کشف اتفاقی یک سکونتگاه عصر برنز

به گزارش کنفرانس هکا، باستان شناسان بقایای یک سکونتگاه عصر برنز را در محوطه ای از یک روستای سوئیسی کشف کردند که پیش تر هیچ شواهدی از آثار قدیمی تر از دوران رومی در آن پیدا نشده بود.

کشف اتفاقی یک سکونتگاه عصر برنز

آرت نت نوشت در پاییز سال 2023، سرویس باستان شناسی کانتون برن یک پروژه کاوش را قبل از شروع ساخت وساز در یک محوطه رومی در روستای هیمبرگ واقع در سوئیس انجام داد. انتظار می رفت بقایای یک کارگاه آجرسازی باستانی کشف گردد، با این حال هیچ شواهدی از سازه مورد نظر پیدا نشد. در عوض باستان شناسان به کشف هیجان انگیز یک سکونتگاه 3200 تا 3500 ساله دست یافتند.

باستان شناسان در جریان کاوش سه ماهه در این محل، سه سرنخ معین نمایندۀ قدمت سکونتگاه را شناسایی کردند. یکی از این سرنخ ها، گودال هایی بودند که به طور کامل از نوعی سنگ پُر شده بودند. کاربرد این سنگ ها هنوز تعیین نیست. این فرضیه مطرح شده است که سنگ ها، نخست گرم می شدند و سپس درون گودال ها انباشته می شدند تا برای مردم ماقبل تاریخ گرما فراوری نمایند. فرضیه دیگر این است که سنگ ها برای آشپزی مورد استفاده قرار گرفته اند. کشف سنگ هایی با این نوع کاربرد در سکونتگاه های عصر برنز رایج است.

به نظر می رسد تعداد دیگری از گودال هایی که در این محوطه باستانی کشف شده اند برای استخراج گِل کاربرد داشته باشند. گِل یک ماده اولیه ضروری بود که برای ساخت سرامیک و برای پوشاندن سطح دیوارهای ترکه ای خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت.

در این محوطه بعلاوه تعدادی شیء سرامیکی که به سبک بازه زمانی 1500 تا 1200 پیش از میلاد طراحی شده بود نیز کشف شد.

تا به امروز فقط بخش کوچکی از این سکونتگاه کاوش شده، بنابراین مقدار دقیق آن هنوز تعیین نیست. هویت ساکنان آن نیز تعیین نیست؛ چراکه بقایای هیچ گوری کشف نشده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 اسفند 1402 بروزرسانی: 8 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15494

به "کشف اتفاقی یک سکونتگاه عصر برنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اتفاقی یک سکونتگاه عصر برنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید