کرمیت قورباغه در طبیعت پیدا شد

به گزارش کنفرانس هکا، شخصیت عروسکی کرمیت قورباغه پس از به دست آوردن شهرتی جهانی از طریق برنامه های تلویزیونی پیروز، حالا یک افتخار علمی را نیز کسب کرده و یک فسیل ماقبل تاریخ به نام او نامگذاری شده است.

کرمیت قورباغه در طبیعت پیدا شد

به گزارش خبرنگاران ، این نمونه فسیلی چهار دهه پیش در منطقه ای از تگزاس در ایالات متحده کشف شد، اما برای سال ها در گوشه ای در مجموعه دیرینه شناسی موزه ملی تاریخ طبیعی نامیتسونیان بررسی نشده به جای مانده بود. این فسیل در نهایت در سال 2021 از طریق دکتر آریان مان، دیرینه شناس موزه، شناسایی شد.

به نقل از یورونیوز، دانشمندان به دلیل حدقه چشمان درشت و لبخند کج نقش بسته روی این فسیل 270 میلیون ساله، که مطابق گفته هایشان آنها را به یاد کرمیت قورباغه می اندازد، آن را با نام علمی کرمیتوپس گراتوس (Kermitops gratus) نام گذاری کرده اند.

محققان در کنار عروسک کرمیت قورباغه

به گفته محققان کرمیتوپس جزو اولین دوزیستان واقعی در زمین است و یک مقطع کلیدی تکاملی در انتقال حیات از آب به خشکی را نشان می دهد.

کالوین سو، دیرینه شناس در مقطع پست دکترا در دانشگاه جورج واشنگتن، در این باره گفت: استفاده از نام کرمیت اقدامی است در این راستا که چگونه می توانیم حاصل کارهای علمی دیرینه شناسان در موزه ها را به عموم مردم بشناسانیم.

او اضافه کرد: از آنجایی که این جانور از خویشاوندان دور دوزیستان امروزی است و کرمیت نیز نمادی از دوزیستان امروزی محسوب می شود، این نام نام مناسبی برای او بود. به علاوه ما می خواستیم توجه عموم را به این فسیل منحصربه فرد جلب کنیم. فسیلی که واقعاً کوچک است و اگر بخواهید آن را در کنار دایناسوری مثل تیرانوسوروس در موزه قرار دهید، کسی متوجه آن نمی شود.

دانشمندان در مطالعه خود بقایای جمجمه فسیل شده را، که اندازه ای کمتر از 3 سانتی متر داشت، مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که این فسیل یک گونه از تمنوسپوندیل بوده است؛ گروهی متنوع از دوزیستان باستانی که بین 360 تا 200 میلیون سال پیش می زیستند و رایج ترین اجداد گونه لیسامفیبیان (دسته ای شامل قورباغه ها و سمندرها) محسوب می شوند.

کرمیتوپس به عنوان قورباغه طبقه بندی نمی شود، زیرا دوزیستان ماقبل تاریخ دارای ویژگی ها و آناتومی یکسانی با قورباغه های مدرن نیستند. اعتقاد بر این است که این موجودات در دوران پیش از دایناسورها در دوره پرمین اولیه (از 298.9 تا 272.3 میلیون سال پیش) روی زمین زندگی می کردند.

تجزیه و تحلیل فسیل این جانور همچنین نشان داد که ساختارجمجمه او متفاوت از ویژگی هایی است که در جمجمه چهارپایان باستانی، اجداد دوزیستان و دیگر مهره داران زنده مشاهده می شود. دانشمندان می گویند ناحیه جمجمه در پشت چشمان کرمیتوپس بسیار کوچک تر از پوزه کشیده و خمیده آن است.

به گفته آنان این شکل پوزه، که احتمالاً شبیه سمندر است، به کرمیتوپس ها کمک می کرده تا یک مایع چسبناک مخاطی را برای گرفتن طعمه های خود شامل حشرات ریز تولید کنند.

سابقه فسیلی اولیه دوزیستان و اجداد آنها کم است. امری که درک چگونگی پیدایش قورباغه ها، سمندرها و خویشاوندان آنها را سخت می کند.

آریان مان، دیرینه شناس موزه، با بیان اینکه کرمیتوپس نشان می دهد منشأ دوزیستان مدرن کمی پیچیده تر از آن چیزی است که پیشتر تصور می شد گفت : این یک حوزه تحقیقاتی فعال است که دیرینه شناسان بیشتری باید دوباره در آن پژوهش کنند. دیرین شناسی همیشه چیزی فراتر از دایناسورها بوده و داستان ها و رازهای تکاملی جالبی وجود دارد که هنوز جوابی برای آنها پیدا نشده است.

کرمیت معروف ترین ساخته جیم هنسون عروسک گردان سرشناس است و اولین بار در سال 1955 معرفی شد. این قورباغه مجری برنامه عروسکی ماپت شو بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 فروردین 1403 بروزرسانی: 3 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16230

به "کرمیت قورباغه در طبیعت پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرمیت قورباغه در طبیعت پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید