گونه ای از کرگدن به نام کرگدن سفید شمالی منقرض شد!!!

به گزارش کنفرانس هکا، کرگدن سفید شمالی

در مجموعه حیات وحش آفریقا یکی از گونه های کرگدن به نام کرگدن سفید زندگی می کند. زیرگونه کرگدن سفید شمالی با مرگ مسن ترین و پیرترین کرگدن جهان که نام سودان را برای او انتخاب نموده بودند، از بین رفت و منقرض شد. دختر و نواده سودان این کرگدن 45 ساله که در سال 2018 مرد، هم چنان زنده هستند اما باید اذهان داشت که نسل این نوع کرگدن نابود شد. شاید دانشمندان از راه لقاح مصنوعی بتوانند انقراض کامل این گونه را از بین ببرند اما این موضوع بیشتر شبیه به زنده کردن ماموت می ماند. مجله خبرنگاران شما را با کرگدن سفید شمالی انقراض یافته در سال 2018 و البته خصوصیات این نوع حیوان در حیات وحش آشنا می کند.

گونه ای از کرگدن به نام کرگدن سفید شمالی منقرض شد!!!

آخرین کرگدن نر سفید شمالی: سودان

شاید بتوان گفت که تمام خبرگزاری ها در تاریخ در 19 مارس سال 2018 با اعلام خبر مرگ آخرین کرگدن نر سفید شمالی به سوگ نشستند و رسما انقراض زیرگونه کردگدن سفید شمالی را اعلام کردند. با مرگ آخرین کرگدن نر سفید شمالی، تنها دو کرگدن سفید شمالی که دختر و نوه دختری این حیوان هستند باقی می مانند. این کرگدن ها در کنیا ساکن بوده و در منطقه حفاظت شده (اول پژتا) نگهداری می شوند. سودان ماه ها مریض بود و در نهایت با بدتر شدن بیماری اش در نهایت در تاریخ گفته شده و با تزریق دارو فوت کرد. در دنیای امروز تنها یک امید برای دوباره احیا کردن نسل این کرگدن باقی مانده است که به پیشرفت تکنولوژی بستگی دارد. شاید در آینده دانشمندان بتوانند با استفاده از روش لقاح مصنوعی (ای وی اف) دوباره نسل کرگدن سفید شمالی را زنده نمایند.

دلایل انقراض این گونه کرگدن

در تیره کرگدن ها پنج گونه مختلف وجود دارد و این حیوانات پس از فیل ها، بزرگترین پستانداران بر روی خشکی شناخته می شوند. در میان این پنچ گونه، کرگدن سفید بزرگترین نوع کرگدن است و دو زیرگونه با ارزش دارد: کرگدن سفید جنوبی و کرگدن سفید شمالی.

از زیرگونه کرگدن جنوبی حدود 20 هزار زنجیر (زنجیر، واحد شمارش کرگدن است) باقی مانده است، بنابراین می توان بیان نمود که این زیرگونه از خطر انقراض جسته است. متاسفانه این خبر و اطلاعات را در خصوص کرگدن سفید شمالی نمی توان داد. از زیر گونه کرگدن سفید شمالی هم اکنون تنها دو کرگدن ماده زنده مانده اند. آخرین بازمانده نر و مسن این گونه در سال گذشته بر اثر بیماری مرد. به نسبت محاسبه طول عمر کرگدن ها با انسان ها، می توان بیان نمود که سودان با عمر 45 سال همانند یک انسان 90 ساله بود. قبل از سودان و تا سال 2014 کرگدن نر سفید دیگری نیز زنده بود که متاسفانه به طور طبیعی مرد و سودان را تنها بازمانده نر این زیرگونه تا سال 2018 نمود.

شاید از خود بپرسید که چگونه وضعیت این نوع از کرگدن به اینجا رسید؟ در حقیقت شکار بی رویه و غیر قاونی این حیوان در دهه 1970 و 1980 میلادی به خاطر شاخ های عجیب این نوع کرگدن باعث آن شده است. در آن دوران تقاضای بسیاری برای این نوع شاخ، آن هم از طرف اطبای سنتی چین وجود داشت. گفته می گردد که که برای تسکین درد بیماری ها از این شاخ استفاده می گردد. یمنی ها نیز از این نوع استخوان شاخ کرگدن، برای ساخت دسته های خنجر تزئیتی و گران قیمت استفاده می کردند. در نتیجه امروزه تجرات غیرقانونی شاخ کرگدن به تجارتی پر سودتر از تجارت غیرقانونی مواد مخدر تبدیل شده است.

با این وجود شکار بی رویه به دلایل گفته شده در بالا تنها دلیلی و اصلی ترین انقراض این زیر گونه از کرگدن های سفید نبود. در اوایل سال های 2000 میلادی، درگیری های بسیاری در جمهوری دموکراتیک کنگو رخ داد که باعث نابودی آخرین کرگدن های سفید شمالی شد. با این شرایط و در نهایت، در سال 2008 صندوق دنیای حیات وحش خاطرنشان کرد که نسل کرگدن سفید شمالی عملا در طبیعت منقرض شده است.

علت بیماری آخرین کرگدن نر سفید شمالی چه بود؟

بیماری تخریب نماینده مفاصل ماهیچه ها، استخوان و زخم های پوستی گریبانگیر سودان شده بود و در نهایت این کرگدن سالخورده را از پای درآورد. مسئولان مرکز حفاظت شده اول پژتا کنیا (Ol Pejeta Conservancy)، گزارشی برای معین شدن علت مرگ آخرین کرگدن نر سفید شمالی به دنیایان ارائه دادند. بر طبق این گزارش کرگزدن سفید شمالی سودان در روز آخر زندگی اش دچار درد شدیدی شد. به گونه ای که دیگر قادر به ایستادن نبود و به شدت درد می کشید. به همین خاطر دامپزشکان تصمیم گرفتند که به درد او انتها دهند و دارو به او تزریق نمودند.

سودان قبل از اینکه به منطقه حفاظت شده اول پژتا فرستاده گردد در باغ وحشی در جمهوری چک (Dvůr Králové Zoo) زندگی می کرد. بر طبق هماهنگی های صورت گرفته بین دو کشور، در سال 2009 چهار کرگدن سفید شمالی شامل دو کرگدن ماده و دو کرگدن نر به کنیا فرستاده شدند تا بیشتر مراقبت گردد. سودان نام یکی از این چهار کرگدن بود. کنیا دارای حیات وحش و محیط طبیعی زندگی این نوع از کرگدن ها است. پس از مرگ سودان یکی از مسئولان باغ وحش جمهوری چک این جمله را بیان نمود: مرگ این کرگدن نماد بی توجهی انسان به طبیعت است و همه کسانی که این کرگدن را می شناختند از مرگ او اندوهگین شدند.

یکی از اهداف این پروژه و این جابه جایی، جلوگیری از انقراض این زیرگونه کرگدن بود. متاسفانه چندین بارداری ناموفق از این حیوان انجام گرفت. در نهایت دانشمندان سودان را از انجام این وظیفه معاف کردند و قبل از مرگ او ژن های سودان را برداشتند. یکی از جالب ترین موضوعاتی که راجع به آخرین کرگدن سفید نر شمالی وجود دارد، ساخته شدن یک اکانت اینترنتی در سایت های همسریابی برای او بود! در واقع شاید به نظر مسخره و عجیب بیاید اما هدف از این کار، جمع آوری نه میلیون دلا پول برای انجام پروژه لقاح مصنوعی بود.

خطر انقراض کرگدن ها

کارشناسان بیان نموده اند که اگر شکار گونه های کرگدن همچنان ادامه یابد، نرخ مرگ و میر کرگدن ها از نرخ تولد آن ها بیشتر شده و در نتیجه خطر انقراض آن ها وجود دارد. گونه کرگدن سیاه غربی هفت سال پیش بر اثر شکار غیرقانونی کاملا منقرض شد. هم اکنون تنها 5 گونه از کرگدن ها باقی مانده که بر اساس اعلام گروه محافظتی نجات کرگدن ها در معرض انقراض قرار دارند.

معینات ظاهری کرگدن ها

خانواده کرگدن ها با نام علمی (Rhinocerotidae)، جانورانی پستاندار از راسته تک سم سانان و دارای پنج نوع کرگدن در دنیا هستند. نام این پنج گونه ابه این توضیح است: کرگدن سفید، کرگدن سیاه، کرگدن سوماترایی و گونه پنجم که با 2 زیرگونه کرگدن هندی و کرگدن جاوه ای شناخته می شوند. کرگدن ها هر چند جزو حیوانات گیاه خوار محسوب می شوند اما برای انسان ها بسیار خطرناک هستند. در حقیقت خطر آسیب رساندن و حملات کرگدن ها در هندوستان و نپال بیشتر از ببرها و پلنگ هاست. این حیوان بزرگ جثه بین 2.5 تا 3.5 متر طول و وزنی در حدود 1.5 تا 2.5 تن دارند. کرگدن سفید 1٬9 ارتفاع، 3٬2 متر طول و 2080 کیلوگرم وزن دارد. کرگدن ها بعد از فیل و اسب آبی سومین حیوان بزرگ جثه در خشکی است. به کرگدن سفید غول شاخدار نیز گفته می گردد. کرگدن سیاه دو شاخ دارد. کرگدن های هندی و جاوه ای جزو کرگدن های بینی شاخ هستند. کرگدن سوماترایی جزو کرگدن های دو شاخ بینی هستند.

خصوصیات جالب آن ها در شاخ شان است. برعکس دیگر حیوانات شاخ دار، شاخ کرگدن ها در بالای سرشان قرار ندارد، بلکه در نوک بینی شان است. همچنین کرگدن ها دو عدد شاخ دارند. برعکس حیوان دیگری همانند گاو یا گوزن که پایه آن استخوانی است، شاخ کرگدن ها و مخصوصا کرگدن سفید شمالی دارای موهای کلفت و به هم فشرده ای از جنس کراتین است. قیمت این شاخ ها از قسمت طلا نیز بیشتر بوده و بیشترین مصرف و درخواست را در ویتنام دارد. محیط زندگی کرگدن ها چمنزارها و جنگل های مناطق گرمسیری است.

کرگدن ها می بایست در کنار منابع آبی و دریاچه ها یا تالاب ها زندگی نمایند. چرا که می بایست هر روز آب بخورند و خود را درون گل و لای بغلتانند. این حیوانات گیاه خوار، حس شنوایی و بویایی خوبی دارند ولی قوه بینایی آن ها بسیار ضعیف است.

شاید از خود پرسیده باشید که چرا رابطه بین کرگدن ها و پرنده ها به این خوبی است. در بسیاری از مستندات و تصاویری که از این حیوان می بینید، تعدادی پرنده نیز بر بالای این این حیوان خواهید دید. دلیل این موضوع، بیشتر کنه ها و انگل هایی است که به پوست حیوان کرگدن حمله می آورند. هر چند این حیوان پوست کلفتی دارد اما از گزند کنه ها و انگل ها در امان نیست. پرنده ها با خوردن این کنه ها و انگل ها، خود را تغذیه کرده و از طرفی باعث پاکیزگی پوست کرگدن ها می شوند. دشمن کرگدن سفید شمالی و در مجموع کرگدن ها به جز انسان، حیوانات شکارچی همانند ببر و پلنگ است که به نوزاد این کرگدن حمله می نماید. با این وجود تنها و بزرگترین دشمن کرگدن سفید انسان است.

منبع: britannica.com

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: الی گشت
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4690

به "گونه ای از کرگدن به نام کرگدن سفید شمالی منقرض شد!!!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه ای از کرگدن به نام کرگدن سفید شمالی منقرض شد!!!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید