60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)

به گزارش کنفرانس هکا، تا چندی پیش برای فراگیری تکنیک های عکاسی باید سال ها جور استاد می کشیدیم و به هر دری می زدیم تا به کتابی دست یابیم و هنر عکاسی خود را ارتقاء دهیم. پس از آن تازه اول داستان یادگیری فوت و فن های ریز و به قولی فوت کوزه گری شروع می شد که فراگیری آن مستلزم صرف سال ها تجربه و هزینه بود. اما امروزه به علت پیشرفت عکاسی دیجیتال و افزایش امکانات و تنظیمات مختلف، بر خلاف تصور عموم عکاسی بسیار پیچیده تر و دقیق تر شده است.

60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)

با یاری منبع بسیار فوق العاده اینترنت و دسترسی کم هزینه و حتی رایگان به تکنیک های عکاسی و سال ها تجربه عکاسان حرفه ای، یادگیری ترفندهای عکاسی بسیار آسان است. با خبرنگاران همراه شوید تا در چند مقاله، 60 فوت کوزه گری بسیار مفید را در عکاسی دیجیتال بیاموزید.

مقاله مرتبط:

43- در پی موقعیت خورشید بگردید

چه زمانی که از منظره ها عکاسی می کنید و چه پرتره های فضای بیرونی، موقعیت خورشید نقشی مشخص نماینده دارد. پس با یاری وبسایت ها و نرم افزارهایی از جمله تقویم نجومی عکاسی (The Photographers Ephemeris) ، همواره آنالیز کنید که خورشید کجا خواهد بود. در غیر این صورت وقتی به مکان مناسب می روید خواهید دید که خورشید پشت ساختمان یا کوه رفته یا در زاویه نامناسب می تابد.

44- پس زمینه خودتان را بسازید

وقتی از گیاهان و گل ها در محیط بیرونی عکاسی می کنید، سعی کنید سطح دوربین را میزان بخش اصلی آنها پایین بیاورید (کاری که با چشم ها در عکاسی پرتره می کنیم). ولی بسیار پیش خواهد آمد که به علت بودن در جنگل یا نداشتن شرایط نوری و پس زمینه مناسب، تصاویری که می خواهید بدست نمی آید. برای حل این مساله می توانید با یاری گرفتن از پنل های دو طرفه که یک طرفش رفلکتور روشن و طرف دیگرش جاذب نور تیره است، شرایط نور و پس زمینه ای بدون درهم ریختگی را داشته باشید. این پنل ها وقتی در حال استفاده نیستند نیز فضای زیادی را اشغال نمی نمایند. فقط مراقب باشید که جاذب نور فاصله کافی را داشته باشد تا بافت سطحش واضح نباشد.

45- یک خنثی نماینده ساده و مقرون به صرفه که بتوانید همه جا حملش کنید بسازید

عکاسان ماکرو دوست دارند سوژه نور کافی ولی در سایه (غیر مستقیم ) داشته باشد تا بتوانند تمام جزئیات را ثبت نمایند. برای این کار در یک روز آفتابی ضروری است به سایه مجاور آفتاب بروید یا با یاری یک خنثی نماینده نور شدید (Diffuser) شرایط مشابه را ایجاد کنید. به جای خرید یک خنثی نماینده نور از بازار، از ترفند عکاس طبیعت نیال بنوی یعنی استفاده از یک قطعه پلاستیک فشرده پلی-پروپیلین بهره ببرید: - یکی از مزایای این صفحات این است که با تغییر زاویه نگهداری آن در دستتان، درجه تیرگیش نیز تغییر می نماید. بهتر است نوع سفید نیمه شفاف آن استفاده گردد. - آن ها به تراکم خنثی نماینده های متراکم چپقی نیستند ولی بسیار مقرون به صرفه ترند و می توانید از هر نوشت ابزار فروشی آنها را تهیه کنید. وقتی من از فلش استفاده می کنم مطمئن می گردد که فاصله ی خنثی نماینده تا فلش دو برابر فاصله آن با سوژه باشد (فاصله فلش تا خنثی نماینده= دو برار فاصله خنثی نماینده تا سوژه)

46- می توانید جلوی از دست دادن لوازم جانبی دوربین را بگیرید

فرقی نمی نماید چقدر عکاس حواس جمعی باشید. در هر حال در طول هر دوره عکاسی حداقل یکی از لوازم جانبی خود را گم می کنید. درپوش روی لنز و کارت مموری ها پیروز ترینِ فراری ها هستند. شاتر های کنترل از راه دور نیز همین داستان را دارند. موضوع وقتی دردناک تر است که می خواهید لوازم جانبی اصلی را که معمولا قیمت های احمقانه ای دارند دوباره خریداری کنید. یکی از راه های به تعویق انداختن این فاجعه حتمی!، علامت گذاری آنها با برچسب ها و نوار چسب های رنگی است تا وقتی آن ها را زمان عکاسی درجاهایی مثل طبیعت، روی زمین و زیر بوته ها انداختید، راحت تر دیده شوند.

47- نوع در دست گرفتن دوربین برای سرعت های شاتر پایین تر را تمرین کنید

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که خواستید با سرعت های پایین ترِ شاتر عکاسی کنید ولی سه پایه نداشتید، می توانید دوربین را با یاری گرفتن از محیط اطرافتان ثابت در دست بگیرید. به سادگی به یک درخت، دیوار، فنس یا هرچیز محکمی تکیه بزنید تا تصاویر واضحی به دست آیند. اگر چنین جایی در دسترس نبود، روی زمین بنشینید و آرنج ها را روی زانو ها قرار داده تا شرایط با ثبات تری در نگهداشتن دوربین داشته باشید

48- برای ثبت تصاویر شارپ تر از بند دوربین بهره ببرید

بند دوربین را چند بار دور مچ دستتان بپیچید تا دوربین روی کف دستتان محکم گردد. این کار باعث افزایش ثبات و امنیت دوربینتان می گردد. بعلاوه می توانید بند دوربین را روی بازو محکم نموده و دوربین را بکشید تا در جا هایی که جسم محکمی برای تکیه دادن نیست، بتوانید ثبات بیشتری به دوربین خود بدهید با خبرنگاران درمقاله های بعدی همراه باشید. منبع : Digital Camera World

منبع: کجارو
انتشار: 21 فروردین 1403 بروزرسانی: 21 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16624

به "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هشتم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید