کشف خنجر 4هزارساله یک جنگجو

به گزارش کنفرانس هکا، فردی که در جنگلی نزدیک روستای کورزنیکا (Korzenica) واقع در جنوب شرقی لهستان با یاری دستگاه فلزیاب مشغول کاوش بود، خنجر مسی 4هزارساله ای را کشف نموده است که به نظر می رسد به یک جنگجوی اشراف زاده تعلق داشته باشد.

کشف خنجر 4هزارساله یک جنگجو

لایوساینس نوشت به گفته باستان شناسان خنجری که در روستای کورزنیکا کشف شده، قدیمی ترین خنجر فلزی است که تا به امروز در جنوب شرقی لهستان پیدا شده است. بعلاوه تنها خنجر مشابه در لهستان در حوالی 1960 میلادی کشف شده، بنابراین اکتشاف اخیر بسیار غافلگیرنماینده است.

پس از کشف این خنجر 4هزارساله، گروهی از متخصصان به محل کشف اعزام شدند، اما هیچ اثر تاریخی دیگری پیدا نکردند و به همین علت باستان شناسان نمی توانند ارتباط بین این خنجر و تمدن دقیقی را شناسایی نمایند.

با این حال، باستان شناسان پیروز شدند قدمت این خنجر را در مقایسه با خنجرهای دیگری که در اروپای مرکزی کشف شده اند، تخمین بزنند و بر این اساس می توان گفت خنجری که اخیرا در جنگل کشف شده است، در حوالی نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد ساخته شده است.

به گفته کارشناسان، فردی که از این خنجر استفاده می کرد، احتمالا جنگجویی با جایگاه اجتماعی بسیار بالا بود. بعلاوه بعید به نظر می رسد که این خنجر در جنگ مورد استفاده قرار گرفته باشد. احتمالا خنجرهای مسی، قبل از هر چیز، نشانه موقعیت اجتماعی بالای صاحب آن بوده باشد.

باستان شناسان با اشاره به این نکته که خنجر مورد اشاره به دوره ای از تاریخ تعلق دارد که استفاده از اشیاء مسی در این بخش از لهستان بسیار نادر بوده است، اعلام کردند این شیء تاریخی می تواند سرنخ هایی را درباره نحوه شروع استفاده از فلز در جنوب شرقی لهستان ارائه کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 اسفند 1402 بروزرسانی: 13 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15628

به "کشف خنجر 4هزارساله یک جنگجو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خنجر 4هزارساله یک جنگجو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید