کارگاه آشنایی بچه ها و نوجوانان با افسانه های بومی ایران برگزار گردید

به گزارش کنفرانس هکا، کارگاه آشنایی بچه ها و نوجوانان با افسانه های بومی ایران به منظور شناخت بیشتر فرهنگ ایرانی برگزار گردید.

کارگاه آشنایی بچه ها و نوجوانان با افسانه های بومی ایران برگزار گردید

پریسا شجاعی کارشناس دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه، با اعلام این خبر گفت: در این کارگاه ذهن بچه ها با اجرای افسانه کردی و بومی شاماران در رابطه با آشنایی با فرهنگ ایرانی به چالش کشیده شد.

او با بیان اینکه شاماران یک افسانه کردیست که در فهرست میراث ناملموس ثبت ملی شده است اضافه نمود: در ادامه این کارگاه به منظور احیای خرده فرهنگ ها و آداب و رسوم بومی مانند پخت آش شاماران و خواص گیاهان مطالبی مطرح شد.

شجاعی با اشاره به اینکه در افسانه شاه ماران به دانش گیاهان، علم طب و شناخت گیاهان دارویی اشاره شده اضافه نمود: در صنایع دستی مناطق مختلف کردنشین از کردهای کرمانشاه، کردستان و کرمانج طرح شاماران (شاهماران: زنی زیبا با بدن مار) وجود داشته و امروزه هنرمندان ترکیه در طراحی زیورآلات و کاشیها و رونق صنعت گردشگری کشورشان از این طرح و نقشها استفاده می نمایند.

وی گفت: احیای عروسک شامارون در سال 1397 توسط گروه هنرمند باجی صورت گرفت و در موزه عروسک و فرهنگ ایران رونمایی شد.

در ادامه این کارگاه که در فرهنگسرای استاد شهریار شهرستان شهریار با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید، با معرفی فرهنگنامه بچه ها و نوجوانان، نحوه استفاده از این فرهنگ نامه و آشنایی با آن برای شرکت نمایندگان بازگو شد و بنا بر موضوع کارگاه، مدخل اسطوره از جلد دوم فرهنگنامه مورد آنالیز نهاده شد.

فرهنگنامه بچه ها و نوجوانان؛ تنها کتاب مرجع تالیفی در این حوزه و شامل 26 جلد است که تاکنون 18 جلد از آن برای سنین 10 تا 12 سال تالیف شده و مرجعی عمومی است.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4790

به "کارگاه آشنایی بچه ها و نوجوانان با افسانه های بومی ایران برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگاه آشنایی بچه ها و نوجوانان با افسانه های بومی ایران برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید