چگونه برنامه های نصب شده در ویندوز 11 را به درایو دیگری انتقال دهیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، آیا فضای ذخیره سازی در یکی از درایوهای کامپیوتر شما به اتمام رسیده و به فکر انتقال برنامه های نصب شده در درایو موردنظر افتاده اید؟ یا اینکه مثلا به طور تصادفی یک بازی سنگین را در یکی از درایوها نصب نموده اید ولی حالا می خواهید بازی را به یک درایو دیگر منتقل کنید؟ در این مطلب به چگونگی انتقال برنامه های نصب شده به یک درایو دیگر در ویندوز 11 می پردازیم.

چگونه برنامه های نصب شده در ویندوز 11 را به درایو دیگری انتقال دهیم؟

کارهایی که قبل از جابجایی برنامه ها باید انجام دهید

قبل از جابجایی برنامه ها بین درایوها، برای جلوگیری از خراب شدن فایل ها یا از دست دادن اطلاعات، بهتر است مواردی را در نظر بگیرید. اول از همه یک نقطه بازیابی یا Restore Point ایجاد کنید. بنابراین اگر حین جابجایی فایل ها با هر مسئله ای روبرو شدید، می توانید با خیال راحت سیستم عامل را به شرایط قبلی برگردانید. البته باید خاطرنشان کنیم انجام این کار بیشتر مناسب زمانی است که فایل های انتقال داده شده در همان درایوی که ویندوز نصب شده، قرار داشته باشند یا بخواهید فایل هایی را به این درایو منتقل کنید.

البته بهره گیری از این معینه به معنای بک آپ گرفتن از فایل های موردنظر نیست و باید این کار را به طور جداگانه انجام دهید. بنابراین قبل از آغار فرایند انتقال، بازی یا برنامه موردنظر را به حافظه اکسترنال منتقل کنید. اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، بهتر است از داشتن شارژ کافی مطمئن شوید.

چگونه برنامه های نصب شده در ویندوز 11 را به درایو دیگری انتقال دهیم؟

ساده ترین راه برای جابجایی برنامه های به یک درایو دیگر در ویندوز 11، استفاده از قابلیت Move است. برای بهره گیری از این معینه، روی آیکن منوی استارت راست کلیک کنید و سپس Settings را انتخاب کنید.

در گام بعدی راهی تب Apps شوید و روی Installed Apps در پنل سمت راست کلیک کنید. با این کار، می توانید لیستی از برنامه های نصب شده را ببینید.

بعد از پیدا کردن نام برنامه ای که می خواهید جابجا کنید، روی آیکن سه نقطه کلیک کنید و سپس گزینه Move را انتخاب کنید.

با این کار، ویندوز محل نصب فعلی برنامه را نشان می دهد و درایوهایی که می توانید به آن ها انتقال دهید هم نمایش داده می گردد. بعد از معین کردن درایو مقصد، کافیست روی گزینه Move کلیک کنید.

معمولا این فرایند خیلی سریع انجام می گردد که البته سرعت انتقال به حجم برنامه موردنظر بستگی دارد. با وجود اینکه این روش ساده ترین راه برای انتقال برنامه ها محسوب می گردد، ولی واقعیت این است که چنین گزینه ای برای بعضی برنامه ها فعال نیست. در چنین شرایطی چگونه می توانیم در ویندوز 11 برنامه ها را به یک درایو دیگر منتقل کنیم؟

بهره گیری از Command Prompt برای انتقال برنامه ها

با استفاده از Command Prompt یا همان محیط خط فرمان، می توانید بر محدودیت ها غلبه کنید و هر برنامه ای را به یک درایو دیگر منتقل کنید. اول از همه، باید مکان نصب برنامه را پیدا کنید. اگر نمی دانید برنامه موردنظر در کدام پوشه و درایو نصب شده، می توانید از بخش جستجوی ویندوز یاری بگیرید. برای این کار کافیست نام برنامه را در بخش جستجو بنویسید، روی نام اپ راست کلیک کنید و سپس روی Open File Location کلیک کنید. با این کار مستقیما راهی پوشه منوی استارت می شوید.

حالا باید روی آیکن اپ راست کلیک کنید و سپس Open File Location را انتخاب کنید. این کار شما را راهی پوشه اصلی می نماید.

حالا در این مرحله، باید مسیر پوشه موردنظر را در یک فایل نوت پد ذخیره کنید. برای اینکه بین آدرس ها سردرگم نشوید، می توانید کنار آن بنویسید Old تا متوجه شوید که با آدرس قدیمی برنامه روبرو هستید. سپس باید در درایو نو که می خواهید برنامه را به آن انتقال دهید، یک پوشه نو ایجاد کنید و مسیر آن را هم در فایل نوت پد قرار دهید و در کنار آن بنویسید New تا متوجه شوید کدام آدرس قرار است مقصد برنامه باشد.

بعد از معین کردن مبدا و مقصد برنامه، حالا وقت آن است که سراغ Command Prompt بروید. برای این کار کافی است بعد از باز کردن منوی استارت، بنویسید Command Prompt و بر روی گزینه Run as Administrator کلیک کنید تا این محیط با دسترسی ادمین اجرا گردد.

در محیط خط فرمان، باید دستور زیر را بنویسید و به جای old و new، آدرس قدیمی و نو را وارد کنید.

بعد از انجام این کار، باید Enter بزنید و به همین سادگی، برنامه موردنظر به مقصد نو منتقل می گردد. به عنوان مثال برای آدرس هایی که به عنوان نمونه نوشتیم، باید چنین دستوری بنویسید.

در گام بعدی، دستور زیر را بنویسید و آدرس قدیمی و نو را معین کنید.

با این کار میان برهای ایجاد شده هم با مسئله ای روبرو نخواهند شد.

فرآیند بالا به طور اتوماتیک برنامه را از مکان قدیمی خود حذف نمی نماید. بنابراین، پس از جابجایی موفقیت آمیز برنامه به مکان نو و ایجاد یک اتصال بین دایرکتوری های قدیمی و نو، به صورت دستی برنامه را حذف کنید تا فضای ذخیره سازی آزاد گردد. اگر هنگام اجرای دستور mklink با پیام خطایی مبنی بر Cannot Create a File When That File Already Existent روبرو شدید، برنامه را از محل قدیمی حذف کنید.

سخن پایانی

هنگام جابجایی برنامه ها از یک درایو به درایو دیگر، باید از انجام چند اقدام خودداری کنید. اول از همه حین انجام این کار، ویندوز را آپدیت نکنید و ضمناً حین جابجا کردن، برنامه دیگری را نصب نکنید. زمانی هم که یک برنامه در حال جابجا شدن است، آن را اجرا نکنید زیرا این کار ممکن است تنظیمات برنامه را تغییر دهد.

به همین سادگی قادر به جابجا کردن برنامه ها در ویندوز 11 و انتقال آن ها به درایو نو هستید. فقط به خاطر داشته باشید قبل از انجام این کار، از داده های موردنظر بک آپ بگیرید و ضمناً باید یادآوری کنیم در ویندوز به طور پیش فرض نمی توانید این کار را به طور دسته جمعی برای برنامه ها انجام دهید. البته برای این موضوع برنامه هایی وجود دارند ولی بهتر است از همین ابزارهای داخلی ویندوز استفاده کنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 بهمن 1402 بروزرسانی: 3 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14483

به "چگونه برنامه های نصب شده در ویندوز 11 را به درایو دیگری انتقال دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برنامه های نصب شده در ویندوز 11 را به درایو دیگری انتقال دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید