گذشتن 20 روز از زمان اعلام شده برای شروع عمره و نامشخص بودن تکلیف سفر، پروندۀ باز عمره چه می گردد؟

به گزارش کنفرانس هکا، پیگیری های از سازمان حج و زیارت بیانگر آن است که در پی تعلیق عمره، ثبت نام در کاروان ها متوقف شده است و مسئولان این سازمان نیز از انصراف تعدادی از زائران خبر داده و گفته اند بیشتر زائران منتظر و امیدوار به معین شرایط عمره هستند و شمار انصراف ها بسیار ناچیز و اندک بوده است.

گذشتن 20 روز از زمان اعلام شده برای شروع عمره و نامشخص بودن تکلیف سفر، پروندۀ باز عمره چه می گردد؟

غلامرضا رضایی، معاون سامان حج و زیارت در آخرین اظهاراتش اعلام نموده بود افرادی که برای عمره مفرده ثبت نام نموده اند اگر به هر علتی دیگر نمی خواهند بیش از این منتظر معین شدن زمان اعزام ها باشند، می توانند وجوه پرداختی خود را پس بگیرند. این افراد با ثبتِ انصراف خود در سامانه ثبت نام، می توانند فرم انصراف را دریافت نمایند و با مراجعه به بانک برای استرداد وجوه پرداختی خود اقدام نمایند. بعد از طی این مراحل، حداکثر تا 24 ساعت پول به حساب آن ها واریز خواهد شد.

حسینی، رییس سازمان حج و زیارت نیز تاکید نموده است از کسانی که انصراف می دهند هزینه ای بابت صدور ویزا نباید گرفته گردد.

رضایی، معاون سازمان حج و زیارت حتی این وعده را داده است افرادی که قصد پس گرفتن وجوه پرداختی خود را دارند، نوبتشان برای اعزام محفوظ است و به محض اینکه ظرفیتی برای اعزام مشخص گردد، در اولویت خواهند بود.

تا پیش از تعلیق عمره و توقف ثبت نام آن، بیش از 170 هزار نفر از ودیعه گذاران اطلاعات خود را برای این سفر ثبت نموده بودند که کمتر از یک سوم این افراد با پرداخت هزینه، ثبت نام خود را قطعی نموده بودند. هزینه ثبت نام سفر 10 روزه عمره از 40 میلیون و 200 هزار تومان تا 44 میلیون و 200 هزار تومان اعلام شده بود. سازمان حج و زیارت پیش تر اعلام نموده بود برای حدود 60 هزار نفر ظرفیت عمره ایجاد نموده است که این افراد قرار بود تا دهم اسفندماه 1402 اعزام شوند. اکنون با تعلیق سفر عمره، در صورت برقراری آن معین نیست چه تعدادی امکان حضور خواهند داشت. عمره طبق تقویم عربستان معمولا تا پیش از شروع مناسک حج تمتع انجام می گردد. بنا بر اعلام انجام شده نیز قرار است حج 1403 از اوایل ماه ذی القعده (دهه سوم اردیبهشت ماه) شروع گردد.

ایران عمره را از سال 1394 تحت تأثیر ماجراهای فرودگاه جده، سفارت عربستان و قطع روابط دیپلماتیک دو کشور، متوقف کرد. با ازسرگیری روابط دو کشور و بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان، برای بازگشت دوباره زائران ایرانی به عمره مذاکره شد. پس از آنکه تاریخ های متعددی برای شروع اعزام های عمره اعلام شد، پایان سازمان حج و زیارت تاریخ 28 آذرماه 1402 را مشخص کرد، که به علت تکمیل نشدن ظرفیت کاروان ها، این تاریخ به 13 دی ماه 1402 موکول شد. اما دقیقا در شبی که قرار بود نخستین کاروان از تهران به عربستان راهی گردد، سازمان هواپیمایی از صادر نشدن مجوز پروازها و تعلیق این سفر اطلاع داد. پس از آن وزیر امور خارجه مشکل اعزام نشدن زائران را فنی و تکنیکال اعلام نمود. سپس هیأتی از سازمان حج و زیارت به عربستان رفت، اما مسئله ای از عمره حل نشد. اکنون این سازمان اطلاع داده که هیأتی از عربستان قرار است به ایران سفر کند و پس از آنالیز شرایط فرودگاه های تهران و مشهد، شرایط عمره معین خواهد شد.

سازمان هواپیمایی هم در آخرین اطاعیه اعلام نموده است که برای اعزام زائران عمره به عربستان هیچ مشکل فنی وجود ندارد و مشکل اصلی برای صدور مجوز پرواز از سوی عربستان مربوط به بعضی توافقات بین سازمان هواپیمایی دو کشور است که برای حل آن نیز از طرق مختلف در حال رایزنی هستیم.

با همه این توضیحات، مسأله عمره و محقق شدن آن هنوز در ابهام است، بخصوص برای مردمی که 12 سال در انتظار این سفر معنوی بوده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 بهمن 1402 بروزرسانی: 3 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14479

به "گذشتن 20 روز از زمان اعلام شده برای شروع عمره و نامشخص بودن تکلیف سفر، پروندۀ باز عمره چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذشتن 20 روز از زمان اعلام شده برای شروع عمره و نامشخص بودن تکلیف سفر، پروندۀ باز عمره چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید