گزارش، دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا

به گزارش کنفرانس هکا، رسانه های وابسته به حزب حاکم٬ نتایج دیدار اردوغان و ترامپ را بسیار مهم و ارزشمند تلقی می کنند اما مخالفین بر این عقیده اند که این سفر٬ صرفاً در حد یک نمایش رسانه ای باقی ماند.

گزارش، دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ رسانه های وابسته به حزب عدالت و توسعه در ترکیه٬ دیدار رئیس جمهور این کشور با همتای آمریکایی اش دونالد ترامپ را همچون یک پیروزی دیپلماتیک نشان دادند. اما این فقط یک سوی ماجراست و نگرش های دیگری نیز در خصوص این سفر وجود دراد. درست در شرایطی که رسانه های وابسته به حزب حاکم٬ نتایج دیدار اردوغان و ترامپ را بسیار مهم و ارزشمند تلقی می کنند٬ مخالفین بر این عقیده اند که این سفر٬ صرفاً در حد یک نمایش رسانه ای باقی ماند.

دو روایت متفاوت از حضور سناتورها در دیدار اردوغان ترامپ

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ در راه بازگشت به کشورش و در داخل هواپیما به رسم سالیان اخیر٬ با روزنامه نگاران همراه خود گفت وگو کرد.

اردوغان در این گفت وگوی نسبتاً طولانی٬ گفته است: به جناب ترامپ گفتم: اجازه بدهید من با اعضای کنگره آمریکا صحبت کنم و آنها را اقناع کنم. ترامپ هم قبول کرد که چند سناتور را به آنجا بیاورد. من با آنها صحبت کردم و درس های لازم را دریافتد.

اردوغان همچنین به شکل عینی و مستقیم از سناتور لیندزی گراهام نام برده و از این موضوع خبر داده که پس از شنیدن سخنان اردوغان٬ اعلام کرده که اصرار بر رویداد تاریخی ادعای کشتار ارامنه صحیح نیست و قرار نیست که سناتورها تاریخ نویس شوند.

اما دیروز گراهام٬ روایت دیگری در اختیار رسانه ها گذاشت.

او گفت: وقتی که پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت 5 سناتور در این دیدار حضور داشته باشند٬ من واقعاً این تصمیم را ارزشمند تلقی کردم. ما به آنجا رفتیم و در دیدارشان حضور داشتیم. اردوغان گفت در سوریه داعش را شکست داده است. اما من به حرف هایش اعتراض کرده و گفتم نیرویی که داعش را شکست داد شما نبودید٬ نیروهای سوریه دموکراتیک یا قسد بودند که اغلب آنها کُرد هستند.

لیندزی گراهام در ادامه و در محوطه ساختمان کنگره در گفت وگو با رسانه های آمریکا تهدید کرده که اگر ترکیه در خصوص سامانه موشکی اس 400 و سازماندهی معقول منطقه امن در شمال سوریه تصمیمات تازه ای نگیرد٬ همچنان که در مجلس کنندگان علیه ترکیه تصمیم گیری شد٬ در سنا نیز اقدام مشابهی صورت خواهد گرفت.

رهبری که به همه خواسته هایش رسید؟

دیروز و امروز٬ بسیاری از روزنامه ها و رسانه های ترکیه٬ اعلام کردند که سفر اردوغان در رسانه های آمریکا بازتاب گسترده ای داشته و روزنامه های این کشور نشان می دهند که هیچ رهبری به اندازه اردوغان٬ در دیدار با ترامپ به همه خواسته هایش نرسید.

اما بررسی مرجع اصلی این خبر یعنی گزارش بی.بی.سی ترکی نشان می دهد که فقط یک روزنامه نگار آمریکایی یعنی کوین لیپتک خبرنگار سی.ان.ان این عبارت را به کار برده و نوشته است: اردوغان برای حمله به شمال سوریه٬ از ترامپ چراغ سبز گرفت و در خصوص اس 400 هم مشکل خاصی پیش نیامد. ترامپ با بسیاری از رهبران دنیا رفتار صمیمانه دارد اما هیچ رهبری به اندازه اردوغان٬ در دیدار با ترامپ به همه خواسته هایش نرسید.

در مقابل٬ میشل کرولی خبرنگار نیویورک تایمز نیز نوشته است: آخرش معلوم نشد که دیدار اردوغان و ترامپ٬ دقیقاً چه نتیجه ای داشت. بیانیه کاخ سفید حاکی از این است که توافق خاصی صورت نگرفته است.

در همین حال٬ واشنگتن پست هم از این موضوع خبر داده که مساله اس 400 در روابط آمریکا و ترکیه به یک معضل جدی تبدیل شده و یک مشاور دفاعی به ترامپ گفته است: اگر ترکیه قبول کند موشک های اس 400 را از جعبه بیرون نیاورند٬ مشکل حل می شود.

اردوغان نیز در راستا بازگشت به ترکیه به خبرنگاران گفته است: به آنها گفتم: ما با روسیه تجارت 30 میلیارد دلاری داریم و نمی توانیم به خاطر پاتریوت٬ اس 400 را کنار بگذاریم.

شباهت های اردوغان و ترامپ

مجله اقتصادی آمریکایی اکونومیست نیز در خصوص دیدار اردوغان و ترامپ به ارائه تحلیل پرداخته است. در یکی از این تحلیل ها به این موضوع اشاره شده که بین اردوغان و ترامپ روابط محبت آمیز خوبی وجود دارد که ارتباط دقیقی با شباهت های شخصیتی ترامپ و اردوغان دارد:

1.هر دو٬ تلاش می کنند از حمایت محافظه کاران برخوردار باشند.

2.هر دو٬ کار و سیاست و زندگی خانوادگی را در هم آمیخته و به عنوان مثال٬ دامادهایشان را به دنیای سیاست آورده اند.

3.هر دو٬ در دنیای سیاست٬ از مشی پوپولیسم تبعیت می کنند.

4.هر دو٬ با دولت سایه داخل کشورشان در حال نزاع هستند و معتقدند که سودهای بانکی باید پایین بیایند.

مخالفین داخلی چه می گویند؟

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق در خصوص دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا و دیدار او با ترامپ گفته است: همچنان که پیش بینی کرده بودیم٬ دست خالی از آمریکا بازگشتند و نتوانستند هیچکدام از مسائل را حل کنند.

دیروز نیز فایق اوزتراک از دیپلمات های قدیمی ترکیه که حالا به عنوان سخنگوی حزب جمهوری خلق فعالیت می کند٬ در خصوص همین موضوع گفت: مسائل کشور و معضلاتی که در روابط ما و آمریکا وجود دارد٬ با دریافت چهار عکس خانوادگی و ژست جلو دوربین ها به سرانجام نمی رسد.

روزنامه ینی چاغ ارگان رسانه ای حزب خوب به رهبری خانم مرال آکشنر٬ در خصوص دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا نوشته است: این فقط یک شو تلویزیونی بود. نه مشکل اف 35 را حل کردند٬ نه اس 400 و نه اختلاف نظر در خصوص شمال سوریه.

این روزنامه همچنین در گزارشی ویژه به پیشنهاد شوکه کننده ترامپ به اردوغان اشاره کرده و نوشته است: وقتی که اردوغان با آب و تاب در خصوص جمعیت میلیونی آوارگان سوری در ترکیه صحبت می کند٬ ترامپ ناگهان از او می پرسد: راستی! نمی توانید این ها را به عنوان شهروند خودتان قبول کرده و به آنها شناسنامه بدهید؟

حضور کننده حزب باغچلی در هیات اردوغان

یکی از نکاتی که در خصوص پوشش خبری سفر اردوغان به آمریکا٬ توجه رسانه ها را به سوی خود جلب کرد٬ این بود که برای اولین بار٬ اردوغان حاضر شد کننده و سیاست مداری از یک حزب دیگر را در سفر با خود به همراه برده و او را در هیات اصلی بگنجاند.

اسماعیل فاروق آکسو٬ از کنندگان حزب حرکت ملی است که در دیدار هیات های آمریکا و ترکیه٬ بین هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت و خانم رخسار پک جان وزیر بازرگانی نشتسه است و این نشان می دهد که اردوغان قصد دارد به دولت باغچلی و ائتلاف با حزب حرکت ملی٬ بهای بیشتری بدهد.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7334

به "گزارش، دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، دستاوردهای سفر اردوغان به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید