کویر زردگاه ؛ سرسبزترین کویر ایران

به گزارش کنفرانس هکا، ایران منطقه ها کویری بسیار مجذوب کننده و زیبایی دارد که یکی از آنها کویر زردگاه است. این کویر در استان خراسان جنوبی و نزدیکی شهرستان طبس واقع شده است. این کویر زیبا چشم اندازهای منحصربه فرد و تپه های ماسه ای بسیار بلندی دارد و از مقاصد محبوب گردشگری در ایران شناخته می گردد. بعلاوه سکوت و آرامش کویر برای شهرنشینان بسیار مجذوب کننده است و روح آنها را جلا می بخشد. در ادامه با ویژگی های کویر زردگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

کویر زردگاه ؛ سرسبزترین کویر ایران

معرفی کویر زردگاه

کویر تماشایی زردگاه در استان خراسان جنوبی و 180 کیلومتری شهرستان طبس قرار گرفته است. این کویر در واقع روستایی ییلاقی است که در حال حاضر جمعیت زیادی ندارد و مکان محبوبی برای گردشگران است. خانه های روستای کویر زردگاه بافت بسیار مجذوب نماینده و منحصربه فردی دارند و به صورت پلکانی با اتاق های تودرتو ساخته شده اند. در ساخت این خانه ها از خشت و گل استفاده شده و محل مناسبی برای اقامت گردشگران به شمار می رود. این کویر دیواره های بلند و کنگره های مثلثی شکلی دارد که مانند یک فیلتر در برابر بادهای شنی عمل می نماید.

تنوع پوشش گیاهی و جانوری در این کویر قابل مشهود است. بعلاوه چون کویر در یک منطقه کوهستانی واقع شده آب و هوای نسبتاً معتدلی دارد. از جمله گیاهان این کویر می توان به گز، خارشتر و درختچه های تاغ اشاره نمود. علاوه بر آن گونه های جانوری مختلفی مانند گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگان مختلف در این کویر زندگی می نمایند. از جاذبه های کویر تماشایی زردگاه می توان به چشمه های آب گرم آن اشاره نمود که مهم ترین آنها چشمه آب گرم مرتضی آباد و چشمه آب گرم یوک هستند. در ادامه به معرفی دیگر جاذبه های کویر خواهیم پرداخت.

برترین زمان سفر به کویر زردگاه

فصل های پاییز و زمستان برترین زمان برای سفر به کویر دیدنی زردگاه هستند. در فصل تابستان هوای کویر به شدت گرم و خشک است و دمای آن به بیشتر از 45 درجه سانتیگراد می رسد. در چنین شرایطی کویرگردی غیر قابل تحمل بوده و می تواند خطرناک باشد. در اوایل فصل بهار هوا مناسب است؛ اما از نیمه دوم بسیار گرم می شود. هوای کویر در فصل زمستان بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد است. در شب های آن هوا بسیار سرد بوده و برای کمپ مناسب نیست.

بعلاوه ممکن است کویر زردگاه در زمستان از برف پوشیده شود. در صورتی که علاقه مند به ورزش های زمستانی مانند اسکی هستید پیشنهاد می شود این موقعیت را از دست ندهید. در فصل پاییز دمای هوا در طول روز بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد خواهد بود و هنگام شب به 10 درجه سانتیگراد می رسد. به طور کلی فصل پاییز برترین زمان برای کویرگردی است؛ چراکه حتی شب ها می توانید با کمپ زدن در این منطقه از آسمان پرستاره لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری کویر زردگاه

باغ ها و نخلستان ها

در کویر زردگاه باغ ها و نخلستان های متعددی به چشم می خورند و منظره بسیار زیبایی به منطقه بخشیدند. این باغ ها به خاطر کوه نایبند به وجود آمده اند و به وسیله این کوه آب مورداحتیاج آنها تأمین می شود. بعلاوه منبع آب کوه نایبند باعث به وجود آمدن پوشش گیاهی و حیات وحش متنوع در کویر شده است. انواع درختان مانند انگور، خرما، پسته، پرتقال، نارنگی، لیمو، نارنج، انار و… در زردگاه وجود دارند. علاوه بر آن در اطراف کویر گیاهان دارویی رشد می نمایند و به مجذوب نمایندهیت منطقه افزوده اند. طبیعت گردان و کویرگردان می توانند اوقاتی را زیر سایه درختان و نخل ها سپری نمایند و از سکوت کویر لذت ببرند.

روستای نایبند

در نزدیکی کویر زردگاه روستای زیبای نایبند واقع شده است. این روستا مانند روستای زردگاه دارای معماری پلکانی است و عنوان ماسوله کویر را از آن خود نموده است. خانه ها در این روستا بر روی یک صخره بزرگ و مقابل کویر ساخته شده اند و پشت بام هر خانه حیاط خانه دیگر به شمار می رود. استفاده از معماری پلکانی در ساخت روستا باعث می شود تا بومیان در فصل تابستان از هوای خنک و در فصل زمستان از هوای گرم بهره مند شوند.

در سراسر روستای نایبند نخلستان های سرسبز، درختان میوه و چشمه های متنوعی وجود دارند که مانند یک نگین سبز در میان کویر زردگاه می درخشد. ناگفته نماند این روستا زیستگاه یوزپلنگ آسیایی است. بعلاوه قدمت روستا به صدها سال پیش بر می شود و به علت زمین های حاصلخیز و آب و هوای مناسب مردم تصمیم گرفتند در آنجا سکونت نمایند. این روستا 120 کیلومتر تا شهر طبس فاصله دارد و با معماری سنتی و تاریخی خود گردشگران زیادی را جذب می نماید.

از معروف ترین کوه های استان خراسان جنوبی کوه نایبند است و در شمال غربی کویر زردگاه قرار گرفته است. این کوه نزدیک روستای نایبند واقع شده و به همین علت آن را کوه نایبند می نامند.بعلاوه دارای 3005 متر ارتفاع است و عنوان مرتفع ترین قله استان خراسان جنوبی را به خود اختصاص می دهد. به همین علت به آن بام بیرجند نیز گفته می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های این کوه مسیر سهل العبور آن است که بسیاری از کوهنوردان حتی گردشگران آماتور می توانند به راحتی به قله صعود نمایند. با صعود کردن به قله نایبند با منظره شگفت انگیز از کوه ها، دشت های وسیع، نخلستان ها و منطقه ها کویری روبرو خواهید شد.

اقامت در کویر زردگاه

برای اقامت در کویر زردگاه گزینه های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع سفر، سلیقه و بودجه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. این گزینه ها عبارت اند از:

اقامتگاه بوم گردی محسن گلنبری

در روستای زردگاه اقامتگاه های بوم گردی متنوعی وجود دارند که یکی از آنها اقامتگاه محسن گلنبری است. تعداد اتاق خواب های این محل کم بوده و در نتیجه ظرفیت کمی دارد. با این حال از محبوبیت زیادی در بین گردشگران برخوردار بوده که آن ها ترجیح می دهند در این محل اقامت نمایند. بعلاوه دارای بافت تاریخی و قدیمی است و در جنوب شرق زردگاه قرار گرفته است.

اقامتگاه بوم گردی نایبند

این محل اقامت معروف ترین اقامتگاه در روستای نایبند است. در مقایسه با سایر اقامتگاه های بوم گردی امکانات رفاهی بیشتری دارد. این محل بر روی یک تپه قرار گرفته و منظره زیبایی از اطراف روستا به نمایش می گذارد. دارای 7 اتاق است و 54 نفر ظرفیت دارد. یکی از ویژگی های این محل جدا بودن اتاق ها از یکدیگر است که در مرکز اقامتگاه سرویس بهداشتی عمومی، آشپزخانه و یک حیاط کوچک قرار گرفته است.

اقامتگاه بوم گردی تاهود

از دیگر اقامتگاه های محبوب روستای نایبند اقامتگاه بوم گردی تاهود را می توان نام برد که اتاق های آن جدا از یکدیگر قرار دارند. این اتاق ها کف خواب هستند و امکاناتی مانند سرویس خواب و تلویزیون دارند. آشپزخانه، حیاط و سرویس بهداشتی آن به صورت عمومی استفاده می شود.

اقامت در شهر طبس

شهر طبس از مهمان سراها و هتل های مختلفی برخوردار بوده و اگر احتیاج به امکانات رفاهی بیشتری دارید می توانید یکی از اقامتگاه های آن را انتخاب کنید.

نکات مهم در سفر به کویر زردگاه

کویر با دیگر منطقه ها گردشگری تفاوت دارد و به علت شرایط خاص آن باید نکات ایمنی زیر را هنگام سفر رعایت کنید:

همان طور که گفته شد فصل های پاییز و زمستان برترین زمان برای کویرگردی هستند؛ چراکه در این موقع از سال طوفان شن کمتر رخ می دهد.

قبل از سفر به کویر باید از شرایط آب و هوای آن آگاه شوید. در صورتی که احتمال وقوع طوفان شن داده شود باید سفر خود را به تعویق بیندازید.

همراه داشتن آب کافی در کویر بسیار لازم است و باید به صورت مرتب آب بنوشید تا بدنتان کم آب نشود.

در کویر مکان مناسبی برای خرید غذا وجود ندارد؛ بنابراین باید غذا و میان وعده کافی برای سفر خود تهیه کنید

برای آن که در کویر گم نشوید و یا با جانوران خطرناک به خصوص خزندگان روبرو نشوید بهتر است با یک راهنمای محلی کویرگردی کنید.

رانندگی هنگام شب در کویر زردگاه بسیار خطرناک است. در این منطقه نور زیادی وجود ندارد و فقط باید از مسیرهایی که دارای چراغ هستند رانندگی کنید.

در منطقه ها کویری زردگاه باتلاق های نمک مختلفی وجود دارد و قبل از آن باید نقشه هایی از باتلاق های منطقه را همراه داشته باشید تا گرفتار آنها نشوید.

برای عبور از صخره ها و مسیرهای صعب العبور بهتر است از خودروهای آفرودی یاری بگیرید.

همراه داشتن لوازم پزشکی، جعبه یاری های اولیه، لوازم بهداشتی شخصی مانند مسواک، شامپو، حوله، لوازم روشنایی مانند چراغ قوه، لوازم ایمنی مانند عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، کلاه آفتاب گیر لازم است.

مسیر دسترسی به کویر زردگاه

کویر زردگاه در استان خراسان جنوبی، 180 کیلومتری شهرستان طبس و نزدیک روستای زردگاه قرار گرفته است. برای رفتن به کویر زیبای زردگاه مسیرهای مختلفی وجود دارد که برترین آن مسیر تهران-سمنان-طبس است. این مسیر دارای 1100 کیلومتر مسافت است و 12 ساعت زمان می برد تا خود را به کویر برسانید. ابتدا باید از سمت تهران به سمنان حرکت کنید و پس از آن مسیر خود را به سمت طبس ادامه دهید. از شهر طبس تا روستای زردگاه 120 کیلومتر فاصله است و برای رسیدن به روستا باید وارد جاده اصلی طبس-یزد بشوید.

این جاده آسفالت است و مسیر کوتاهی نسبت به سایر مسیرها دارد. بعلاوه در طول مسیر از مشاهده دیگر جاذبه های گردشگری سمنان مانند دریاچه نمک، کویر حاج علی قلی لذت خواهید برد. مسیر اصفهان-نایین-طبس از دیگر مسیرها است که دارای 800 کیلومتر طول است و حدود 10 ساعت زمان می برد تا به روستای زردگاه برسید. سومین مسیر جاده یزد-طبس است که 200 کیلومتر طول دارد و پس از 3 ساعت رانندگی به روستا خواهید رسید.

سخن پایانی

کویر زردگاه با جاذبه ها و زیبایی های خود یکی از برترین نقاط گردشگری در شرق کشور به شمار می رود. با وارد شدن به این کویر می توانید ساعت ها از سکوت و تماشای منظره ها خیره نماینده اطراف خود لذت ببرید. سفر به کویر زیبای زردگاه به همه گردشگران به خصوص شهرنشینان پیشنهاد می شود تا برای ساعاتی از شلوغی و هیاهوی زندگی شهری فاصله بگیرند.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 بهمن 1402 بروزرسانی: 25 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15088

به "کویر زردگاه ؛ سرسبزترین کویر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر زردگاه ؛ سرسبزترین کویر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید