کنترل چاقی، هدف راهبردی سند ملی تفذیه و امنیت غذایی

به گزارش کنفرانس هکا، مدیر برنامه های تغذیه نوجوانان وزارت بهداشت گفت: کنترل چاقی، هدف راهبردی سند ملی تفذیه و امنیت غذایی در کشور است.

کنترل چاقی، هدف راهبردی سند ملی تفذیه و امنیت غذایی

مریم زارعی مدیر برنامه های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار اظهار کرد: یکی از مهم ترین علت مرگ و میر در دنیا و کشورمان بروز و شیوع بیماری های غیر واگیر مانند دیابت عارضه های قلبی و عروقی چاقی انواع سرطان ها و حتی بیماری های مزمن تنفسی است که بر اساس تحقیقات انجام گرفته یکی از بهترین مداخلات جهت کاهش شیوع بیماری های غیر واگیر و حتی پیشگیری آن ها کنترل چاقی و اضافه وزن در افراد است.

مدیر برنامه های تغذیه در نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: امروزه یکی از مسائل جدی نظام سلامت بحث چاقی و اضافه وزن فرزندان به ویژه دانش آموزان است، زیرا چاقی در دوران کودکی حتی در بین دانش آموزان پیامد و عوارض بدی مانند افزایش خطر بروز دیابت نوع 2 کبد چرب فشار خون بالا و اختلالات چربی خون به همراه مسائل قلبی و تنفسی را ایجاد می کند.

زارعی تاکید کرد: یکی از اهداف راهبردی در سند ملی تغذیه و امنیت غذایی موضوع کنترل فرایند چاقی و حتی دیابت در بین افراد به خصوص دانش آموزان است و این موضوع در سند ملی بیماری های غیر واگیر نیز مد نظر قرار گرفته است.

او بیان نمود: بر اساس پیمایش کاسپین 5 حدود 20 درصد از دانش آموزان 7 تا 18 سال دچار چاقی و اضافه وزن بوده و متاسفانه 21 درصد از این گروه سنی دچار چاقی شکمی هستند.

مدیر برنامه های تغذیه در نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان نمود: بر اساس نتایج به دست آمده از بررس ملی تعیین شرایط تن سنجی، شاخص های تغذیه ای، نشانگر های ارزشیابی خدمات نظام بهداشتی نشان می دهد که حدود 14 درصد از بچه ها زیر 5 سال کشور در معرض اضافه وزن و مبتلا به چاقی هستند.

زارعی افزود: در استان هایی مانند اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، گیلان و مازندران حدود 28 درصد از بچه ها زیر 5 سال در معرض چاقی هستند و این افراد در آینده در سن بزرگسالی نیز جزء افراد چاق جامعه محسوب می شوند که احتمال ابتلا به بیماری غیر واگیر در آن ها بیشتر از سایرین است.

او گفت: به دلیل فرایند رو به رشد چاقی بچه ها در دنیا سازمان بهداشت دنیای برنامه ECHO به منظور پیشگیری و کنترل اضافه وزن را در بین نوجوانان و بچه ها پیشنهاد کرده که بر اساس این برنامه تمام حوزه ها باید سیاست های خود را با هدف تامین سلامت و سالم سازی محیط برای بچه ها و نوجوانان به گونه ای اتخاذ کنند که عدالت در سلامت به طور کامل رعایت شود.

تغذیه مناسب و مقوی دانش آموزان شامل چه موادی می شود؟

مدیر برنامه های تغذیه در نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت یادآوری کرد: برنامه ملی پیشگیری کنترل اضافه وزن بر اساس برنامه ECHO یکی از اولویت های نظام سلامت کشور محسوب می شود و در زمینه تقویت همکاری های بین بخشی و برون بخشی تفاهم نامه های خوبی بین وزارت بهداشت و دیگر وزارتخانه های ذی ربط به امضا رسیده که اهداف تفاهم نامه توقف فرایند افزای میزان چاقی در بین بچه ها، نوجوانان و به طور کلی دانش آموزان است.

مجله آیرخ: مجله گردشگری و مسافرتی

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8395

به "کنترل چاقی، هدف راهبردی سند ملی تفذیه و امنیت غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل چاقی، هدف راهبردی سند ملی تفذیه و امنیت غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید