کاوش و لایروبی آبراهه های تخت جمشید ادامه خواهد داشت

به گزارش کنفرانس هکا، ایلنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، کاوش و لایروبی آبراهه های تخت جمشید ادامه خواهد داشت.

کاوش و لایروبی آبراهه های تخت جمشید ادامه خواهد داشت

علیرضا عسگری چاوردی (مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید) با اشاره به برنامه هایی که برای بخش های پژوهشی، حفاظتی و بازسازیی و کاوش در تخت جمشید دارد، گفت: پژوهش ها در تخت جمشید برای توسعه پایدار میراث فرهنگی انجام می شود. افق چشم انداز پژوهش ها به دلیل اهمیت آن در تیم های ترکیبی به صورت میان رشته ای انجام می شود.

او ادامه داد: در حال حاضر پروژه های بازسازیی با رویکرد حفاظتی در نقش رستم و در تخت جمشید در حال انجام است و اولویت برنامه های حفاظتی بر مبنای طرح حفاظت است. مهمترین اقدام حفاظتی و بازسازیی در دست اقدام، پروژه حفاظت و بازسازی پیروزی شاپور یکم بر والرین امپراطوری روم در نقش رستم است که این پروژه در بهمن به خاتمه می رسد و برای نوروز این نقش ارزشمند برای بازدید نمایندگان بازگشایی می شود.

عسگری چاوردی درخصوص کاوش در آبراهه های تخت جمشید و یافته های آن که خبرساز شده و درجه اهمیت کاوش در این بخش و اینکه چند فصل ادامه خواهد داشت، گفت: کاوش آبراهه ها از حدود هشتاد سال پیش تا به امروز همواره انجام میشده و این کاوش ها که بخش اعظم آن لایروبی هست، یک برنامه مداوم است. هدف از کاوش در آبراهه ها، اساسا حفاظت از تختگاه است که انتقال آب را از تختگاه به بیرون هدایت می کند. اما به دلیل اهمیت تخت جمشید این لایروبی در چارچوب یک کاوش علمی و روشمند انجام می شود.

او همچنین با اشاره به شرایط موزه تخت جمشید درباره شرایط مخزن گفت: برنامه طرح توسعه موزه تخت جمشید با همکاری اداره کل موزه های ستاد وزارت در حال تهیه است و هدف این است که تمام اشیاء و آثار مربوطه به تخت جمشید در این موزه به نمایش گذاشته شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره برنامه هایی که برای آماده سازی تخت جمشید برای نوروز و حضور بازدید نمایندگان در دستور کار است، گفت: برنامه پویش و ساماندهی این محوطه میراث جهانی آغاز شده است و تمام گروه های کارشناسی و کارگران فنی در حال حاضر برای تمهید نوروز در حال ساماندهی محوطه های تخت جمشید و نقش رستم هستند. برنامه های نوروز به دلیل همزمانی ماه مبارک رمضان و ثبت میراث معنوی افطار در میراث جهانی در حقیقت تقارن دو میراث معنوی بزرگ در پیوند هویتی و اعتقادی جامعه ایران اسلامی را رقم زده است.

به همین جهت برنامه های نوروز امسال با رویکرد میراث معنوی نوروز و جشن افطار جهانی جنبه های فرهنگی و آئینی گسترده تری نسبت به سالهای گذشته خواهد داشت. تمرکز زمان اجرای برنامه های فرهنگی نوروز امسال در زمان عصر و غروب خواهد بود تا هنرمندان و گروه های فرهنگی بتوانند به نحو شایسته ای برنامه های خود را اجرا نمایند.

او در پاسخ به این سئوال که آیا برنامه ای برای حضور بازسازیگران بدون مرز و ایتالیایی ها به منظور ادامه بازسازی تخت جمشید در نظر گرفته شده یا خیر گفت: تداوم همکاری با گروه بازسازیگران بدون مرز به توسعه پایدار میراث فرهنگی تخت جمشید کمک خواهد کرد. این اثر میراث جهانی یک مجموعه ثبت شده در مقیاس دانش بشری است به همین دلیل پژوهش های باستان شناسی و حفاظت و بازسازی آن در سطح بین المللی انجام می شود.

عسگری چاوردی درخصصوص شرایط مواد و مصالح مورد نیاز بازسازی تخت جمشید اذعان داشت: در حال حاضر مواد و مصالح بازسازیی در تخت جمشید پس از 10 سال همکاری با گروه بازسازیگران بدون مرز ایتالیا و همکاری دانشگاه بولونیا و موسسه ایزمئو در تخت جمشید فراهم شده است و از آنجا که رویکرد حفاظت است، عمده فعالیت های بر پایش و استحکام بخشی بناها متمرکز شده است.

او با اشاره به شرایط بخش های وابسته به مجموعه و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: مهمترین محوطه های وابسته به بزرن جنوبی، نقش رستم، شهر استخر و مجموعه فیروزی با تمرکز بر تل آجری است که پس از مطالعه 15 ساله مشترک فعالیت های باستان شناسی دو دانشگاه شیراز و دانشگاه بولونیا به این نتیجه جامع رسیدیم که اساسا باید شهر پارسه را مد نظر قرار دهیم و برنامه جامع شهر پارسه را در چشم انداز بلند مدت برای توسعه پایدار میراث فرهنگی و گردشگری لحاظ کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 23 دی 1402 بروزرسانی: 23 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14182

به "کاوش و لایروبی آبراهه های تخت جمشید ادامه خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش و لایروبی آبراهه های تخت جمشید ادامه خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید