چین به جنگ مستقیم نورالینک ایلان ماسک می رود؛ ساخت تراشه مغزی تا سال 2025

به گزارش کنفرانس هکا، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) سند جدیدی از سیاست های خود منتشر نموده که در آن به تعهداتش در توسعه فناوری های پیشرفته اشاره شده است. یکی از برنامه های بلندپروازانه MIIT در این سند، توسعه تراشه مغزی تا سال 2025 برای رقابت با شرکت نورالینک ایلان ماسک است.

چین به جنگ مستقیم نورالینک ایلان ماسک می رود؛ ساخت تراشه مغزی تا سال 2025

براساس گزارش های موجود، MIIT در پی دستیابی به پیشرفت هایی در فناوری های مختلف ازجمله ترکیب مغز و رایانه، تراشه های مغزمانند و مدل های عصبی برای محاسبات مغزی است. هدف نهایی این برنامه نیز فراوری محصولات رابط مغز و رایانه ایمن و کاربرپسند است که در زمینه هایی مانند توانبخشی پزشکی، رانندگی خودران و واقعیت مجازی کاربرد خواهند داشت.

برنامه های چین به همین چند مورد ختم نمی گردد و این کشور می خواهد به پیشرفت خود درزمینه توسعه GPU سرعت ببخشد و درزمینه تحقیق و توسعه محاسبات کوانتومی بیشتر کوشش کند. درنهایت، چین میخواهد تا سال 2027 به رهبر جهانی این حوزه ها تبدیل گردد.

برنامه های استراتژیک چین درحالی اعلام شده است که نورالینک با مدیریت ایلان ماسک، در چند وقت گذشته پیشرفت قابل توجهی را گزارش نموده است. ماسک اخیراً گفت که نورالینک پیروز به کاشت اولین تراشه اش درون مغز انسان شده است. FDA در ماه مه سال 2023 تأییدیه انجام آزمایشات انسانی را به نورالینک داده بود.

پیشرفت های چین در توسعه تراشه مغزی

چین که با نوآوری های سریع خود در صنعت فناوری شناخته می گردد، در سال های اخیر به طور فعال روی دستگاه های رابط مغز و رایانه تحقیق نموده است و می خواهد نورالینک را به چالش بکشد. در سال 2019، دانشگاه تیانجین و شرکت China Electronics Corporation از تراشه Brain Talker رونمایی کردند که برای تقویت رابط های مغز و کامپیوتر طراحی شده است. این تراشه سیگنال های عصبی را رمزگشایی می نماید و آن ها را به دستوراتی تبدیل می نماید که به وسیله رایانه ها و دستگاه های دیگر قابل درک هستند.

علاوه براین، محققان دانشگاه چینهوا پکن نیز سال میلادی گذشته رابط مغز و کامپیوتر SpiralE را توسعه دادند که به گوش داخلی متصل می گردد و ارتباط مستقیم با مغز را ساده می نماید.

منبع: دیجیاتو

منبع: انتخاب
انتشار: 14 بهمن 1402 بروزرسانی: 14 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14782

به "چین به جنگ مستقیم نورالینک ایلان ماسک می رود؛ ساخت تراشه مغزی تا سال 2025" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به جنگ مستقیم نورالینک ایلان ماسک می رود؛ ساخت تراشه مغزی تا سال 2025"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید