گردشگری معنوی لذت عمیق تری از زندگی به فرد می دهد

به گزارش کنفرانس هکا، دبیر چهارمین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت گفت: گردشگری معنوی می تواند به افراد یاری کند تا عمیق تر از زندگی لذت ببرند و ارتباطات معنوی و روحی خود را تقویت نمایند.

گردشگری معنوی لذت عمیق تری از زندگی به فرد می دهد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری ایرنا، گردشگری با رویکرد معنوی به نوعی تجربه سفری با هدف تقویت و توسعه جوانب معنوی و روحی افراد است. این رویکرد معمولا با جست وجوی تجربیات عمیق و تاملی، ارتباط با محیط طبیعی یا مقدس و توسعه ذهنی و روحی در طول سفرها شکل می گیرد.

در راستای شکل گیری ادبیاتی مشترک در گردشگری، نخستین بار محققان دانشگاه علم و فرهنگ به موضوع گردشگری معنوی در سال 1394پرداختند که منتج به برگزاری کنفرانسی در سطح بین المللی، به عنوان کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت شد، اکنون قرار است چهارمین دوره این کنفرانس بین المللی با رویکرد سلامت معنوی سه شنبه اول اسفند ماه 1402 در سالن همایش های بین المللی دانشگاه علم و فرهنگ برگزار گردد.

کنفرانس گردشگری و معنویت و ایجاد ادبیات مشترک

محمدحسین ایمانی خوشخو در گفت وگو با خبرنگار گردشگری ایرنا درباره کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت گفت: موضوع معنویت در گردشگری در ابتدا به صورت نظریه مطرح شد و به آن توجه نمی شد، زیرا رویکرد مادی در گردشگری به عنوان بخش درآمدزا که تاکید بر جنبه های مالی و مالی این صنعت در تمامی کشورها دارد، بسیار پررنگ بود، اما از بٌعد معنوی و نگاه روحی و روانی که عامل اصلی سفر هم همان بٌعد معنوی است، نظریه گردشگری و معنویت مطرح شد و در یک دهه اخیر محققان در این زمینه مقالات بسیاری منتشر کردند.

گردشگری با رویکرد معنوی به نوعی تجربه سفری با هدف تقویت و توسعه جوانب معنوی و روحی افراد است. این رویکرد معمولاً با جستجوی تجربیات عمیق و تأملی، ارتباط با محیط طبیعی یا مقدس و توسعه ذهنی و روحی در طول سفرها شکل می گیرد

حدود 100مقاله به دبیرخانه رسیده که 30مقاله انتخاب شده اند و بعلاوه از کشورهای انگلیس، آمریکا، ایتالیا و هندوستان نیز مقاله هایی بین المللی به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده است

دبیر چهارمین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت توضیح داد: طی جلسات متعددی که داشتیم در نهایت توانستیم نظرات اشخاص حقیقی و حقوقی که جنبه ارزشی داشتند را با ارائه مستندات دینی و فرهنگی، جلب نموده و این نگاه منفی به گردشگری را تغییر دهیم تا جایی که امروزه نگاه مجامع دینی و مذهبی ما به گردشگری متفاوت و مثبت هم شده است.

سلامت جوانان و خانواده و جامعه از هم جدا نیست

ایمانی خوشخو اضافه نمود: دومین نگرش مثبتی که می توان از خروجی های این کنفرانس ارزیابی کرد، حضور و همکاری دستگاه ها و توجه به موضوع در اسناد بالادستی است که امروز می بینیم در برنامه هفتم توسعه به بحث گردشگری توجه ویژه ای شده است، به خصوص در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به این موضوع نگاه متفاوتی به وجود آمد و بعلاوه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز همکاری های خوبی داشت.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اعلام کرد: کنفرانس گردشگری و معنویت باعث شکل گیری ادبیاتی مشترک در این حوزه شد تا جایی که در دانشگاه ها و سرانجام نامه ها نیز این رویکرد خود را نشان داد و نگاهی که گردشگری معنوی را مترادف گردشگری مذهبی تلقی می کرد، با وجود این نظریه تغییر پیدا کرد.

دبیر چهارمین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت درباره دلایل انتخاب محورهای کنفرانس تاکیدکرد: چهارمین دوره کنفرانس با رویکرد سلامت معنوی برگزار می گردد تا رابطه بین گردشگری معنوی و سلامت را نشان دهیم. بعلاوه از دیگر محورهای جانبی موضوع سلامت جوانان و خانواده و جامعه مدنظر بود زیرا این سه از هم جدا نیستند و می توانند یکدیگر را تحت تاثیر قرار دهند. به طور کلی، گردشگری معنوی می تواند به افراد یاری کند تا از زندگی عمیق تری لذت ببرند، ارتباطات معنوی و روحی خود را تقویت نمایند و به عنوان یک فرآیند توسعه شخصی عمل کند و به تبع جامعه از آن سود ببرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 بهمن 1402 بروزرسانی: 10 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14691

به "گردشگری معنوی لذت عمیق تری از زندگی به فرد می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری معنوی لذت عمیق تری از زندگی به فرد می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید