنی در منطقه ساخته شده است که لذت سفر به کنیا را تکمیل می نماید. برای بازدید از دریاچه و جاذبه های تماشای منطقه می توانید در این هتل ها اقامت داشته باشید:

اقامتگاه مدرن ساوالا

هتل ساوالا (Sawela) یکی از معروف ترین هتل های اطراف نایواشا است که امکانات رفاهی کامل و مجهزی دارد. هتلی در 85 کیلومتری شهر نایروبی که 90 دقیقه با مرکز فاصله دارد. این اقامتگاه مجهز به 90 اتاق است که شامل اتاق های معمولی، اتاق های ویژه و لوکس و بعلاوه سوئیت های لوکسی می گردد. در رستوران هتل غذاهای لذیذی با استفاده از محصولات زراعی محلی طبخ می گردد که ماهی تیلاپیا کبابی را می توان به عنوان امضای این رستوران نام برد. استخر روباز، زمین فوتبال و والیبال از دیگر امکانات رفاهی هتل ساوالا هستند.

اقامتگاه دریاچه نایواشا

اقامتگاه دریاچه نایواشا در فاصله کمی از دریاچه واقع شده است. فضایی که امکانات رفاهی مانند 3 استخر روباز، رستوران اقاقیا، جکوزی، کافه و سالن بدنسازی دارد. در اسپا این اقامتگاه می توانید انواع ماساژ، آب درمانی و مراقبت های مختلف زیبایی برای صورت و بدن را تجربه کنید. اقامتگاه نایواشا مجهز به اتاق کنفرانس با ظرفیت 2000 نفر بوده که محل مناسبی برای جلسات آموزشی و همایش ها است.

سوالات متداول

1. برترین زمان سفر به دریاچه نایواشا چه زمانی است؟

برترین زمان سفر به دریاچه نایواشا به اولویت های شما بستگی دارد که برای آب و هوای آفتابی و حیات وحش (تیر تا مهر)، بازدید از پرنده گان و سفر مقرون به صرفه و آرام (آبان تا اردیبهشت) مناسب است.

2. دلیل محبوبیت دریاچه نایواشا چیست؟

مراتع، طبیعت زیبا، وجود جنگل های متنوع و حیات وحش شگفت انگیز از مهم ترین دلایل محبوبیت این منطقه است. در اطراف دریاچه حیواناتی مانند اسب آبی، زرافه و پرندگانی همانند فلامینگو و بیش از 400 گونه پرنده دیگر زندگی می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17167

به "دریاچه نایواشا، بهشتی برای طبیعت گردان در قلب کنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه نایواشا، بهشتی برای طبیعت گردان در قلب کنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید