3 اثر تاریخی استان مرکزی ثبت ملی شد

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی: سه اثر تاریخی متشکل از 2 صندوق و یک درب چوبی به عنوان آثار منقول استان مرکزی ثبت ملی شد.

3 اثر تاریخی استان مرکزی ثبت ملی شد

به گزارش خبرنگاران، علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت ملی سه اثر تاریخی منقول استان مرکزی گفت: این 3 اثر تاریخی منقول استان که شامل 2 صندوق و یک درب چوبی می شوند، متعلق به سال های 970، 920 و 710 خورشیدی هستند.

وی توضیح داد: ثبت آثار تاریخی و منقول استان یکی از اهداف اداره کل میراث فرهنگی است که مستندسازی، مطالعات و کارشناسی را در پشت خود دارد به همین جهت ثبت یک اثر تاریخی به ارتقای سطح دانش از دوره های مختلف تاریخی استان و آثار به دست آمده از آن دوره ها می انجامد.

ایزدی با بیان اینکه گرچه به دلیل کمبود اعتبارات توانایی مرمت و یا احیا کامل تمامی آثار ثبت شده وجود ندارد و گاها این مسئله مورد نقد قرار می گیرد، گفت: به بهانه آنکه اعتبار مرمتی و یا نگهداری برای آن وجود ندارد، نمی توان اثر و یا آثاری را ثبت نکرد، منتقدان باید در نظر داشته باشند، ثبت یک اثر اولین قدم برای حفاظت و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی محسوب می گردد و این امر در حقیقت پیش احتیاج مرمت آثار و ابنیه هاست.

وی گفت: استان مرکزی از استان های پیشرو کشور در ثبت آثار ملی است که در جدیدترین این ثبت ها، سه اثر منقول متعلق به شهرهای تفرش، محلات و خمین را به ثبت رسانده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی بیان نمود: این آثار شامل درب چوبی مسجد جامع محلات متعلق به 710 خورشیدی، صندوق چوبی امامزاده محمد فم تفرش متعلق به 920 خورشیدی و صندوق امامزده شاهزاده ابوالحسن طیب آباد خمین متعلق به 970 خورشیدی است که هر یک شاخصه های منحصر بفردی را به خود اختصاص داده اند.

وی اضافه کرد: صندوق چوبی امامزاده محمد فم تفرش متعلق به دوره صفوی، از جنس چوب گردو و دارای 265 سانتیمتر طول، 180 سانتیمتر عرض و 130 سانتیمتر ارتفاع است، این صندوق دارای چهارضلع با قاب های تزئین شده یکسان که در لبه و ستون های کنج جمعا 13 کتیبه به خط نسخ وجود دارد، است که حاوی ادعیه، نام بانیان، نام شاه طهماسب و نام شاه سلیمان صفوی است.

ایزدی درب چوبی مسجد جامع محلات را قدیمی ترین اثر منقول در این سه اثر دانست و اضافه کرد: جنس این درب از چوب گردو و در دوره ایلخانی ساخته شده که پس از بازسازی مسجد به حمام عرش منتقل شده و نگهداری می گردد. این اثر دو لنگه با ارتفاع 203 و عرض 61 سانتیمتر و متشکل از 9 لته چوب با اندازه های متفاوت و هر لته دارای تزئیناتی متفاوتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: صندوق امامزاده شاهزاده ابوالحسن روستای طیب آباد شهرستان خمین نیز در میانه اتاق آرامگاه صفوی واقع شده است و دارای 5 وجه با نقوش گره کاری اسلیمی، ختایی و کتیبه های خط ثلث است. وجه بالایی صندوق از نظر شیوه ساخت تزئینات و نقوش ثبتی با وجه های دیگر اثر کاملا متفاوت است.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1579

به "3 اثر تاریخی استان مرکزی ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 اثر تاریخی استان مرکزی ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید