کوچک ترین قلب انسان روی یک تراشه تپیدن گرفت

به گزارش کنفرانس هکا، دانشمندان با شبیه سازی قلب انسان روی یک تراشه فرصتی برای مطالعه خطرهای داروهای شیمی درمانی برای قلب فراهم کرده اند.

کوچک ترین قلب انسان روی یک تراشه تپیدن گرفت

به گزارش خبرنگاران ، شبیه سازی نسخه های کوچک شده اندام های انسان در آزمایشگاه ابزاری نوظهور در تحقیقات پزشکی است و پژوهشگران اکنون یک مدل تازه از قلب را روی یک تراشه توسعه داده اند که تپش نیز دارد.

تیم سازنده این تراشه از مرکز پزشکی سدراس سینای(Cedars-Sinai) در لس آنجلس آمریکا می گوید که این تراشه نقش مهمی در آزمایش ایمنی درمان های سرطان دارد، زیرا معین شده است که در هنگام مبارزه با سلول های سرطانی خطر آسیب قلبی نیز وجود دارد.

بر اساس خبری که در ایسنا منتشر شده است، این تراشه در ارتقایی قابل توجه نسبت به مدل های قبلی، شامل بلوغ سلول هایی است که این تیم از سلول های بنیادی پرتوان القایی انسان(hiPSCs) ایجاد کرده اند و توانایی آن در تپش بسیار شبیه به قلب انسان است و با سرعت 60 تپش در دقیقه می تپد.

پژوهشگران در مقاله منتشر شده خود نوشته اند: در نهایت، سیستم های مبتنی بر hiPSC مانند تراشه قلب ارائه شده در اینجا می توانند اتکا به مدل های حیوانی را که به طور سنتی برای آزمایش سمیت قلبی داروهای پیش بالینی استفاده می شوند، کاهش دهند.

سیستم های مبتنی بر سلول های بنیادی پرتوان القایی انسان که قابلیت تبدیل به هر نوع سلولی را دارند، قبل از قرار گرفتن بر روی یک ماده سیلیکونی انعطاف پذیر به نام پلی دی متیل سیلوکسان(PDMS)، برای تبدیل شدن به سلول های قلب و سلول های عروق خونی مهندسی شدند.

بخش مهمی از طراحی تراشه قلب، دو کانال موازی آن است که سلول های قلب(کاردیومیوسیت ها) و سلول های عروق خونی(سلول های اندوتلیال) را قادر می سازد تا همانطور که در بدن انسان هستند، در حالی که هنوز به مقدار کافی نزدیک به هم در تعامل هستند، جدا نگه داشته شوند.

دانشمندان با شبیه سازی جریان خون و حرکات مکانیکی قلب در پاسخ به برخی درمان های دارویی می توانند مسائل سمی احتمالی را که می تواند باعث آریتمی یا مرگ سلول های عضلانی شود، پیش بینی کنند.

پژوهشگران می گویند: پلتفرم تراشه قلبی که ما توسعه داده ایم، غربالگری عوامل شیمیایی بالقوه سمی برای قلب را بر روی چندین نوع سلول قلبی عروقی در یک مدل فیزیولوژیکی مرتبط امکان پذیر می کند.

این تراشه قلب برای چندین هفته کارایی خود را حفظ کرد و فرصتی را برای تحقیقات طولانی مدت در مورد چگونگی تأثیر داروها و سایر عوامل محیطی بر قلب ارائه داد.

این تراشه علاوه بر کمک به تولید داروهای ایمن تر همچنین باید بتواند به دانشمندان درباره شناخت پیچیدگی های بیماری قلبی، چگونگی شروع و پیشرفت آن و نحوه درمان آن کمک کند.

در سال های اخیر، شاهد یک جریان پیوسته از پیشرفت ها در نحوه توسعه و تولید این تراشه ها بوده ایم که شبیه سازی های فوق العاده دقیقی از واکنش بخش هایی از بدن انسان در کوچک ترین مقیاس ها ارائه می کنند.

پژوهشگران می گویند: این نتایج نشان می دهد که تراشه های قلب را می توان برای غربالگری سمیت داروها استفاده کرد و می تواند سمیت های خاص نوع سلولی را در پاسخ به ترکیبات سمی برای قلب نشان دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 بهمن 1402 بروزرسانی: 15 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14825

به "کوچک ترین قلب انسان روی یک تراشه تپیدن گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین قلب انسان روی یک تراشه تپیدن گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید