کشف بقایای یک طاق رومی در یکی از شهرهای باستانی صربستان

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، کشف بقایای یک طاق رومی در یکی از شهرهای باستانی صربستان صورت گرفت.

کشف بقایای یک طاق رومی در یکی از شهرهای باستانی صربستان

نکته ای درباره صربستان که کمتر کسی از آن اطلاع دارد، این است که 17 امپراتور رومی در این سرزمین متولد شده اند و صربستان مرکزی حدود 800 سال تحت حکومت امپراتوری روم بود. شواهد این بخش از تاریخ در ماه دسامبر و زمانی بدست آمد که یک طاق پیروزی در محوطه باستان شناسی ویمیناسیوم شهر باستانی واقع در حدود 70 کیلومتری شرق بلگراد کشف شد. این طاق که به قرن سوم میلادی باز می شود، فقط یکی از نمونه های انگشت شماری است که در تمام منطقه بالکان کشف می شود.

رویترز نوشت میومیر کوراچ (Miomir Korac) باستان شناس برجسته صربستانی گفت که این کشف در حین کاوش در خیابان اصلی ویمیناسیوم، مرکز استان رومی موئسیا اجرا شده است.

به گفته کوراچ، این نخستین طاق پیروزی با چنین ویژگی هایی است که در این محوطه کشف شده و قدمت آن احتمالا به دهه های نخست قرن سوم میلادی باز می شود.

ویمیناسیوم یک شهر رومی بزرگ با 45 هزار نفر جمعیت بود که دارای یک هیپودروم (استادیومی برای برگزاری مسابقات اسب دوانی و ارابه رانی)، استحکامات، کاخ، معابد، یک آمفی تئاتر، قنات، حمام و کارگاه بود. این شهر باستانی بین قرن اول و ششم میلادی وجود داشت.

کوراچ درباره کشف این سازه تاریخی توضیح داد: وقتی ردپای مربع شکلی از سنگ های آهکی بزرگ پیدا کردیم، شکی نبود که این یک طاق پیروزی بوده است.

تکه ای از یک تخته مرمر با عبارت CAES/ANTO روی آن نشان می دهد که این طاق برای امپراتور مارکوس آئورلیوس آنتونیوس معروف به کاراکالا که از سال 198 تا 217 میلادی سلطنت میکرد، ساخته شده است.

به گفته باستان شناسان، گمان می رود کاراکالا در ویمیناسیوم به امپراتور ترفیع یافته باشد.

باستان شناسان امیدوارند بقایای بیشتری کشف کنند. کاوشگران تا به امروز بقایای ستون و سقف را کشف کرده اند اما امید بر آن است که حکاکی های بیشتری کشف کنند.

کاوش در ویمیناسیوم از سال 1882 آغاز شده است، اما باستان شناسان تخمین می زنند که تا به امروز فقط 5 درصد از این مکان 450 هکتاری را کاوش کرده اند.

از جمله اکتشافات قبلی قابل توجه در این شهر باستانی به دو کشتی رومی، تکه های طلا، سکه، مجسمه ه ای یشم، اشیای مذهبی ، موزائیک، فرسکو، سلاح و بقایای سه ماموت میتوان اشاره کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 بهمن 1402 بروزرسانی: 8 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14614

به "کشف بقایای یک طاق رومی در یکی از شهرهای باستانی صربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای یک طاق رومی در یکی از شهرهای باستانی صربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید