15مدل از زیبا ترین انواع زنجیر طلا

به گزارش کنفرانس هکا، زنجیر طلا یکی از پرکاربردترین زیورآلات زنانه و مردانه است؛ زنجیرهای طلا می توانند برای حمل آویزهای طلا مورد استفاده قرار بگیرند یا به صورت مستقل و بدون آویز استفاده شوند. زنجیرهای طلا با سبک های مختلفی ساخته می شوند و از دیرباز طلاسازان برای طراحی این آیتم های کاربردی تکنیک های متنوعی را به کار می برند. انتخاب زنجیر طلای مناسب از بین گستره متنوع زنجیرهای طلا ممکن است کاری نسبتاً پیچیده و سخت به نظر برسد اما کسب اطلاعات در مورد نام انواع زنجیر طلا و ویژگی های آن ها سبب می گردد در انتخاب زنجیر طلا بهتر عمل کنید. در این مطلب قصد داریم با معرفی انواع مدل های زنجیر طلا و توضیح ویژگی های آن ها شما را برای انتخاب آسان تر زنجیر طلا هدایت کنیم. همراه ما باشید.

15مدل از زیبا ترین انواع زنجیر طلا

هنگام انتخاب انواع مدل های زنجیر طلا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام انتخاب و خرید زنجیر طلا بایستی عوامل مختلفی را در نظر بگیرید؛ نوع فلز به کار رفته در زنجیر، عیار طلا، نوع طراحی، نوع اتصال و بافت زنجیر و بعلاوه نحوه نگهداری و امکان تعمیر زنجیر جزو مهم ترین عواملی است که در زمان انتخاب زنجیر طلا باید مورد توجه قرار بگیرند. در این بخش از مطلب هر یک از این عوامل را مورد آنالیز قرار داده ایم.

نوع فلز به کار رفته برای ساخت زنجیر طلا

زنجیر طلا ممکن است با طلای جامد، روکش طلا یا طلای نورد شده ساخته گردد. در زنجیرهایی که با طلای جامد ساخته می گردد تمامی قطعات زنجیر از طلا ساخته می گردد. زنجیر طلای روکش شده را با فلز دیگری به جز طلا می سازند و در نهایت آن را با یک لایه طلای مذاب روکش می نمایند تا ظاهری شبیه به زنجیر طلا داشته باشد. زنجیر طلایی که با روکش طلا ساخته می گردد قیمتی پایین تر از دیگر مدل های زنجیر طلا دارد.

زنجیرهای طلا که به صورت نورد شده ساخته می شوند از ترکیب طلای جامد با یک فلز دیگر ساخته می شوند؛ به این صورت که ورقه های طلای جامد را روی یک فلز پایه که معمولاً نقره است قرار می دهند. قیمت این نوع زنجیر طلا از زنجیر ساخته شده با طلای خالص کمتر است اما نسبت به زنجیرهای روکش طلا قیمت کمتری دارد.

زنجیرهایی که به صورت روکش طلا یا طلای نورد شده ساخته می شوند ممکن است به لحاظ استحکام زنجیر مناسب باشند و قیمتشان هم مناسب تر است با این وجود اگر جزو افرادی هستید که نسبت به فلزات به کار رفته در زیورآلات حساسیت پوستی دارید در هنگام انتخاب انواع مدل زنجیر طلا بهتر است به سراغ زنجیرهایی بروید که با طلای جامد ساخته شده اند.

عیار طلای به کار رفته در زنجیر

عیار طلای به کار رفته در زنجیر یکی از مواردی است که در هنگام انتخاب و خرید انواع زنجیر طلا باید به آن توجه کنید؛ عیار واحد مقدار گیری خلوص آلیاژهای طلا یا دیگر فلزات ارزشمند است و به معنای مقدار خلوص یک ماده در وزن تعیین و بیانگر مقدار خلوص آن در 24 قسمت است. معمولاً هرچقدر عیار طلا بالاتر باشد، طلا نرم تر و شکل پذیرتر می گردد، به همین علت طلا را با آلیاژ های مختلفی ترکیب می نمایند تا استقامت بیشتری نیز پیدا کند و به استحکام دلخواه برسد. طلای 18، 14 و 10 عیار رایج ترین انواع طلا برای ساخت زیورآلات و جواهرات محسوب می شوند.

عیار طلای به کار رفته در زنجیر می تواند در استحکام زنجیر طلا و بعلاوه درخشندگی و ماندگاری رنگ زنجیر مؤثر باشد. زنجیرهای طلا با عیار پایین تر مستحکم تر از زنجیرهایی با عیار بالا هستند. از سوی دیگر به کار بردن عیار بالاتر طلا در ساخت زنجیر سبب می گردد رنگ زنجیر دیرتر تغییر کند و درخشندگی بیشتری داشته باشد.

نوع طراحی و بافت زنجیر طلا

نوع حلقه های زنجیر، نحوه اتصال حلقه های زنجیر و نوع بافت آن می تواند در جلوه ظاهری زنجیر، وزن و استحکام آن تأثیر مهمی داشته باشد. گاهی زنجیری که انتخاب می کنید ظریف و سبک است اما به علت نوع بافت یا نحوه اتصال حلقه های زنجیر کاملاً مستحکم بوده و برای حمل آویزهای سنگین هم مناسب است. برای ساخت و طراحی زنجیر روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و زنجیرها بر اساس نوع و اتصال حلقه ها و بافت آن به مدل های مختلفی طبقه بندی می شوند. آشنایی با نام انواع زنجیر طلا و کسب آگاهی درباره این مدل ها باعث می گردد بتوانید برای انتخاب زنجیر طلا بهتر عمل کنید. در بخش های بعدی مطلب در مورد اسامی انواع زنجیر طلا اطلاعات مفصلی را برایتان ارائه خواهیم کرد.

نگهداری و تعمیر زنجیر طلا

نگهداری آسان و امکان تعمیر زنجیر مورد دیگری است که در هنگام خرید انواع زنجیر طلا باید به آن توجه کنید. بعضی از انواع زنجیرها به راحتی گره می خورند و نگه داری از آنها سختتر است. شکستگی حلقه های زنجیر یا پاره شدن اتصال بین حلقه ها و قطعات زنجیر هم مشکل دیگری است که با آن مواجهید. از طرف دیگر امکان تعمیر آسان زنجیر هم یکی از عواملی است که هنگام خرید انواع زنجیرهای طلا باید به آن توجه کنید. بعضی از مدل های زنجیر طلا بسیار مستحکم هستند اما اگر بشنمایند یا پاره شوند تعمیر آنها بسیار سخت خواهد بود.

آشنایی با انواع مدل زنجیر طلا

همان طور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم سبک های مختلفی برای طراحی و ساخت زنجیر طلا وجود دارد. چنانچه نام انواع زنجیر طلا را بدانید و درباره مدل های آن اطلاعات کافی داشته باشید بهتر می توانید زنجیر طلای مناسب و کارآمد را برای خودتان انتخاب کنید. در این بخش از مطلب 14 مدل از رایج ترین انواع زنجیر طلا را برایتان معرفی نموده ایم.

1. زنجیر تسمه ای یا زنجیر کورب Curb chains؛ از مستحکم ترین انواع مدل های زنجیر طلا

این مدل زنجیر از حلقه هایی درهم تنیده با سطح صاف تشکیل شده است و ظاهری شبیه به تسمه دارد. این نوع زنجیر بسیار مستحکم و بادوام است و نگهداری آسانی دارد. زنجیر تسمه ای که بیشتر به صورت مستقل و بدون آویز مورد استفاده قرار می گیرد در بین انواع زنجیر طلا مردانه، یکی از محبوب ترین هاست.

2. زنجیر طنابی یا پیچی Rope Chain؛ یکی از برترین انواع زنجیر طلا برای آویزهای سنگین

زنجیر طنابی دارای قطعات یا پیوندهای فلزی است که در اطراف یکدیگر پیچیده شده اند تا ظاهری طناب مانند را القا نمایند و می توانند بسیار نازک و ظریف یا فوق العاده درشت و ضخیم باشند. این مدل زنجیر یکی از بادوام ترین مدل های زنجیر طلا است که استحکام بسیار دارد حتی اگر بسیار ظریف باشد. نمونه های ظریف تر این نوع زنجیر برای حمل آویز به کاربرد می شوند و زنجیرهای ضخیم تر می توانند به صورت مستقل استفاده شوند. اگر می خواهید یک زنجیر ظریف برای حمل آویزهای سنگین طلا داشته باشید زنجیر طنابی یکی از برترین انواع زنجیر طلا برای شما خواهد بود.

3. زنجیر بیسمارک Bismark Chain؛ ایده آل برای استفاده به عنوان زنجیر تک

در بین انواع زنجیر طلا تازه زنجیر بیسمارک یکی از برترین انتخاب ها برای شما خواهد بود. این زنجیر که جلوه ای صاف و صیقلی روی گردن دارد در بین انواع زنجیر طلای زنانه که به صورت تک و بدون آویز مورد استفاده قرار می گیرند یکی از مجذوب کننده ترین مدل هاست. البته این نوع زنجیر در ترکیب با آویز هم می تواند فوق العاده باشد. زنجیر بیسمارک از پیوند دو یا چند حلقه زنجیر که به یکدیگر لحیم شده اند تشکیل شده است و دارای یک الگوی زنجیری منحصربه فرد است، به همین علت با وجود این که بسیار مستحکم و کارآمد است تعمیر آن پیچیده و سخت خواهد بود.

4. زنجیر طلا مدل کابلی یا زنجیر فلامینگو Cable Link Chain

زنجیر کابلی که زنجیر فلامینگو هم نامیده می گردد یکی از کلاسیک ترین و رایج ترین مدل های زنجیر است. این زنجیر از حلقه های شبیه به هم بیضی شکل تشکیل شده که این حلقه ها در زنجیر نسبت به یکدیگر زاویه 90 درجه دارند. به طور کلی این نوع زنجیر محکم و بادوام است مگر این که حلقه ها به خوبی به یکدیگر جوش نشوند که در این صورت امکان پارگی زنجیر وجود دارد. زنجیر کابلی معمولاً همراه با آویز مورد استفاده قرار می گیرد.

5. زنجیر باکسی یا زنجیر ونیزی Box chains/Venetian Chain؛ ایده آل برای حمل آویز سنگین

در زنجیرهای باکسی که به نام زنجیرهای ونیزی هم معروف اند به جای حلقه های گرد و بیضی شکل از تعدادی مکعب به هم چسبیده ساخته شده است. این نوع زنجیر را می توان به شکل یک زنجیر مربعی متصل توصیف کرد که ظاهری صاف برای زنجیر ایجاد می نماید. به علت ساختار مکعبی این نوع زنجیرها سطحی صیقلی ایجاد می نمایند و با انعکاس نور درخشان دیده می شوند. به علت ساختار مکعبی این نوع زنجیرها بسیار مستحکم هستند و گزینه ای عالی برای حمل آویزهای سنگین تر محسوب می شوند. نوع ظریف این نوع زنجیرها برای استفاده در استایل زنانه بسیار محبوب اند و نوع ضخیم تر زنجیرهای باکسی هم در بین انواع زنجیر طلا مردانه محبوبیت زیادی دارد.

6. زنجیر ماری Snake Chain؛ از برترین انواع زنجیر ظریف طلا

این زنجیر ظاهری شبیه به مار دارد و بسیار انعطاف پذیر است. در ساخت زنجیر از تعداد زیادی حلقه یا نوارهای استفاده شده که خیلی نزدیک به یکدیگر متصل شده اند و یک ساختار لوله ای شکل را پدید آورده اند. زمانی که زنجیر را تکان می دهید حرکتی شبیه به حرکت مار دارد و حتی الگوی اتصال نوارها و حلقه ها هم چیزی شبیه به پوست مار را تداعی می نمایند.

ظاهر این نوع زنجیر به علت فرم خاصش ماهیتی صیقلی دارد و با انعکاس نور درخششی مجذوب کننده را ایجاد می نماید. عرض این مدل زنجیرها معمولاً بین دو تا ده میلیمتر است. این نوع زنجیر جزو زنجیرهای ظریف طبقه بندی می گردد اما دوام خوبی برای حمل آویز دارد و به علت ساختار پیچیده اش هم می تواند به عنوان یک زنجیر مستقل در استایل شما بدرخشد. تعمیر زنجیر ماری نسبتاً پیچیده است.

7. زنجیر بیزانتین Byzantine chains

این زنجیر که گاهی با نام زنجیر اتریشی نیز شناخته می گردد ساختاری درهم تنیده با الگویی پیچیده دارد که منجر به ایجاد زنجیری با شکل لوله ای شده است. طرح بیزانس نیز اشاره به سبک زیورآلات امپراتوری روم شرقی است. زنجیر بیزانتین جزو زنجیرهای سنگین طبقه بندی می گردد و بسیار مستحکم است اما به سادگی تعمیر نمی گردد.

8. زنجیر تیغ ماهی یا هرینگبون Herringbone Chain

این مدل زنجیر طلا که جزو مدل های پیچیده زنجیر طبقه بندی می گردد سطحی صاف، پهن و صیقلی دارد و به خوبی روی گردن می نشیند به همین علت برای استفاده به صورت مستقل و بدون آویز می تواند گزینه بسیار مجذوب کنندهی باشد. در بافت این زنجیر تکه های کوچک فلز به شکل هفتی در کنار یکدیگر چیده شده اند تا شکلی شبیه به تیغ ماهی را تداعی نمایند. نگهداری زنجیر تیغ ماهی سخت است چرا که ممکن است به راحتی پیچ بخورد از آنجا که همه بخش های زنجیر صاف و نازک هستند، اگر زنجیر را کمی محکم تر از معمول بکشید ممکن است خم و دفرمه گردد. تعمیر این نوع زنجیر هم نسبتاً سخت و پیچیده است و به علت بافتی که دارد به سادگی تعمیر نمی گردد.

9. زنجیر لنگری یا مارینر Mariner Link Chain

طرح حلقه های بیضی شکل این زنجیر از لنگر کشتی الهام گرفته شده و در وسط هر یک از حلقه های زنجیر یک نوار عمودی وجود دارد. این نوع زنجیرها معمولاً در عرض های 3، 4 و 7 میلیمتری طراحی می شوند و جزو بادوام ترین و مستحکم ترین انواع زنجیر طلا طبقه بندی می شوند. این نوع زنجیرها ظاهری مدرن دارند و می توانند همراه با آویز یا به صورت مستقل مورد استفاده قرار بگیرند. این زنجیر هم جزو زنجیرهایی است که در صورت شکستگی و پارگی به راحتی می توان آن را تعمیر کرد.

10. زنجیر طلا مدل فیگارو Figaro Chain

زنجیر فیگارو از حلقه های مسطح تشکیل شده که مقدار آن ها فرق دارد. در این نوع زنجیر معمولاً دو یا سه حلقه دایره ای کوچک وجود دارد که با یک حلقه بزرگ تر بیضی شکل به یکدیگر وصل می شوند. این نوع زنجیر بسیار مستحکم بوده و یکی از برترین انواع زنجیر طلا برای استفاده روزمره محسوب می گردد. تعمیر این نوع زنجیرها هم نسبتاً ساده است.

11. زنجیر طلا اسپیگا یا گندمی Wheat Chain

این زنجیر همچون زنجیرهای بیسمارک و ماری بافتی پیچیده و خاص دارد. این زنجیر ساختاری درهم تنیده شبیه گندم دارد و از نوارهایی تشکیل شده است که به یکدیگر بافته شده اند و ساختاری سه بعدی و متقارن را پدید آورده اند. ساختار به هم پیوسته این زنجیر از انعطاف پذیری آن کاسته است اما با این وجود نسبت به زنجیرهای بافت طنابی انعطاف پذیری بیشتری دارد.

با توجه به ساختار بافت و به هم پیوسته این زنجیر یکی از برترین گزینه ها برای حمل آویزهای سنگین است و به صورت مستقل هم می تواند جلوه مجذوب کننده و ظریفی در استایل های زنانه داشته باشد. البته اگر می خواهید این نوع زنجیر را انتخاب کنید بهتر است بدانید که به علت ساختار پیچیده تعمیر این نوع زنجیر نسبتاً مشکل خواهد بود.

12. زنجیر طلا مدل رولو Rolo Chain

زنجیر رولو از نظر ظاهری بسیار شبیه زنجیر کابلی است با این تفاوت که زنجیرهای رولو از حلقه های دایره ای و گردتری نسبت به زنجیر کابلی تشکیل شده است و فرم حلقه ها نسبت به حلقه های زنجیر کابلی از بیرون گردتر و از داخل صاف تر هستند. این نوع زنجیر هم بادوام و مستحکم بوده و یکی از برترین زنجیرها برای حمل آویز است. در بین انواع زنجیر طلا زنانه زنجیر رولوی ظریف یکی از محبوب ترین ها به شمار می رود و زنجیرهای رولوی ضخیم تر هم می توانند به تنهایی یا همراه با آویز در استایل مردانه استفاده شوند.

13. زنجیر حلقه ای طلا مدل کوبایی Cuban Link Chanin؛ از محبوب ترین انواع زنجیر طلا مردانه

در میان انواع زنجیر طلای مردانه این مدل زنجیر یکی از محبوب ترین هاست؛ این نوع زنجیر از حلقه هایی بیضی شکل با ظاهری ضخیم تشکیل شده است. این نوع زنجیر بادوام و مستحکم است و بسته به مقدار اش می توان آن را به تنهایی یا همراه با آویز استفاده کرد. این زنجیر برای مردان جوانی که می خواهند استایل های متفاوت و خاص داشته باشند گزینه ای بسیار مجذوب کننده خواهد بود و می تواند به تنهایی و یا همراه با چند زنجیر دیگر به صورت لایه لایه استایل گردد.

14. زنجیر مهره ای یا توپی طلا Ball Chain

زنجیر مهره ای یا توپی از توپ ها یا مهره هایی ساخته شده است که به وسیله میله های فلزی کوچک به یکدیگر متصل شده اند و شکلی شبیه به تسبیح دارند. فاصله بین توپ ها ممکن است بسیار کم باشد و یا این که توپ ها بافاصله نسبت به یکدیگر قرار گرفته باشند. این نوع زنجیرها معمولاً استحکام کمی دارند و ممکن است به آسانی پاره شوند. این نوع زنجیرها معمولاً برای حمل آویزهای سبک به کار می روند.

در خاتمه، چند نکته

  • در هنگام انتخاب مدل زنجیر نحوه کاربرد آن را در نظر بگیرید. اگر می خواهید زنجیری برای استفاده روزمره انتخاب کنید مدل هایی را بخرید که جزو مدل های مستحکم زنجیر طبقه بندی می شوند و تعمیر آن ها ساده است؛ اگر می خواهید از زنجیر بدون آویز برای موقعیت های خاص بهره ببرید زنجیرهایی که بافت خاص و پیچیده دارند برایتان بهتر هستند.
  • اگر می خواهید زنجیر طلا را برای آویزهای سنگین انتخاب کنید حتماً باید مدل زنجیرتان را از بین مدل های مستحکم تر انتخاب کنید. به عنوان مثال مدل های زنجیر ماری یا باکسی گزینه های مناسبی برای حمل آویزهای سنگین هستند. قطر زنجیر هم دیگر فاکتور مهمی است که برای استفاده با آویز باید در نظر بگیرید. قطر زنجیر باید با مقدار آویز هماهنگ باشد تا وقتی گردنبند را می اندازید آویز به چشم بیاید.
  • به طور کلی زنجیرهای حلقه ای مانند زنجیرهای کوبایی، کابلی، تسمه ای، فیگارو و باکسی راحت تر از زنجیرهایی که بافت در هم تنیده دارند تعمیر می شوند.
  • در هنگام انتخاب عیار زنجیر باید امکان بروز حساسیت های پوستی را هم در نظر بگیرید. هر چه عیار طلا پایین تر باشد امکان بروز حساسیت های پوستی هم بیشتر است؛ بنابراین اگر پوستی حساس دارید زنجیر طلا با عیار بالاتر را انتخاب کنید اما حتماً به سراغ مدل های مستحکم و بادوام بروید.
  • در انتخاب سایز زنجیر طلا به لباس و موقعیتی که می خواهید در آن از زنجیر طلا بهره ببرید توجه کنید. مدل و ضخامت هم زنجیر هم جزو مواردی است که باید در هنگام سایز زنجیر در نظر بگیرید. زنجیرهای ضخیم با بافت درشت بهتر است در سایزهای کوتاه انتخاب شوند به خصوص اگر می خواهید آن ها را به طور مستقل و بدون آویز بهره ببرید.
  • یکی دیگر از فاکتورهای مهم در هنگام خرید زنجیر، نوع قفل آن است. قفل های خرچنگی بسیار محبوب هستند زیرا به راحتی آزاد می شوند، بادوام تر هستند و کمتر روی لباس گیر می نمایند.

منابع: u7jewelry, jared, skyaustria

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16856

به "15مدل از زیبا ترین انواع زنجیر طلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15مدل از زیبا ترین انواع زنجیر طلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید