کهنسال ترین موجود زنده مهریز نو نوار می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، سرو کهنسال منگ آباد مهریز که از جاذبه های طبیعی و دیدنی استان یزد و البته مورد گلایه بعضی از گردشگران و راهنمایان تورهای گردشگری به دلیل کمبود امکانات است، سال جاری در دستور بازآفرینی و تبدیل به مجموعه گردشگری قرار گرفته است.

کهنسال ترین موجود زنده مهریز نو نوار می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سرو منگ آباد در شهر مهریز با قدمتی افزون بر 2000 سال، یکی از درختان کهنسال استان یزد به شمار می رود که در کنار درختان تنومند و کهنسالی مانند سرو ابرکوه، سرو دربید و چنار تنگ چنار از جاذبه های طبیعی و دیدنی این استان محسوب می گردد.

بخشی از این درخت کهنسال که در گذشته بیش از 24 متر ارتفاع داشته، در توفان از بین رفته و در حال حاضر با 14 متر ارتفاع و پنج متر قطر همچنان به حیات سبز خود ادامه می دهد و اکثر اوقات نیز میزبان گردشگران داخلی و خارجی است ولی در عین حال بعضی راهنمایان تور و گردشگران از نبود امکانات و شرایط مطلوب این جاذبه گردشگری گلایه دارند که از مهمترین این گلایه ها می توان به چشم انداز بصری نامناسب و نبود سرویس بهداشتی قابل استفاده اشاره نمود.

با این حال مجاهد کرباسی مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهریز از اجرای طرحی به همت شهرداری مهریز در خصوص این جاذبه گردشگری خبر می دهد و می گوید: در این طرح که با نظرات میراث فرهنگی اجرا خواهد شد، سرو منگ آباد به همت شهرداری تجهیز و به مجموعه ای گردشگری تبدیل خواهد شد.

امیر حمزه زارع شهردار جدید مهریز نیز به این طرح مصوب اشاره و اظهار می نماید: این مجموعه در ذیل طرح بازآفرینی شهری قرار گرفته که به وسیله راه و شهرسازی اجرایی خواهد شد ولی به علت کمبود اعتبار در سال 97، سال جاری مجدداً برای آن اعتبار جدید معین و در نظر گرفته خواهد شد.

وی اعتبار سال گذشته این مجموعه را حدود یک میلیارد تومان اعلام می نماید و می گوید: هر چند هنوز اعتبار جدید مورد نظر اعلام نشده اما سال جاری کوشش می کنیم مجموعه سرو منگ آباد را با این اعتبار بازآفرینی کنیم.

شهردار مهریز از احتمال اتمام این طرح تا اوایل اردیبهشت ماه سال آینده خبر می دهد و تصریح می نماید: این طرح مصوب دارای تمام امکانات و استانداردهای یک مجموعه گردشگری است که تحت نظارت میراث فرهنگی اجرایی خواهد شد و به گونه ای بازآفرینی انجام خواهد شد که به سرو هیچ آسیبی وارد نگردد.

زارع در خاتمه نیز خاطرنشان می نماید: این مجموعه گردشگری که مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می گیرد، دارای استانداردهای لازم حتی برای استفاده معلولان و سایر گردشگران نیز خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7705

به "کهنسال ترین موجود زنده مهریز نو نوار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهنسال ترین موجود زنده مهریز نو نوار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید