گران شدن قیمت موتورسیکلت تا دو برابر در یک سال ، موتور بیشتر از خودرو گران شد

به گزارش کنفرانس هکا، گران شدن قیمت موتورسیکلت تا دو برابر آن هم در یک سال نکته قابل توجهی است. این افزایش قیمت در بازار خودرو کمتر بوده است. موتورسیکلت ها چه قدر گران شدند و دلیل این گرانی عجیب چیست؟

گران شدن قیمت موتورسیکلت تا دو برابر در یک سال ، موتور بیشتر از خودرو گران شد

خبرنگاران - مجتبی اسماعیلی: درحالیکه توجه افکار عمومی به افزایش قیمت خودرو معطوف است، گران شدن قیمت موتورسیکلت تا 100 درصد، نشان از قیمت گذاری اختیاری این محصول دارد.

آنالیز بازار خودرو از دی ماه سال 1401 تا دی ماه سال جاری 1402، نشان از افزایش قیمت حدود 40 درصدی این بازار دارد. البته بعضی از خودروهای پر مخاطب مانند پراید تا 55 درصد هم گران شده اند.

مشکل بزرگ دنا را در کانال یوتیوب خبرنگاران پلاس دیدن کنید:

اما آنالیز قیمت بازار موتورسیکلت در همین بازه زمانی از رشد 55 تا 100 درصدی قیمت این محصول خبر می دهد. برای مثال موتورسیکلت طرح هوندا 125 که در دی ماه 1401 حدود 36 میلیون تومان قیمت داشت با 80 درصد افزایش قیمت حالا 65 میلیون تومان است.

این اوضاع در خصوص موتورسیکلت های گران قیمت وخیم تر هم می گردد. به طوریکه موتورسیکلت کاوازاکی نینجا 250 چهار سیلندر از قیمت 600 میلیون تومان به یک میلیارد و 200 میلیون تومان رسیده است؛ گرانی 100 درصد!

به همین علت اسکوتر یاماها Xmax 250 نیز از 370 میلیون تومان به 650 میلیون تومان رسیده، و 80 درصد افزایش قیمت داشته است.

کم ترین افزایش قیمت نیز مربوط به محصولات بنلی است. به طوری که بنلی 150 فیس قدیم که در دی ماه 1401 حدود 75 میلیون تومان فروخته می شد، حالا 105 میلیون تومان قیمت دارد. قیمت این محصول حدود 45 درصد رشد داشته است.

البته باید گفت که قیمت موتورسیکلت در کارخانه و بازار آزاد تقریبا یکی هستند و حتی قیمت کارخانه معمولا گران تر از بازار آزاد است. اما علت گران شدن قیمت موتورسیکلت آن هم بیشتر از خودرو چیست؟

برنده درگ زانتیا فرانسوی با زانتیا چینی کدام خودرو است؟ آنالیز و نتیجه را د رکانال یوتیوب خبرنگاران پلاس دیدن کنید:
قیمت گذار موتورسیکلت کدام سازمان است؟

یک سوال مهم درباره علت گران شدن قیمت موتورسیکلت این است که اصلا قیمت گذاری موتورسیکلت چگونه انجام می گردد؟

بهمن ضیا مقدم دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران پیش تر به خبرنگاران گفته بود: قیمت گذاری موتورسیکلت در ایران اینگونه است که کارخانه قیمت گذاری را انجام می دهد و یک قیمت پایه را در نظر می گیرد و این قیمت را برای سازمان حمایت ارسال می نماید؛ یعنی سازمان حمایت نظارت روی عملکرد و قیمت گذاری موتورسیکلت دارد.

در قیمت گذاری موتورسیکلت هیچ شورای رقابتی در کار نیست. با این اوصاف در واقع هیچ سخت گیری بر نحوه قیمت گذاری موتورسیکلت به وسیله کارخانه ها وجود ندارد و آن ها تقریبا مستقل عمل می نمایند.

در نتیجه یکی از علل اصلی گران شدن قیمت موتورسیکلت همین دلخواه بودن قیمت گذاری آن است. از سوی دیگر افزایش قیمت خودرو و از دسترس خارج شدن آن از سبد خریداران ضعیف تر، باعث روی آوردن این گروه به خرید موتورسیکلت و افزایش تقاضا باعث گران شدن موتورسیکلت می گردد.

مشکل بزرگ خودرو رانا پلاس بعد از 20 هزار کیلومتر کار کرد مشخص شد. در یوتیوب خبرنگاران پلاس دیدن کنید:
آمار فراوری موتورسیکلت در کشور

به طور میانگین سالانه حدود 500 هزار دستگاه انواع موتورسیکلت در کشور فراوری می گردد. البته این آمار متغیر است و افت و خیزهای خود را دارد. آمار فراوری در سال 1401 حدود 450 هزار دستگاه بود. آمار فراوری سال جاری هنوز اعلام نشده است.

لازم به ذکر است بیش از 70 درصد فراوری موتورسیکلت در کشور مربوط به موتورسیکلت های طرح هوندا 125 است. تقریبا تمامی شرکت های فراوری نماینده موتورسیکلت در کشور یک محصول طرح هوندا 125 را در سبد خود دارند. به همین علت موتورهای طرح هوندا 125 با برندهای متنوعی مانند کویر، احسان، پرواز، رایکا، لیفان، پیشرو، رهرو و… در بازار وجود دارند.

شاید به نظر برسد این تنوع برند در محصولات هوندا 125 رقابتی است در صورتی که این گونه نیست. این بازار بیشتر رفاقتی است تا رقابتی؛ تمامی فراوری نمایندگان، قطعات داخلی و خارجی خود را از منابع مشترک و با یک قیمت می خرند! در واقع موتورسیکلت های طرح هوندا 125 تقریبا یکی هستند و تنها نام آنها با هم فرق دارد.

ممنوعیت تردد موتورسیکلت تا 550 سی سی برداشته شد / چه مدل هایی پلاک می شوند؟

گران ترین موتورسیکلت های بازار را بشناسید

موتورسیکلت های مقرون به صرفه صفر کیلومتر را بشناسید / قیمت+مشخصات فنی

قیمت کارخانه موتورسیکلت گران شد / موتورسیکلت یک میلیارد و 150 میلیون تومان

ارزش خرید زانتیا چقدر است؟

موتور سه سیلندر GDI هم توان با موتور EFP ایران خودرو/ بازنشستگی موتورهای EF7

برترین تایر ایرانی کدام است؟ / آنالیز تخصصی ویژگی های تایرهای ایرانی جهت خرید

دنا پلاس اتومات آپشنال چه امکاناتی دارد؟ آنالیز افت شدید کیفیت خودرو

جایگزین پژو پارس معرفی گردید / توقف فراوری پس از 23 سال!

آزمایش فنی ریرا برای اولین بار در ایران / عملکرد ریرا در گرمای اهواز

منبع: بیت ران
انتشار: 7 اسفند 1402 بروزرسانی: 7 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15445

به "گران شدن قیمت موتورسیکلت تا دو برابر در یک سال ، موتور بیشتر از خودرو گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران شدن قیمت موتورسیکلت تا دو برابر در یک سال ، موتور بیشتر از خودرو گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید