کشف اقیانوسی از آب در اعماق زمین

به گزارش کنفرانس هکا، در اعماق سطح زمین، مخزن عظیمی وجود دارد که تخمین زده می گردد آب آن سه برابر تمام اقیانوس های روی سطح سیاره ما باشد.

کشف اقیانوسی از آب در اعماق زمین

به گزارش خبرنگاران ، در سال 2014، تیمی از محققان در ایالات متحده 2 هزار لرزه سنج را برای مطالعه امواج لرزه ای بیش از 500 زمین لرزه به خدمت گرفتند و با آنالیز سرعت امواج در اعماق مختلف زمین، توانستند مشخص نمایند که امواج لرزه ای قبل از رسیدن به حسگرها از چه نوع سنگ هایی عبور نموده اند.

به نقل از یورونیوز، آنها دریافتند که در عمق حدود 700 کیلومتر زیر پای ما در منطقه انتقالی، بین گوشته پایینی و گوشته بالایی کره زمین، سنگی به نام رینگ وودیت از سیلیکات منیزیم وجود دارد.

این نوع سنگ تنها تحت فشار شدیدی که در مرکز سیاره ما وجود دارد تشکیل می گردد. رینگودیت حاوی آب است، اما نه به آن شکلی که می شناسیم؛ در واقع آب در آن به شکل مایع وجود ندارد. بلکه در ساختار مولکولی مواد معدنی این سنگ به دام افتاده است.

استیو جاکوبسن، ژئوفیزیکدان، در این باره می گوید: رینگ وودیت مانند یک اسفنج است که آب را جذب خودش می نماید. این در واقع ساختار کریستالی رینگ وودیت است که به آن اجازه می دهد هیدروژن را به سمت خودش کشیده و آب را به دام بیاندازد. این ماده معدنی می تواند حاوی اندازه زیادی آب در گوشته عمیق زمین باشد.

آزمایش های قبلی نشان می دهد که رینگ وودیت می تواند تا 1.5 درصد آب داشته باشد و امواج لرزه ای شناسایی شده وجود لایه ای از این سنگ را در عمق 525 تا 660 کیلومتری زمین ثابت نموده است.

تیم تحقیق تخمین زده است که اگر فقط 1 درصد از سنگ موجود در منطقه انتقالی از آب تشکیل شده باشد، این بدین معنی است که این منطقه سه برابر بیشتر از تمام اقیانوس های روی سطح زمین آب دارد.

براندون اشمانت، لرزه شناس، در این باره می گوید: اگر اندازه قابل توجهی H2O در منطقه انتقالی وجود داشته باشد، آنگاه اندازهی ذوب باید در مناطقی رخ دهد که در آن جریان به سمت گوشته پایینی وجود دارد. این با آنچه ما پیدا کردیم مطابق است.

دکتر یاکوبسن معتقد است که این مطالعه به شواهدی یاری می نماید که نشان می دهند آب های روی سطح زمین از درون آن آمده اند. وی گفت: من فکر می کنم بالاخره شواهدی برای منشأ چرخه آب در کل زمین می بینیم که می تواند به شرح دلیل وجودی اندازه زیاد آب مایع در سطح سیاره ما یاری کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 اسفند 1402 بروزرسانی: 24 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16022

به "کشف اقیانوسی از آب در اعماق زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اقیانوسی از آب در اعماق زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید