گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی ها

به گزارش کنفرانس هکا، ماهاتما گاندی رهبری این رژه را به عهده داشت. او این رژه را از پایگاهش در سابارماتی در نزدیکی روستای احمدآباد آغاز کرد و تا ساحل دریا در نزدیکی دندی ادامه داد

گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی ها

در دوازدهم مارس 1930م نهضت عظیم نافرمانی در هند به دستور ماهاتما گاندی رهبر معنوی این کشور، به منظور مقابله با تصمیمات جدید دولت استعماری انگلیس در خصوص افزایش مالیات نمک آغاز شد. رژه نمک یا ساتیاگرا های نمک بخش بسیار تاثیرگذاری از جنبش استقلال هند بود که با رژه دندی آغاز شد.

این رژه مصداقی از مقاومت بدون خشونت و کمپینی برای تحریم مالیاتی انحصارطلبی بریتانیا برای فراوری نمک در هند بریتانیایی بود که جنبش گسترده ای از نافرمانی های مدنی را به دنبال داشت. این جنبش سازمان یافته ترین چالش علیه بریتانیا بعد از جنبش عدم همکاری (1920 تا 1922) بود و بلافاصله بعد از این بود که کنگره ملی هند در ژانویه 1930 بیانیه استقلال هند را صادر کرد.

ماهاتما گاندی رهبری این رژه را به عهده داشت. او این رژه را از پایگاهش در سابارماتی در نزدیکی روستای احمدآباد آغاز کرد و تا ساحل دریا در نزدیکی دندی ادامه داد تا بعد از 23 روز با پیمودن 390 کیلومتر، بدون پرداخت مالیات بتواند به فراوری نمک بپردازد.

در این مدت هندی های بسیاری به او پیوستند. ساعت 6 و 30 دقیقه صبح 6 آوریل 1930 وقتی که گاندی قانون نمک را زیر پا گذاشت، میلیون ها هندی را برانگیخت تا در اعتراض به قوانین راج انگلیسی در خصوص نمک، دست به نافرمانی های مدنی بزنند. کمپین نتوانست بریتانیا را از هند بیرون براند، اما تاثیر بسیار بزرگی در افکار مردم درباره بریتانیا و دید بریتانیا از استقلال طلبی هند گذاشت.

بعد از فراوری نمک در دندی، گاندی در امتداد ساحل به سمت جنوب حرکت کرد و ضمن فراوری نمک، مردم را برای شرکت در ساتیاگرا هایی که قرار بود در داراسانا برگزار گردد، دعوت کرد، ولی در نیمه شب 4 می 1930 گاندی بازداشت شد. ساتیاگرا ها علیه مالیات نمک تا یک سال بعد ادامه پیدا کرد یعنی تا زمانی که گاندی آزاد شد و با لرد ایروین در کنفرانس میزگرد دوم مذاکره کرد. در خلال رژه نمک حدود 80 هزار نفر بازداشت شدند.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: فرادید
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4537

به "گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی ها" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید