هنوز لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه اجرایی نشده است

به گزارش کنفرانس هکا، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، هنوز لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه اجرایی نشده است.

هنوز لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه اجرایی نشده است

فرودین سال 1396 برابر با 28 مارس 2017 بود که ایران و روسیه موافقت نامه ای درباره لغو ویزا سفرهای گروهی شهروندان دو کشور با عنوان برنامه اقدام مشترک ایران و روسیه امضا کردند اما اجرای این برنامه تا سال 2023 به تاخیر افتاد و با وجود وعده هایی که مسئولان می دادند، عملا اجرایی نشد.

بنابر آن بود که براساس این برنامه اجرایی اقدام مشترک، گروه های دنیاگردان ایران و روسیه از 5 تا 50 نفره که قصد سفر بین دو کشور را از طریق آژانس های مسافرتی داشته باشند، برای مدت 15 روز اقامت به ویزا نیاز نداشته باشند. اعتبار این برنامه اجرایی تا دسامبر 2023 بود و مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه دنیاگردی خارجی بارها در مصاحبه با رسانه ها از لغو ویزای گروهی ایران و روسیه از ابتدای سال 2023 خبر داده بود.

با این وجود این مهم حتی به زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی دنیاگردی تهران هم نرسید، چرا که گروه های روس که از قضا فعالان حوزه دنیاگردی نیز بودند و برای شرکت در این نمایشگاه به ایران سفر کردند، از عدم اجرایی شدن لغو ویزا خبر دادند و عنوان کردند که برای سفر به ایران مجبور شدند که ویزا دریافت کنند.

کریستینا (مدیر فروش آژانس دنیاگردی از کشور روسیه) که برای نخستین بار به ایران سفر کرده تا در نمایشگاه بین المللی دنیاگردی تهران حضور یابد، در پاسخ به این سوال که لغو ویزا بین ایران و روسیه تا چه میزان می تواند در رونق دنیاگردی بین دو کشور تاثیرگذار باشد، گفت: البته که لغو ویزا در حوزه دنیاگردی ایران و روسیه تاثیرگذار خواهد بود اما ما برای آنکه بتوانیم به ایران سفر کنیم مجبور شدیم ویزا بگیریم، چرا که هنوز این مهم اجرایی نشد. نمی دانم که چرا تا به امروز لغو ویزای گروهی دنیاگردان بین ایران و روسیه اجرایی نشد اما ما برای سفر به ایران روال عادی دریافت ویزا را طی کردیم و حتی نرخ ویزا را نیز پرداخت کردیم.

او ادامه داد: احساس خوبی نسبت به ایران دارم و دوست دارم گشت و گذاری در جاذبه های آن داشته باشم. هر چند بیشترین هدف ما از حضور در ایران فروش تورهای روسیه به ایرانیان است و قصد داریم درصدد جذب دنیاگردان ایرانی برای روسیه برآییم.

کالیروف الکساندریچ (مدیر عامل یکی از هلدینگ های دنیاگردی در روسیه) است که تا به امروز 2 بار به ایران سفر کرده و از طریق برنامه ای دولتی که در استان محل زندگی اش وجود دارد، در نمایشگاه بین المللی دنیاگردی تهران حاضر شد. بر این اساس تمام مخارج سفر آنها از طریق این نهاد تامین شده است.

او درخصوص سفر به ایران گفت: در نمایشگاه دنیاگردی تهران با استقبال زیادی از سوی فعالان دنیاگردی ایران روبرو نشدیم بخصوص در روز نخست که روز تخصصی برای برگزاری نشستهای B2B بود. این در حالی است که چندی قبل در نمایشگاهی در هند حضور داشتیم، استقبال بسیار خوب بود چنانکه شاید بیش از هزار کارت ویزیت به شرکت کنندگان دادم اما در ایران اینگونه نبود و از میان بیش از 75 شرکتی که مراجعه کردند، تنها 10 شرکت استقبال کردند.

الکساندریچ پیرامون اینکه هنوز لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه اجرایی نشده است، یادآور شد: بسته سفر 8 روزه به مسکو، سن پترزبورگ و بخشی از شمال روسیه به نام کارلیا را در نظر گرفته ایم که با اقامت در هتل های 4 ستاره حدود 700 دلار می شود با قیمت بلیت هواپیما که 300 دلار است میتوان با هزار دلار سفری 8 روزه به روسیه داشت اما این بسته سفر مورد استقبال ایرانی ها قرار نگرفته است، چرا که نمی دانیم چه کسی قرار است در ایران تورهای ما را بفروشد البته هواپیمایی ماهان این مهم را پذیرفته و باید به تفاهم برسیم.

او همچنین از برگزاری فم تور برای فعالان دنیاگردی ایران خبر داد و گفت: برای 5 تا 10 شرکت و آژانس دنیاگردی ایران می توانیم تور آشناسازی برگزار کنیم که فقط هزینه پرواز خواهند داد و بقیه هزینه ها در روسیه رایگان خواهد بود. این سفر در ماه ژوئن انجام خواهد شد. سپس میتوان نظرسنجی کرد و نظر ایرانی ها را درباره این بسته سفر دانست.

الکساندریچ همچنین درخصوص ایران و جاذبه های آن گفت: لذت می برم که چنین انسانهای با غرور و مهربانی دارید. تاریخ نشان داده که ایران یکی از بزرگترین کشورهایی است که توانسته با کشورهای اطراف خود و دنیا همکاری مستمر و خوبی داشته باشد. از این رو، همکاری ما بسیار مفید خواهد بود.

او گفت: ارتباط رئیس جمهورهای دو کشور ایران و روسیه خوب است و ما نیز بدون ترس می توانیم بگوییم که این ارتباط عالی است. این مسئله به ما خیلی کمک خواهد کرد که بتوانیم در رابطه با دنیاگرد و دنیاگرد به صورت جهشی این مسئله را فعال کنیم.

این مدیر عامل یکی از هلدینگ های دنیاگردی در روسیه در خصوص عدم اجرایی شدن لغو ویزا گروهی دنیاگردی بین ایران و روسیه نیز گفت: برایم تعجب برانگیز بود که این قضیه هنوز عملیاتی و اجرایی نشده و ما برای سفر به ایران مجبور شدیم که ویزا دریافت کنیم و برای آن هم 73 دلار پرداخت کردیم. برای روس ها این مبلغ زیاد است ضمن آنکه لزوم دریافت ویزا می تواند جلوی روند توسعه و رونق دنیاگردی بین ایران و روسیه و سفر روس ها به ایران را بگیرد. اگر ویزا 30 دلار بود بیشتر می توانستیم برای ایران دنیاگرد جذب کنیم.

او درخصوص حضور دنیاگردان روس در ایران گفت: ورود و خروج دنیاگرد باید برای هر دو کشور ایران و روسیه محقق شود، چرا که هواپیمایی که به ایران یا روسیه پرواز می کند باید در هر دو مسیر رفت و برگشت مسافر داشته باشد تا هزینه ها به صرفه شود. مهم است که بتوانیم این کار را توسعه دهیم و مشکل ورودی و خروجی برای دو کشور را برطرف کنیم. کشور ایران خارق العاده است و می دانم که مورد توجه همه روسها خواهد بود.

به گفته الکساندریچ، ایران کشوری نادر در حوزه تاریخی است و جغرافیای قرارگیری آن نیز بسیار مجذوب کننده است. همین عوامل به میزان ای ارزشمند است که تمام روسها را برای آشنایی با تاریخ ارزشمند و غنی ایران ترغیب کند.

ویکتور سیکورسکی (مدیر عامل یکی از هلدینگ های دنیاگردی در کارلیا در روسیه) نیز درخصوص لزوم لغو ویزای گروهی بین ایران و روسیه گفت: بنابر آن است تا وزرای دنیاگردی دو کشور درخصوص مسائل موجود در دنیاگردی به مصاحبه بنشینند. البته من معتقد هستم رابطه ایران و استان کارلیا از دو سال پیش تا به امروز بیشتر و بهتر شده و امیدواریم بتوانیم دنیاگردی بین دو کشور را توسعه دهیم. امیدواریم بتوانیم مسائل موجود و حتی آنچه ممکن است در آینده بوجود آید را برطرف کنیم تا روند جذب دنیاگردان ایرانی به سمت روسیه را بیشتر کنیم. حل شدن مشکل ویزا می تواند کمک کند تا سرعت این روند را افزایش دهیم.

او ادامه داد: هنوز لغو ویزا بین ایران و روسیه عملیاتی نشده و دریافت هزینه 73 دلاری برای دنیاگردان روس زیاد است. ضمن آنکه مشکل جابجایی پول و برقراری ارتباط مالی را داریم. باید کانال قانونی که از طریق دو کشور مورد تایید است، راه اندازی شود تا این مشکل برطرف شود. برای آنکه ترانسفر پول از ایران به روسیه و روسیه به ایران در برخی موارد بیش از 40 درصد می شود و این اعداد اصلا قابل قبول نیستند. چنین روندی سبب می شود تا سایرین نیز کار خود را درست انجام ندهند.

گزارش از: معصومه دیودار

منبع: همگردی
انتشار: 14 اسفند 1402 بروزرسانی: 14 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15656

به "هنوز لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه اجرایی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز لغو ویزا گروهی بین ایران و روسیه اجرایی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید