12 نکته مهم برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه و تازگی

به گزارش کنفرانس هکا، چطور توت فرنگی را با حفظ مزه و تازگی فریز کنیم؟ اگر شما روش صحیح فریز کردن توت فرنگی را بلد باشید حتی در فصولی که توت فرنگی کمتر در دسترس است، توت فرنگی تازه و خوشمزه برای تهیه و شیرینی دارید و از می توانید بهره ببرید. اما نگهداری توت فرنگی در فریزر باید به روشی اصولی و درست انجام گردد تا توت فرنگی تازه بماند. در بسیاری از مواقع بعد از فریز کردن توت فرنگی طعم و مزه آن تغییر می نماید و دیگر به خوشمزگی و تازگی قبل نیست و حتی برای تهیه دسر و کیک هم مناسب نیست. اما برترین روش های فریز کردن توت فرنگی با حفظ تازگی آن چیست؟ در این مقاله از سرویس در می توانید با نکات مهم روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه آشنا شوید. بعلاوه در خصوص روش یخ زدایی توت فرنگی و بعلاوه روش های نگهداری توت فرنگی در یخچال و فریز کردن مربای توت فرنگی نکات مهم را به شما می گوییم.

12 نکته مهم برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه و تازگی

مراحل فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه و تازگی در طولانی مدت

فریز کردن توت فرنگی یک روش ساده و کاربردی برای نگهداری توت فرنگی های تازه و خوشمزه است. معمولاً نگهداری توت فرنگی در یخچال تنها تا چند روز امکان پذیر است و پس از آن توت فرنگی ها آغاز به نرم شدن و فساد می نمایند.

فریزر کردن به شما یاری می نماید تا توت فرنگی ها را برای چند ماه تا یک سال به صورت سالم و حفظ تازگی و خوشمزگی نگهداری کنید. در ادامه می توانید با چند روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه و تازگی آشنا شوید.

1- شستن توت فرنگی

در اولین مرحله از فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه باید توت فرنگی ها را به روشی درست و اصولی تمیز کنید. برای این کار بهتر است حتماً از موادی مثل سرکه، نمک یا جوش شیرین بهره ببرید تا آلودگی های توت فرنگی پاک گردد. را بلد هستید؟

بهتر است برای فریزر کردن توت فرنگی در زمان شستن توت فرنگی حتما توت های نرم و آسیب دیده را جدا کنید و دور بریزید یا در صورت سالم بودن از آن ها برای تهیه، یا بهره ببرید.

برای حفظ تازگی توت فرنگی در فریزر حتما توت فرنگی هایی را فریز کنید که رسیده و قرمز هستند. به توت فرنگی های سبز و کال، اجازه دهید که برسند و به خاطر داشته باشید که توت فرنگی های نرم و زیادی رسیده، بعد از فریز شدن، حالت خمیری می گیرند و حتی مزه آنها هم فرق می نماید.

می توانید ، و را به صورت اینترنتی و از فروشگاه های تهیه کنید

2- خشک کردن توت فرنگی ها

بعد از شستن اصولی توت فرنگی باید آن ها را روی یک دستمال نخی قرار دهید تا کاملاً خشک شوند. یکی از مهم ترین ترفندها برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه این است، توت فرنگی را به صورت سالم و خشک در فریزر بگذارید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در زمان خشک کردن توت فرنگی ها را فشار ندهید و اجازه دهید به آرامی خشک شوند.

3- جدا کردن ساقه توت فرنگی

بعد از این که توت فرنگی کاملاً خشک شد، با استفاده از یک چاقوی تیز انتهای ساقه و برگ های توت فرنگی را جدا کنید و دور بریزید.

4- برش دادن توت فرنگی

در این مرحله از فریز کردن توت فرنگی برای مدت طولانی می توانید توت فرنگی ها را برش دهید. این مرحله کاملاً اختیاری است. اگر توت فرنگی ها را برای تهیه اسموتی یا کنار می گذارید، بهتر است آن ها را به 2 قسمت یا 4 قسمت تقسیم کنید تا راحت تر مخلوط شوند. در صورتی که دوست دارید توت فرنگی شما درسته منجمد گردد، می توانید این مرحله را نادیده بگیرید و به سراغ مرحله بعد بروید.

5- چیدن توت فرنگی ها در ظرف با فاصله

بعد از برش دادن توت فرنگی باید یک کاغذ روغنی روی یک سینی یا ظرف مناسب قرار دهید. سپس توت فرنگی ها را با فاصله و طوری که روی هم قرار نگیرند، داخل سینی بچینید.

6- مرحله اول قرار دادن توت فرنگی ها در فریزر

در این مرحله از فریز کردن توت فرنگی برای حفظ مزه آن باید سینی توت فرنگی را برای حداقل 4 ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملاً منجمد گردد.

7- بسته بندی کردن توت فرنگی ها

بعد از این که توت فرنگی ها کاملاً سفت و یخی شدند، در این مرحله می توانید آن ها را از روی سینی بردارید و داخل کیسه پلاستیکی زیپ دار بریزید. با این روش توت فرنگی ها به هم نمی چسبند و بسیار مرتب و با ظاهری زیبا و بدون تغییر مزه منجمد می شوند.

در صورت تمایل می توانید با هر میزان ای را به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه های زنجیره ای تهیه کنید.

8- مرحله دوم قرار دادن توت فرنگی ها در فریزر

بعد از بسته بندی توت فرنگی ها در پلاستیک، باید هوای موجود در پلاستیک را کاملاً خالی کنید. سپس توت فرنگی ها را در فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که درب فریزر مکان مناسبی برای قرار دادن توت فرنگی نیست. زیرا نوسان دما در این بخش از فریزر بیشتر است و این موضوع روی طعم و مزه توت فرنگی ها تأثیر می گذارد.

نباید فراموش کنید اگر پلاستیک توت فرنگی ها به خوبی بسته نگردد، بوی توت فرنگی خیلی زود تغییر می نماید و مزه خود را از دست می دهد. اگر کیسه زیپ دار تمیز و بدون بو باشد با این روش می توانید تا 6 ماه توت فرنگی ها را در فریزر قرار دهید و از آن ها برای تزیین انواع دسر و درست کردن بهره ببرید.

روش های یخ زدایی (دیفراست) توت فرنگی منجمد

شما می توانید از توت فرنگی یخ زده به شکل های مختلفی بهره ببرید. برای تهیه باید توت فرنگی ها را به صورت یخ زده میکس کنید. اما اگر قصد دارید از توت فرنگی برای تهیه دسر بهره ببرید، ضروری است آن را یخ زدایی یا دیفراست کنید. در ادامه می توانید با برترین روش های یخ زدایی توت فرنگی آشنا شوید.

1- قرار دادن توت فرنگی ها در مایکروویو

یکی از ساده ترین و سریع ترین روش های یخ زدایی توت فرنگی منجمد قرار دادن آن در مایکروویو است. برای این کار بهتر است که مایکروویو را روی حالت یخ زدایی قرار دهید تا توت فرنگی ها نرم شوند.

2- یخ زدایی توت فرنگی در آب

برای یخ زدایی توت فرنگی می توانید توت های منجمد شده را یک کاسه آب سرد قرار دهید. حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا توت فرنگی ها کاملاً در آب نرم شوند.

3- یخ زدایی توت فرنگی فریزری در دمای محیط

یکی دیگر از روش های یخ زدایی توت فرنگی این است که توت فرنگی ها را داخل بشقاب بریزید و برای چند دقیقه تا چند ساعت در دمای آشپزخانه قرار دهید تا کاملاً یخ زدایی شوند.

4- یخ زدایی توت فرنگی منجمد در یخچال

مطمئن ترین راه برای باز کردن یخ توت فرنگی این است که توت فرنگی ها را از شب قبل از فریزر بیرون بیاورید و در طبقه پایین یخچال بگذارید تا یخ آن به مرور باز گردد. در این روش، باز شدن یخ توت فرنگی ها، مدت زیادی طول می کشد ولی بعد از باز شدن یخ آنها، می توانید دوباره توت فرنگی ها را در صورت استفاده نکردن، به فریزر برگردانید چون باکتری های توت فرنگی فعال نمی گردد.

برترین روش های نگهداری توت فرنگی در یخچال

توت فرنگی را نشسته در یخچال بگذارید

اگر می خواهید توت فرنگی را در یخچال نگهداری کنید، باید برگ و کلاهک توت فرنگی ها را با یک چاقوی تیز جدا کنید. سپس توت فرنگی ها را به صورت نشسته داخل یک کیسه فریزر خشک و تمیز قرار دهید. با این روش توت فرنگی شما تا 7 روز در یخچال ماندگاری دارد و هر زمان که دوست داشتید می توانید اندازهی از توت فرنگی ها را بشویید و میل کنید.

برای جلوگیری از کپک زدن و نرم شدن توت فرنگی ها در یخچال می توانید توت فرنگی ها را درون دستمال کاغذی بپیچید و سپس داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید و در نهایت در یخچال قرار دهید.

برای تهیه و به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه های زنجیره ای اقدام کنید.

جدا کردن توت فرنگی های فاسد

در زمانی که توت فرنگی ها را چه در یخچال و چه در دمای سرد و خشک نگه داشته اید، مدام به توت فرنگی ها سر بزنید تا اگر آثاری از خرابی، کپک یا لهیدگی و نرم شدن توت فرنگی ها مشاهده کردید، سریعا نسبت به برطرف و جداسازی توت فرنگی ها اقدام کنید. مراقب باشید که بعد از جدا کردن توت فرنگی خراب، اگر روی توت فرنگی های کناری هم آثاری از رطوبت یا نرم شدن دیدید، آن را هم جدا کنید.

استفاده از سرکه برای نگهداری توت فرنگی طولانی مدت در یخچال

یکی از موادی که هم به تمیز شدن و هم به ماندگاری طولانی تر توت فرنگی یاری می نماید، سرکه سفید است. سرکه یک ماده طبیعی است که می تواند از رشد باکتری ها و کپک جلوگیری کند. برای استفاده از این روش، توت فرنگی های سالم و قرمز را جدا کنید و در محلول سرکه و آب (یک پیمانه سرکه و 3 پیمانه آب) قرار دهید.

بعد از چند دقیقه، توت فرنگی ها را آبکش کنید و آنها را به خوبی بشویید تا بوی سرکه از بین برود. سپس توت فرنگی را کاملا خشک کنید و در یک پارچه نخی بپیچید. پارچه نخی را در پلاستیک زیپ کیپ یا ظرف دربسته بگذارید و در یخچال قرار دهید. بهتر است بعد از شستن توت فرنگی ها، هر چه زودتر آنها را مصرف کنید.

روش نگهداری مربای توت فرنگی در فریزر

نگهداری مربای توت فرنگی برای مدت طولانی در یخچال امکان پذیر نیست. در صورتی که حجم مربای شما زیاد است، می توانید اندازهی از آن را در یک ظرف دیگر بریزید و درب آن را محکم کنید.

سپس مربا را در فریزر و دور از مواد غذایی که بوی زیادی دارند، قرار دهید. برای مصرف مربای توت فرنگی یخ زده باید از حدود 1 ساعت قبل، مربا را از فریزر خارج کنید و بعد از این که کمی نرم شد، مصرف کنید.

نکاتی در خصوص نگهداری توت فرنگی در فریزر و تازه نگه داشتن آن

  • برای نگهداری توت فرنگی در فریزر بهتر است بعد از شستن توت فرنگی کمی صبر کنید تا خشک گردد و بعد برگ و ساقه آن را جدا کنید. این کار از ورود آب به داخل توت فرنگی و عوض شدن مزه آن جلوگیری می نماید.
  • به عنوان یک نکته مهم آموزش فریز کردن توت فرنگی به خاطر داشته باشید که باید از قرار دادن توت فرنگی ها روی هم برای فریزر شدن اجتناب کنید.
  • برای تازه نگه داشتن توت فرنگی در فریزر حتماً از پلاستیک هایی ضخیم تر که درب آن ها به خوبی بسته می گردد، بهره ببرید.
  • توجه داشته باشید که توت فرنگی خراب و نرم شده به هیچ عنوان برای فریزر کردن مناسب نیست، پس برای این کار حتماً از توت های سالم و سفت بهره ببرید.
  • برای نگهداری توت فرنگی در یخچال بهتر است میوه را نشویید، این کار موجب زودتر کپک زدن و خراب شدن توت فرنگی می گردد.
  • خرد کردن توت فرنگی یکی از برترین روش های فریز کردن توت فرنگی است اما در صورت تمایل می توانید توت فرنگی را به صورت درسته نیز فریزر کنید.
  • برای سالم نگه داشتن توت فرنگی و حفظ توت فرنگی بعد از فریز کردن نباید در زمان شستن یا قرار دادن در فریزر به آن فشار وارد گردد.
  • یک برچسب تاریخ دار روی کیسه توت فرنگی بچسبانید تا بتوانید مدت زمان فریز شدن آنها را به یاد داشته باشید.

نحوه استفاده و کاربردهای توت فرنگی منجمد

توت فرنگی های منجمد شده بعد از آب شدن معمولاً بافت محکم و منسجم خود را از دست می دهند و کمی تیره و سست می شوند. از همین رو معمولاً از آن ها برای تهیه دسرهای پختنی یا به صورت میکس شده استفاده می گردد.

برای استفاده از توت فرنگی یخ زده حتماً نباید صبر کنید تا توت فرنگی ها آب شوند، می توانید به همین صورت منجمد شده از آن ها برای تهیه دسرها و نوشیدنی های مختلف نیز بهره ببرید.

توت فرنگی منجمد شده برای تهیه انواع شیرینی پای، کمپوت، مربا، ، ، اسموتی،، ، ، شیک، و مارمالاد بسیار مناسب هستند و طعم فوق العاده ای به دسرها می بخشند.

خواص توت فرنگی فریز شده چیست؟

معمولاً با فریزر کردن توت فرنگی به شیوه صحیح اندازه زیادی از ویتامین C میوه حفظ می گردد. جالب است بدانید که درست کردن ، یا تهیه مارمالاد موجب می گردد تا بخش زیادی از ویتامین های میوه از دست برود. اما در روش فریزر کردن بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی توت فرنگی حفظ می گردد.

از طرف دیگر طعم توت فرنگی فریز شده بسیار طبیعی تر و خوشمزه تر از توت فرنگی هایی است که به روش های دیگر نگهداری می شوند، از همین رو اگر قرار است توت فرنگی را بیشتر از چند روز نگه دارید، بهتر است آن ها را به روشی اصولی در فریزر بگذارید.

سوالات متداول درباره تازه نگه داشتن توت فرنگی در فریزر

برترین روش فریز کردن توت فرنگی کدام است؟

برترین راه برای نگهداری توت فرنگی در فریزر این است که ابتدا توت فرنگی های سالم و سفت را جدا کنید و بشویید. سپس بعد از خشک شدن آن ها را برش داده و در فریزر قرار دهید.

چگونه توت فرنگی را تازه نگهداریم؟

برترین روش برای نگهداری توت فرنگی با حفظ مزه این است که آن ها را به روشی اصولی در فریزر نگه دارید.

روش صحیح فریز کردن توت فرنگی چگونه است؟

برای فریز کردن توت فرنگی باید ابتدا آن ها را برش دهید و در مرحله اول روی سینی در فریزر بگذارید تا منجمد شوند. سپس در مرحله دوم توت های منجمد شده را داخل کیسه زیپ دار بریزید و در فریزر قرار دهید.

آیا خواص توت فرنگی فریز شده کمتر از توت فرنگی تازه است؟

حقیقت این است که با فریز کردن توت فرنگی بخش زیادی از ویتامین C موجود در آن حفظ می گردد و از همین رو این روش از تهیه مربا، کمپوت کردن و حتی توت فرنگی خشک فواید بیشتری دارد.

با توت فرنگی فریز شده چی درست کنم؟

می توانید توت فرنگی فریزر شده را به صورت منجمد میل کنید و یا از آن برای درست کردن بستنی میوه ای، اسموتی، انواع دسر و تزیین کیک و شیرینی بهره ببرید.

منابع: ،

منبع: افق کوروش
انتشار: 12 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17065

به "12 نکته مهم برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه و تازگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته مهم برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه و تازگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید