کشف شواهد یک نسل کشی پنهان در تاریخ

به گزارش کنفرانس هکا، نمونه های DNA باستانی پرده از نسل کشی پنهان در تاریخ بشریت برمی دارد. این نتایج مربوط به نمونه هایی از بقایای انسانی متعلق به عصر حجر میانی، دوره نوسنگی و عصر برنز اولیه است.

کشف شواهد یک نسل کشی پنهان در تاریخ

به گزارش خبرنگاران ، یک مطالعه نو نشان می دهد که ظهور کشاورزی در اواخر عصر حجر اروپا، انتقال آرامی از سبک زندگی شکارچی-گردآورنده نبود، بلکه یک تسخیر خونین بود که باعث شد جمعیت های عشایری به وسیله مهاجران کشاورز، طی چند نسل از بین بروند.

به نقل از همشهری آنلاین، در حقیقت، دو بار در طی هزار سال، جمعیت جنوب اسکاندیناوی به طور کامل با تازه واردان به این منطقه جایگزین شد، که بقایای آن ها هیچ اثری از پیشینیانشان در پروفایل های DNA که به وسیله یک تیم بین المللی از محققان تجزیه و تحلیل شد، وجود ندارد.

آن بیرگیت نیلسن، نویسنده مطالعه و دیرینه اکولوژیست از دانشگاه لوند، شرح می دهد: این انتقال قبلا صلح آمیز رخ داده است. با این حال، مطالعه ما خلاف این را نشان می دهد. علاوه بر مرگ خشونت آمیز، احتمالا عوامل بیماری زای نو دام ها بسیاری از گردآورنده ها را نابود نموده اند.

این تیم با استفاده از تکنیکی به نام توالی یابی شاتگان، نمونه های DNA از 100 مورد بقایای انسانی را که در دانمارک یافت شد، تجزیه و تحلیل کردند. این بقایای 7300 ساله از دوره میان سنگی (یا عصر حجر میانی، زمانی که سبک زندگی شکارچی-گردآورنده آغاز به زوال کرد)، دوره نوسنگی (یا عصر حجر نو زمانی که انسان ها در سبک زندگی کشاورزی جا افتادند) و عصر برنز اولیه را در بر می گیرد.

تمرکز بر یک منطقه خاص - که اتفاقا دارای آب و هوای مناسب هم برای علوفه، هم برای کشاورزی و حفظ بقایای انسان است - به محققان این امکان را داد که جریان های ژنی بین جمعیت ها را در کنار تغییرات پوشش گیاهی که نشان دهنده نحوه استفاده آن ها از زمین است، ترسیم نمایند.

تجزیه و تحلیل نشان می دهد که حدود 5900 سال پیش، یک جمعیت کشاورز، شکارچیان، دامداران و ماهیگیران را که قبلا در اسکاندیناوی ساکن بودند، بیرون کردند و جنگل ها را برای ساختن زمین های کشاورزی قطع کردند.

تحقیقات قبلی (مقایسه DNA تعدادی اسکلت) نشان داده بود که اولین کشاورزان اسکاندیناویایی حدود 30 درصد از ژنوم خود را از شکارچیان به ارث برده اند، که به این معنی است که جمعیت آن ها مخلوط شده است - نه اینکه یکی دیگری را از بین ببرد.

در عوض، شواهد باستان شناسی فراوانی نشان می دهد که این اتفاقی خشونت آمیز بوده است، و مطالعه نو نشان می دهد که DNA شکارچی-گردآورنده اساسا پاک شده و به سختی در ژنوم اولین کشاورزان اسکاندیناوی قابل تشخیص است.

اما تسلط آن ها نسبتا کوتاه مدت بود. کشاورزان، بعلاوه به عنوان فرهنگ Funnelbeaker، حدود 1000 سال دیگر زندگی کردند تا اینکه موج دیگری از تازه واردان از استپ های شرقی به آن جا نقل مکان کردند.

تازه واردها اصل و نسب خود را از یامنایا، مردمی گله دار با منشاء جنوب روسیه، گرفته بودند. آن ها به سرعت جایگزین Funnelbeaker ها شدند و گروه فرهنگی نوی به نام فرهنگ Single Grave ایجاد شد.

نیلسن با اشاره به اینکه چگونه مشخصات DNA اولین کشاورزانی که در دانمارک مستقر شدند، اساسا از جمعیت دانمارکی امروزی پاک شده است، می گوید: این بار نیز گردش سریع جمعیت وجود داشت، بدون اینکه نسلی از پیشینیان وجود داشته باشد. ما به جامانده DNA زیادی از سوئد نداریم، اما آنچه وجود دارد نشان دهنده روند مشابهی است.

شواهد باستان شناختی گسترده ای که قبل از این مطالعه کشف شده بود، این انتقال را از فرهنگ قیفی به فرهنگ تک گور نشان می داد، اما رابطه بین این دو گروه اغلب مورد بحث بود. اکنون، با درک بهتر اصل و نسب مردم دانمارک و سوئد، محققان امیدوارند که بتوانند نشانگرهای ژنتیکی را در DNA باستانی کشف نمایند که می تواند الگوهای سلامت امروزی را شرح دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 بهمن 1402 بروزرسانی: 29 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15204

به "کشف شواهد یک نسل کشی پنهان در تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شواهد یک نسل کشی پنهان در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید