5 ابزار هوش مصنوعی رایگان برای بالا بردن کیفیت عکس

به گزارش کنفرانس هکا، همه ما استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند Dall-E و میدجورنی برای ایجاد تصاویر تازه و خلاقانه را دوست داریم. ولی آیا می توانیم از هوش مصنوعی برای بالا بردن کیفیت عکس های قدیمی یا بی کیفیت خود استفاده کنیم؟ در این زمینه خوشبختانه ابزارهای هوش مصنوعی جذابی توسعه پیدا نموده که در ادامه به 5 مورد از ابزارهایی می پردازیم که می توانید به طور رایگان از آن ها بهره ببرید.

5 ابزار هوش مصنوعی رایگان برای بالا بردن کیفیت عکس

بالا بردن کیفیت عکس چگونه انجام می گردد؟

زمانی که به تصویری با کیفیت پایین نگاه می کنیم، به احتمال زیاد علت آن رزولوشن پایین آن است. این بدین معناست که تصویر از پیکسل های کمتری تشکیل شده است؛ بنابراین، اطلاعات کمی برای نمایش آن وجود دارد. افزایش رزولوشن (Upscaling) فرآیندی است که باعث افزایش کیفیت تصویر با بزرگتر کردن اندازه آن می گردد.

روش های سنتی افزایش رزولوشن، رنگ پیکسل نو در تصویر با رزولوشن بالاتر را با میانگین گیری از چهار پیکسل نزدیک آن مشخص می نمایند. بعضی از روش ها بعلاوه از فرمول خاصی برای محاسبه میانگین وزنی 16 پیکسل مجاور استفاده می نمایند تا رنگ پیکسل های نو را فراوری نمایند. با این حال، هوش مصنوعی می تواند تصاویر را با استفاده از فناوری های مبتنی بر Super Resolution Techniques باکیفیت تر کند.

ابزارهای هوش مصنوعی حاوی مدل هایی هستند که روی مجموعه داده های بزرگ آموزش داده شده اند. این به هوش مصنوعی یاری می نماید تا پیکسل های موجود را ارزیابی کند، الگو را درک کند و پیکسل های اضافی را برای بهبود کیفیت تصویر پیش بینی نماید. مدل های هوش مصنوعی به طور قابل توجهی نحوه افزایش رزولوشن تصاویر را بهبود بخشیده اند و ما می خواهیم پنج ابزار رایگان را به شما معرفی کنیم که می توانید از آن ها برای بالا بردن کیفیت عکس بهره ببرید.

نحوه آنالیز این ابزارها

برای این که تقاوت عملکرد بین این ابزارها را بهتر درک کنید، یک تست کوچک برای هرکدام انجام داده ایم که در ادامه به جزییات این تست ها می پردازیم:

  • اولین تست ما شامل یک تصویر با کیفیت پایین (120 در 120 پیکسل) است. در این سناریو، هوش مصنوعی به جای برجسته کردن جزئیات موجود، احتیاجمند بازفراوری آن هاست. بنابراین، انتظار نتایجی با ظاهری مصنوعی داشته باشید. این تست به شما یاری می نماید ارزیابی کنید که نرم افزار چقدر در افزودن جزئیاتی که به طور یکپارچه با تصویر ادغام می شوند، توانایی دارد.
  • دومین تست شامل بهبود یک تصویر با کیفیت پایین و پر از نویز است. در حالی که رزولوشن این تصویر (300 در 300 پیکسل) نسبت به تصویر ورودی در تست اول بهتر است، اما به شما این امکان را می دهد که نحوه بهبود جزئیات تصویر به وسیله نرم افزار را ارزیابی کنید.
  • ممکن است همه شما در پی بهبود چشمگیر یک تصویر نباشید و گاهی اوقات تنها به ارتقاء ملایمی احتیاج داشته باشید. به همین علت است که ما تست دوم را نیز گنجانده ایم.
  • در هر دو تصویر تست، عکس های پرسنلی استفاده شده اند؛ این کار ابزار را مجبور می نماید تا جزئیاتی را اضافه کند که به طور خاص با چهره فرد موردنظر مطابقت داشته باشد، بدون اینکه باعث گردد او غیرقابل شناسایی به نظر برسد.

حالا با در نظر گرفتن این موضوع، آنالیز این ابزارها را شروع می کنیم.

AnyRec: برترین ابزار رایگان برای بالا بردن کیفیت عکس

بسیاری از ابزارهای افزایش رزولوشن تصویری که به صورت آنلاین پیدا کردیم، در نسخه رایگان خود تنها امکان افزایش حداکثر 4 برابری رزولوشن را ارائه می دهند. اما با AnyRec، شما می توانید به صورت رایگان رزولوشن تصاویر را تا 8 برابر افزایش دهید. نتایج تست ما را ببینید که در آن دو تصویر با کیفیت پایین را تا رزولوشن 8 برابری بزرگ کردیم.

در تست اول، تصویری با کیفیت پایین از مجموعه تصاویر موردنظر را 8 برابر بزرگ کردیم. به علت نبود جزئیات کافی در تصویر اولیه، این ابزار از هوش مصنوعی برای جبران و اضافه کردن جزئیات بیشتر استفاده می نماید. بنابراین، نتایج ممکن است کمی مصنوعی به نظر برسند. با این حال، این در مقایسه با سایر ابزارهای موجود در این فهرست، واقع گرایانه ترین نتیجه برای تست اول به شمار می رود.

عملکرد این ابزار در تست دوم نیز عالی است. تفاوت قابل توجهی در کیفیت تصویر وجود دارد. سایر ابزارهای موجود در این فهرست تصویری با وضوح بسیار بالا به ما تحویل دادند، اما AnyRec در حفظ تعادل بسیار خوب عمل می نماید.

به طور کلی، این برترین ابزار رایگان بالا بردن کیفیت عکس است که به صورت آنلاین پیدا نموده ایم. خوشبختانه طرح رایگان این ابزار محدودیت های زیادی ندارد و کاملا رایگان محسوب می گردد.

قیمت: کاملا رایگان

Iloveimg: رتبه دوم در برترین ابزارها

iLoveIMG یک ابزار ساده برای افزایش کیفیت (رزولوشن) تصاویر تا دو یا چهار برابر است. برای استفاده از این ابزار، کافیست تصاویر خود را آپلود نموده و اندازه افزایش کیفیت را انتخاب کنید. این برنامه به شما امکان آپلود سه تصویر به صورت همزمان و تنظیم جداگانه اندازه افزایش کیفیت برای هر تصویر را می دهد.

در تست اول، iLoveIMG عملکرد قابل قبولی دارد. همانطور که انتظار می رود، دخالت هوش مصنوعی در نتیجه مشهود است، اما کیفیت تصویر به اندازه ای افت ننموده است که غیرقابل استفاده باشد. به خصوص اگر از فاصله دور به تصویر نگاه کنید، اعوجاج ها قابل مشاهده نخواهند بود.

iLoveIMG در تست دوم نیز عملکرد فوق العاده ای دارد. نتایج بدست آمده از این ابزار در افزایش کیفیت تصویر تا 4 برابر، بهتر از هر ابزار دیگری بود که ما استفاده کردیم. همانطور که مشاهده می کنید، جزئیات و کیفیت تصویر به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

استفاده از iLoveIMG رایگان است، اما برای استفاده از آن باید ثبت نام کنید. با این حال، محدودیتی در تعداد تصاویری که می توانید بزرگنمایی کنید وجود دارد. برای دسترسی به قابلیت بزرگنمایی نامحدود تصاویر و حذف تبلیغات، می توانید نسخه پولی این ابزار را تهیه کنید. نسخه پرمیوم بعلاوه حداکثر رزولوشنی را که می توانید تصویر را با آن بزرگنمایی کنید افزایش می دهد.

قیمت: رایگان / نسخه پولی: 4 دلار به بالا در ماه

Img.Upscaler: بزرگ کردن رایگان 20 عکس در ماه

Img.Upscaler یکی دیگر از ابزارهای هوش مصنوعی برای بالا بردن کیفیت عکس ها است که به شما امکان می دهد رزولوشن تصاویر خود را تا 4 برابر افزایش دهید. رابط کاربری این ابزار ساده است و می توانید تصاویر با فرمت JPG یا PNG را آپلود کنید. در ادامه عملکرد این ابزار را در دو تست مختلف که در آن ها تصاویر را تا 4 برابر رزولوشن اصلی افزایش دادیم، می توانید مشاهده کنید.

نتایج تست اول رضایت بخش بود. جزئیات تصویر با کمی اعوجاج بازسازی شدند، اما همچنان قابل قبول هستند. بدیهی است که اگر از فاصله دور به تصویر نگاه کنید یا از آن به عنوان Thumbnail بهره ببرید، کیفیت تصویر مناسب به نظر می رسد.

در تست دوم تصویر بسیار شارپ بود و ما از نتیجه کلی راضی بودیم. با این حال، اگر با دقت بیشتری به تصویر نگاه کنید و روی چشم ها یا عینک موجود در آن زوم کنید، متوجه بعضی جزئیات مصنوعی خواهید شد. این مورد در ابزارهایی که قبلا آنالیز کردیم، مشاهده نشد. با وجود این، Img.Upscaler به طور قابل توجهی کیفیت تصویر ورودی را بهبود می بخشد.

با ثبت نام در Img.Upscaler، ماهانه 20 اعتبار رایگان دریافت می کنید. این بدان معناست که می توانید به صورت رایگان تا 20 تصویر را در هر ماه با این ابزار ارتقا دهید. برای افزایش تعداد اعتبار ماهانه و بعلاوه رزولوشن نهایی تصاویر خروجی، می توانید از پلن های پریمیوم این سرویس بهره ببرید تا برای بالا بردن کیفیت عکس محدودیت خاصی نداشته باشید.

قیمت: رایگان / نسخه پولی: 19 دلار به بالا در سال

Upscale.Media: افزایش رزولوشن 4 برابری عکس به طور رایگان

Upscale.Media یک ابزار جایگزین مناسب برای بالا بردن کیفیت عکس است که به شما امکان می دهد تصاویر را تا چهار برابر رزولوشن اصلی آن ها بزرگ دهید. این ابزار می تواند در صورتی که به سه ابزار برتر ذکر شده در این فهرست دسترسی ندارید، مفید باشد. ما دو تصویر آزمایشی را با Upscale.Media تا 4 برابر رزولوشن اولیه شان افزایش دادیم. بعلاوه از گزینه بهبود کیفیت (Enhance Quality) که در دسترس قرار داشت، استفاده کردیم. اما آیا این گزینه تفاوتی ایجاد می نماید؟ بیایید باهم آنالیز کنیم.

پاسخ کوتاه این است که خیر، تفاوتی ایجاد نمی نماید. در تست اول، نتایج میانه بودند. بیشتر جزئیات تصویر به خوبی بازفراوری نشده اند و تصویر کاملا غیرطبیعی به نظر می رسد. با این حال، ما نمی خواهیم تنها بر اساس یک تصویر نمونه در خصوص این ابزار قضاوت کنیم؛ چرا که ممکن است روی تصویری با جزئیات کمتر یا تصویری که جزئیات آن به راحتی به وسیله هوش مصنوعی قابل بازسازی باشد، عملکرد بهتری داشته باشد.

در تست دوم، Upscale.Media عملکرد نسبتاً خوبی از خود نشان می دهد. اما اگر تصویر را بزرگنمایی کنید، متوجه می شوید که بعضی از عناصر انگار نقاشی شده اند. با این حال، این ابزار همچنان قابل استفاده است و ما از عملکرد آن ناراضی نیستیم.

با Upscale.media می توانید سه تصویر را به صورت رایگان ارتقا دهید. فراتر از آن، باید اعتبارات اضافی بخرید که به شما امکان ارتقا و دانلود تصاویر و بعلاوه افزایش رزولوشن خروجی را می دهد.

قیمت: رایگان / اعتبار اضافی: 9 دلار برای 10 اعتبار

Pixelcut.ai: بالا بردن کیفیت عکس تا رزولوشن دو برابری

از دیگر ابزارهای مناسب برای بالا بردن کیفیت عکس باید به Pixelcut.ai اشاره کنیم. نرم افزار Pixelcut.ai به صورت رایگان تنها امکان افزایش حداکثر دو برابری رزولوشن تصاویر را فراهم می نماید. با این حال، در صورتی که به ابزارهای دیگری دسترسی ندارید، همچنان گزینه مناسبی به شمار می رود.

در تست اول، عملکرد این ابزار به طرز شگفت انگیزی خوب است. اگرچه تصویر تا حدی مصنوعی به نظر می رسد، اما عملکرد آن نسبت به ابزار قبلی بهتر بوده و در حد سایر ابزارهای برتر فهرست قرار می گیرد. خروجی تصویر حاوی جزئیات مصنوعی زیادی نیست و چهره همچنان قابل تشخیص است. بنابراین، این نرم افزار می تواند برای تصاویر با جزئیات قابل بازفراوری، عملکرد بهتری داشته باشد.

همانطور که انتظار می رفت، این ابزار در تست دوم نیز عملکرد خوبی دارد. تصاویر خروجی از وضوح مناسبی برخوردار هستند و بافت آنها هنگام زوم کردن مصنوعی به نظر نمی رسد.

Pixelcut.ai به شما امکان ارتقا رزولوشن تعداد محدودی از تصاویر را به صورت رایگان می دهد. با خرید نسخه پولی این نرم افزار، می توانید محدودیت تعداد تصاویر را برداشته و رزولوشن آنها را تا چهار برابر افزایش دهید.

قیمت: رایگان / نسخه پولی: 9.99 به بالا در ماه

سخن پایانی

در این مطلب به 4 ابزار هوش مصنوعی پرداختیم که برای بالا بردن کیفیت عکس حرف زیادی برای گفتن دارند. همانطور که شرح دادیم، یکی از این ابزارها کاملا رایگان است ولی باقی موارد با وجود اینکه بخشی از قابلیت های خود را رایگان ارائه می دهند، ولی برای بهره گیری از امکانات بیشتری باید از نسخه پولی آن ها بهره ببرید.

منبع: Guiding Tech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اسفند 1402 بروزرسانی: 24 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16014

به "5 ابزار هوش مصنوعی رایگان برای بالا بردن کیفیت عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ابزار هوش مصنوعی رایگان برای بالا بردن کیفیت عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید