5 فیلم برتر برادران کوئن

به گزارش کنفرانس هکا، جوئل کوئن و ایتن کوئن معروف به برادران کوئن از سال 1984 فیلم سازی را آغاز کردند. آثار آن ها گستره وسیعی از ژانرها و سبک ها را در برمی گیرد. گرچه هم زمان طعنه به مضامین و ساختارهای متعارف و به شوخی دریافت ژانرها بخشی همیشگی از عموم فیلم های آن ها بوده است.

5 فیلم برتر برادران کوئن

برادران کوئن تا به حال 13بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده اند. آن ها اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی را برای فارگو (Fargo) دریافت کردند و جوایز اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه اقتباسی بخاطر ساخت جایی برای پیرمردها نیست (No Country for Old Men) به این دو برادر رسید. حضور کوئن ها در جشنواره فیلم کن نیز پردستاورد بوده است. برادران کوئن برای ساخت بارتون فینک (Barton Fink) نخل طلای کن را در سال 1991 به خانه بردند. فیلم های فارگو، بارتون فینک و مردی که آنجا نبود (The Man Who Wasnt There) هر سه در کن برنده جایزه بهترین کارگردانی شدند. همچنین جایزه بزرگ جشنواره کن برای فیلم درون لوین دیویس (Inside Llewyn Davis) در سال 2013 به کوئن ها رسید.

جوئل کوئن و ایتن کوئن در کنار هم 18 فیلم بلند سینمایی ساخته اند. فیلم وسترن تصنیف باستر اسکراگز (انگلیسی: The Ballad of Buster Scruggs) آخرین اثری است که تا امروز از این دو برادر روی پرده رفته است. در ادامه 5 فیلم برتر کوئن ها را براساس نمره متا (میانگین نمرات منتقدان انگلیسی زبان) مورد بررسی قرار داده ایم.

5- شهامت واقعی

عنوان اصلی: True Grit

نمره متا: 80

بازیگران: Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin

شهامت واقعی در میان آثار جدیدتر برادران کوئن قرار گرفته است که نوعی ضد وسترن یا وسترن مدرن به حساب می آید. این اثر دومین اقتباس مشهوری است که از رمانی به همین نام نوشته چارلز پورتیس اجرا شده است. پیش از این در سال 1969 اولین اقتباس از شهامت واقعی توسط هنری هاتاوی کارگردانی شد؛ فیلمی با حضور بازیگرانی چون جان وین، کیم دربی و گلن کمپل.

اما در نسخه جدید شهامت واقعی ساخته برادران کوئن، جف بریجز در نقش روستر کوگبورن ظاهرا شد؛ نقشی که برای او نامزدی جایزه اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دنبال داشت. فیلم در مجموع در 10 رشته نامزد جایزه اسکار شد اما از هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار دست خالی بیرون آمد.

اتان کوئن پیش از آغاز فیلم برداری اثر درباره فیلم گفته بود این فیلم نسبت به نسخه سال 1969 اقتباس وفادارنه تری از رمان خواهد بود. شهامت واقعی روایت دختری نوجوان است که پس از مرگ پدرش برای انتقام گیری از قاتل او یک مارشال ایالتی را به استخدام در می آورد.

4- دهشت زده

عنوان اصلی: Blood Simple

نمره متا: 81

بازیگران: John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya

دهشت زده فیلمی است که چند اولین را در خود جای داده است. اولین فیلم برادران کوئن. اولین فیلم مهم بری ساننفلد به عنوان فیلم بردار که پس از آن در آثاری چون بزرگ کردن آریزونا (Raising Arizona) و تقاطع میلر (Millers Crossing) با کوئن ها به همکاری پرداخت و مدتی بعد خود به عنوان کارگردان آثاری عامه پسند ساخت. در عین حال دهشت زده اولین حضور سینمایی همسر جوئل کوئن بود؛ اولین حضور فرانسیس مک دورمند که مدتی بعد بابت حضور در نقش پلیس زن در فیلم فارگو اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد. او یک بار دیگر همین جایزه را بخاطر بازی در فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری گرفت.

اما دهشت زده سوای نکات اشاره شده اهمیتی ویژه در کارنامه برادران کوئن دارد؛ در واقع بسیاری از موتیف ها و عناصری که در سال های بعد در سایر آثار این دو کارگردان دیده می شود را می توان در اولین اثر آن ها سراغ گرفت. دهشت زده یک نئونوار جنایی است که از رمان خرمن سرخ (Red Harvest) نوشته دشیل همت (نویسنده رمان های پلیسی آمریکایی) اقتباس شده. فیلم درباره یک مرد ثروتمند و حسود است که برای کشتن زن خیانت کارش یک کارآگاه خصوصی استخدام می کند.

بنیاد فیلم آمریکا در سال 2001 دهشت زده را در لیست 100 فیلم هیجان انگیز سینمای آمریکا قرار داد.

3- فارگو

عنوان اصلی: Fargo

نمره متا: 85

بازیگران: Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi

بی شک فارگو یکی از مهم ترین آثار کوئن ها و احتمالا یکی از چند فیلمی است که در کارنامه کاری این دو برادر از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. فارگو همچنین در شصت و نهمین جشنواره اسکار نامزد دریافت هفت جایزه شد که توانست از میان آن ها به دو جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول زن دست یابد. جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن از جمله سایر افتخارات بین المللی این اثر سینمایی بود.

فارگو یک کمدی سیاه کلاسیک است که در آن فرانسیس مک دورمند نقش مارج گاندرسون یک پلیس زن باردار را بازی می کند. گاندرسون درگیر موضوع قتل هایی شده که در جاده رخ داده اند و قتل ها با استخدام دو جنایت کار برای دزدیدن یک زن در ارتباط است.

فیلم سینمایی فارگو در محیط جوی ویژه ای ساخته شده و روایت در سفیدی کورکننده برف پیش می رود. در حقیقت تناسبی خاص میان شرایط سخت و خشن محیطی و خشونت درونی اثر به چشم می خورد. در فارگو سرما فراتر از شرایط محیطی، بخشی جدایی ناپذیر از فیلم است. سرما آدم ها را مجبور کرده در خانه ها بمانند و فضا به شکلی است که گویا صرف دوام آوردن در این سرما خود کار بزرگی است. حال در این شرایط، شرایطی که بقا نیازمند نوعی همدلی است، خشونت و قتل همچون عملی به مراتب بی رحمانه تر از قبل جلوه گر می شود؛ همچون قرمزی بیش از حد برجسته خون روی سفیدی شدید برف .

2- جایی برای پیرمردها نیست

عنوان اصلی: No Country for Old Men

نمره متا: 91

بازیگران: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin

جایی برای پیرمردها نیست یک درام جنایی است درباره قاتل بی رحم و بسیار خونسردی که برای یافتن پول های دزدی و کشتن دزد پول ها اجیر شده. هم زمان کلانتر اد تام بل به دنبال یافتن این دو است.

اینکه چطور شیوه های نسل گذشته و شکل مواجهه آن ها با خشونت، حتی درک آن ها از خشونت در دوران اخیر چندان کارکردی ندارد از مضامینی است که در فیلم مرکزی به نظر می رسند. تم هایی چون شانس و تقدیر، نوعی شوخ طبعی تلخ و ترسناک و شکل خاصی از پیش بینی ناپذیری این اثر را به نمونه ای پخته و جذاب از مدل فیلم سازی کوئنی تبدیل کرده است.

جایی برای پیرمردها نیست در جوایز اسکار 2007 نامزد دریافت 8 جایزه و برنده 4 جایزه اسکار از جمله جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم نامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. این اثر سینمایی توسط تعداد قابل توجهی از منتقدان انگلیسی زبان یکی از بهترین فیلم های سال 2007 ارزیابی شد و به باور بعضی از کارشناسان بهترین فیلم برادران کوئن است.

1- درون لوین دیویس

عنوان اصلی: Inside Llewyn Davis

نمره متا: 93

بازیگران: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman

گرچه در نگاه مخاطبان درون لوین دیویس از نظر محبوبیت به پای آثاری چون جایی برای پیرمردها نیست، فارگو یا لبوفسکی بزرگ نمی رسد اما از نظر منتقدان انگلیسی زبان این اثر برادران کوئن بهترین فیلمی است که آن ها تا به امروز ساخته اند.

این کمدی درام با بازی اسکار آیزاک یک هفته از زندگی لوین دیویس، خواننده آثار موسیقی فولک را دنبال می کند. خواننده ای که در تلاش است هم زمان با رسیدن به پیروزیت در زمینه موسیقی، سر و سامانی هم به زندگی شخصی اش بدهد. درون لوین دیویس پیروز شد در جشنواره فیلم کن 2013 جایزه بزرگ (Grand Prix) را به دست آورد. جایزه ای که از نظر اعتبار پس از نخل طلا قرار گرفته است.

همانطور که اشاره شد درون لوین دیویس از جمله فیلم های محبوب منتقدان است. این فیلم که در پایگاه متاکریتیک با 52 نقد مثبت نمره 93 را به خود اختصاص داده در بسیاری از لیست ها و فهرست هایی که تحت عنوان آثار برتر قرن 21 منتشر شده اند حضور دارد.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5812

به "5 فیلم برتر برادران کوئن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 فیلم برتر برادران کوئن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید