نحوه شستشو و تمیز کردن چمن مصنوعی

به گزارش کنفرانس هکا، با استفاده از چمن مصنوعی، شما می توانید در محیط خانه و محل کار خود، فضای سبز طراحی کنید و از آن لذت ببرید؛ بدون اینکه برای آب دادن، کود دادن و چمن زنی وقت صرف کنید؛ اما نکته مهم، تمیز کردن چمن مصنوعی است که به منظور حفظ نظافت و بهداشت باید انجام گردد.

نحوه شستشو و تمیز کردن چمن مصنوعی

گذشته از مسائل بهداشتی، نظافت چمن مصنوعی موجب ماندگاری و دوام بیشتر آن می گردد؛ بنابراین بهتر است روش های صحیح تمیز کردن چمن مصنوعی را بدانید تا با شستشوی غلط و شوینده های نامناسب باعث فرسایش و ساییدگی آن نشوید.

شما می توانید برای نظافت ویژه و تمیز کردن چمن مصنوعی و ساختمان محل کار یا منزل خود از مهارت و تجربه نیروهای خدماتی و نظافتی خبرنگاران بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ارائه خدمات و آگاهی از نظافت منزل به صفحه نظافت منزل و ساختمان مراجعه کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • چمن مصنوعی را با آب و مایع ظرفشویی بشوییدو سپس آبکشی کنید.
 • نور مستقیم آفتاب روی چمن مصنوعی ممکن است به آن آسیب برساند و باعث خشک شدن آن گردد.
 • برای حفظ نرمی و زیبایی چمن مصنوعی، از مکنده پرزگیر بهره ببرید.

اهمیت تمیز کردن چمن مصنوعی

استفاده از انواع چمن مصنوعی در زمین های ورزشی، زمین بازی بچه ها، حیاط مجتمع های مسکونی، محوطه سازی ویلا، روف گاردن و غیره کاربرد دارد. این محصولات به طور کلی در دو گروه چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزئینی تقسیم می شوند.

در هر یک از این دسته ها، مسأله نظافت و بهداشت کفپوش بسیار حائز اهمیت است. باقی ماندن برگ های پوسیده بر روی سطح چمن ممکن است منجر به رشد انواع قارچ، کپک، و باکتری ها گردد.

محصولاتی که برای محوطه سازی و ایجاد فضای سبز در شهرها استفاده می شوند، علاوه بر جنبه های زیبایی بصری، اهمیت زیادی از نظر بهداشت دارند. انواع آلودگی و کثیفی ها می تواند زیبایی منظره ها را از بین ببرد.

از طرفی، بعضی از این آلودگی ها می توانند سطح چمن را ناهموار نمایند که اصلاً مطلوب نیست. برای جلوگیری از تبدیل شدن سطح چمن به مکان مناسب برای انتقال آلودگی ، ضروری است تمیز کردن چمن مصنوعی با دقت انجام گردد.

شستشوی چمن مصنوعی

هنگامی که به شستشو و تمیز کردن چمن مصنوعی می پردازید، آب جمع نمی گردد و بلافاصله از روزنه های زیرین کفپوش خارج شده و به سیستم فاضلاب منتقل می گردد.

یک چمن مصنوعی استاندارد که به درستی نصب شده باشد، قادر است بین 50 تا 60 لیتر آب را در دقیقه خارج کند. برای جلوگیری از مسائل در هنگام نظافت چمن مصنوعی، حتماً از شرکت های معتبر برای نصب کفپوش یاری بگیرید.

پس از تمیز کردن چمن مصنوعی و شستن با آب، احتیاجی به خشک کردن سطح چمن وجود ندارد. الیاف چمن مصنوعی به سرعت خشک می شوند. این الیاف از جنس پروپیلن، پلی اتیلن و سایر پلیمرهای پلاستیک ساخته شده اند که آب را در خود نگه نمی دارند.

محصولات پلاستیکی به طور کلی آب را جذب نمی نمایند و به نوعی آب گریز هستند؛ بنابراین، بلافاصله پس از شستشو و تمیز کردن چمن مصنوعی می توانید از زمین چمن بهره ببرید.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

مراقبت از چمن مصنوعی

برای حفظ نظم و تعداد دفعات تمیز کردن چمن مصنوعی، باید به مقدار استفاده و تردد بر روی آن توجه کرد و به نسبت آن نظافت و تمیزکاری را انجام داد.

به عنوان مثال، ممکن است بعد از هر فعالیت در فضای باز، لازم باشد سطح چمن را تمیز کنید. به جای مانده مواد غذایی یا ظروف یکبار مصرف و موارد مشابه می توانند به سرعت فضای چمن مصنوعی را آلوده نمایند.

در خصوص چمن های مصنوعی که در مکان های عمومی نصب می شوند، احتیاج به تمیزکاری بیشتری است. این نوع محصولات عمدتاً به عنوان کفپوش برای مکان هایی مانند مراکز خرید و نمایشگاه های باز استفاده می شوند. چمن مصنوعی می تواند به عنوان زمین فوتبال مصنوعی یا زمین بازی بچه ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه تمیز کردن چمن مصنوعی

تمیز کردن چمن مصنوعی یک کار ساده است که با رعایت مراحل زیر می توانید انجام دهید:

 • ابتدا، سطح چمن را از ذرات فیزیکی و اجسام درشت پاک کنید. مطمئن شوید که هیچ اشیاء تیز یا سنگین روی چمن نگه داشته نگردد تا الیاف آن آسیب نبینند.
 • بعد از این مرحله، چمن را از گرد و غبار پاک کنید. از جاروی مخصوص چمن یا جاروبرقی با برس نرم بهره ببرید تا ذرات کوچک و گرد و غبار را از روی سطح چمن برداشت کنید.
 • سپس، به پاک کردن لکه ها از مواد خوراکی، سمی یا چسبنده بپردازید. از مواد شوینده غیراسیدی همراه با آب برای این کار بهره ببرید و با یک اسفنج یا دستمال نرم لکه ها را تمیز کنید.
 • در صورت وجود یخ یا برف روی چمن، آن را پاک کنید تا هیچ گونه آسیبی به الیاف چمن وارد نگردد.
 • حالا می توانید با استفاده از ماده شوینده غیراسیدی و آب، سطح چمن را شستشو دهید. از شلنگ آب با فشاری ملایم بهره ببرید و آب را به صورت دایره ای روی سطح چمن حرکت دهید تا مطمئن شوید که هیچ ماده شوینده ای باقی نمانده است.

با انجام این مراحل، می توانید چمن مصنوعی خود را در برترین حالت نگه دارید و از زیبایی و لطافت آن برای طولانی ترین مدت لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: آموزش شستشوی پارکینگ خانه و ساختمان

نحوه ضدعفونی کردن چمن مصنوعی

برای ضدعفونی و تمیز کردن چمن مصنوعی، می توانید از محلول آب و سرکه به نسبت مساوی بهره ببرید تا باکتری ها و ویروس ها از چمن مصنوعی حذف شوند و رشد آنها را متوقف گردد.

برای جلوگیری از هدر رفتن آب، یک اسپری از این محلول آماده نموده و هفته ای یک بار چمن مصنوعی را با این روش ضدعفونی کنید. از این محلول می توانید برای تمیز کردن سنگفرش هم بهره ببرید.

به خاطر داشته باشید که الکل و استون مواد مناسبی برای ضدعفونی کردن چمن مصنوعی نیستند.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد خبرنگاران

روش هایی برای افزایش عمر چمن مصنوعی

تمیز کردن چمن مصنوعی یک روش ساده برای افزایش عمر این محصول است و در مقایسه با سایر کفپوش ها، نگهداری و تعمیر آن آسان تر است. با این حال، سادگی نگهداری به معنای نادیده گرفتن اصول اساسی نیست.

به عنوان مثال، باران های فصلی متوالی نمی تواند چمن مصنوعی را در باغ ویلا، زمین فوتبال یا منطقه بازی بچه ها تخریب کند. حتی آب باران نیز بر روی سطح چمن جمع نمی گردد، اما همه اینها به نوع زیرسازی و عملکرد سیستم فاضلابی وابسته است.

در قسمت پایین چمن مصنوعی، روزنه هایی برای دفع آب سطحی در نظر گرفته شده و این آب به وسیله مجاری دفع آب و لوله گذاری ها به سیستم فاضلاب منتقل می گردد.

 • هر نقصی در مسیر عبور آب فاضلاب می تواند منجر به انباشت آب باران بر روی چمن مصنوعی گردد؛ بنابراین مجاری دفع آب فاضلاب را آنالیز کنید.
 • هرگز از اشیاء با تیغه های تیز و برنده برای تمیزی چمن مصنوعی استفاده نکنید. حتی وسایل فلزی هم ممکن است به کفپوش سبز آسیب برسانند.
 • برای جمع آوری برگ های خشک و زباله ها از جاروی دسته دار بهره ببرید. دندانه های تیز فلزی می توانند به سطح چمن مصنوعی آسیب برسانند، حتی ممکن است به پاره شدن سطح چمن منتهی شوند. .

سوالات متداول

روش تمیز کردن چمن مصنوعی چگونه است؟

برای تمیز کردن چمن مصنوعی، ابتدا زباله های درشت تر را با استفاده از جارو بردارید و سپس با استفاده از جارو برقی زباله های ریزتر را از میان الیاف چمن تمیز کنید. برای شستشوی چمن مصنوعی، می توانید از آب با فشار قوی و شوینده های ملایم مانند شامپوی فرش بهره ببرید.

چگونه می توان آدامس و مواد چسبنده را از چمن مصنوعی پاک کرد؟

می توانید از یک کاردک یا چاقوی پلاستیکی برای حذف موارد سخت تر بهره ببرید. اما وقتی از این ابزارها استفاده می کنید، مراقب باشید که چمن مصنوعی را خراش ندهید. از مواد شیمیایی خورنده، تمیزنماینده های قوی و بعلاوه حلال های شیمیایی مانند استون، بنزین و تینر برای پاک کردن مایعات ریخته شده و یا مواد چسبنده به هیچ وجه بر روی چمن مصنوعی استفاده نکنید. نظافت آدامس روی چمن مصنوعی معمولاً با دست انجام می گردد، اما اگر آدامس به سختی قابل جدا شدن باشد، می توانید با تکه یخ آن را سرد کنید تا به آسانی از روی چمن مصنوعی حذف گردد.

منبع: آچاره
انتشار: 14 بهمن 1402 بروزرسانی: 14 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14796

به "نحوه شستشو و تمیز کردن چمن مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شستشو و تمیز کردن چمن مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید