چگونه آنتی ویروس ویندوز 11 (Defender) را به طور دائمی غیرفعال کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، آنتی ویروس داخلی ویندوز (Microsoft Defender) طبیعتا کوشش می نماید از کامپیوتر شما در برابر عوامل مخرب و ویروس ها محافظت کند. با این حال، ممکن است مواقعی پیش بیاید که بخواهید آن را غیرفعال کنید، مانند زمانی که می خواهید یک برنامه امنیتی جداگانه را آزمایش کنید. در این مقاله، نحوه غیرفعال کردن دائمی Microsoft Defender در ویندوز 11 را به شما نشان خواهیم داد.

چگونه آنتی ویروس ویندوز 11 (Defender) را به طور دائمی غیرفعال کنیم؟

چه زمانی باید آنتی ویروس ویندوز (Defender) را غیرفعال کنیم؟

آنتی ویروس ویندوز (Defender) امکانات مختلف و بسیار مفیدی را ارائه می دهد که در صورت غیرفعال کردن آن، به این موارد دسترسی نخواهید داشت و در نتیجه سیستم در معرض خطر می گیرد. به طور کلی، توصیه می گردد از غیرفعال کردن مایکروسافت دیفندر خودداری کنید. با این حال، اگر به ناچار مجبور به این کار شدید، مثلاً زمانی که احتیاج به نصب برنامه ای دارید که دیفندر آن را مسدود نموده است، می توانید به طور موقت آن را غیرفعال کنید. برای این کار، قابلیت Real-time protection را غیرفعال کنید و بعد از نصب برنامه موردنظر، می توانید بار دیگر این مشخصه را فعال کنید.

اگر هم می خواهید یک آنتی ویروس جداگانه نصب کنید، تقریبا همواره همان برنامه به طور اتوماتیک آنتی ویروس پیش فرض ویندوز را غیرفعال می نماید. اما اگر به هر دلیلی برنامه موردنظر نمی تواند این کار را به درستی انجام دهید، چاره ای جز غیرفعال کردن دستی آن ندارید که طبیعتا این غیرفعال شدن باید به طور دائمی باشد.

اقدامات اولیه با استفاده از Windows Security

برخلاف غیرفعال کردن موقت آنتی ویروس مایکروسافت دیفندر، غیرفعال کردن دائمی آن چندان ساده نیست. ابتدا باید به وسیله برنامه Windows Security، قابلیت های Real-time و Tamper Protection را غیرفعال کنید. غیرفعال کردن Real-time باعث می گردد که آنتی ویروس دیفندر هیچ فایلی را در کامپیوتر اسکن نکند. از سوی دیگر Tamper Protection به شما اجازه می دهد تا تغییراتی را در تنظیمات مایکروسافت Defender اعمال کنید که در صورت فعال بودن این گزینه، قادر به انجام این کار نخواهید بود. برای غیرفعال کردن این گزینه ها، منوی استارت را باز کنید و سپس Windows Security را بنویسید و Enter را بزنید.

در سمت چپ پنجره باز شده، روی Virus & Threat Protection کلیک کنید و سپس در پنل سمت راست گزینه Manage Settings را انتخاب کنید.

حالا باید گزینه Real-Time Protection را غیرفعال کنید. اگر یک پاپ آپ به نمایش عایدی، کافی است روی Yes کلیک کنید.

در گام بعدی گزینه Tamper Protection را غیرفعال کنید که در اینجا هم اگر پاپ آپ باز شد، روی Yes کلیک کنید.

حالا بعد از انجام این اقدامات، می توانید در ادامه کارهایی را برای غیرفعال کردن دائمی آنتی ویروس پیش فرض ویندوز انجام دهیم.

غیرفعال کردن آنتی ویروس ویندوز (Defender) با رجیستری

قبل از اینکه به چگونگی انجام این کار بپردازیم، باید بگوییم اشتباه در ویرایش رجیستری ویندوز می تواند دردسرساز باشد. پس برای اینکه با مسئله ای روبرو نشوید، ابتدا از رجیستری بک آپ بگیرید و سپس یک Restore Point ایجاد کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید کامپیوتر با شرایط پیش از اعمال تغییرات برگردانید.

با در نظر گرفتن این نکات، منوی استارت را باز کنید و در نوار جستجو Registry Editor را بنویسید و Enter را بزنید. حالا در رجیستری به این مسیر بروید.

ComputerHKEY-LOCAL-MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows Defender

سپس در پنل سمت چپ روی Windows Defender راست کلیک کنید و نشانه گر ماوس را روی New ببرید و گزینه DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

برای گزینه جدیدی که در سمت راست ایجاد شده، نام DisableAntiSpyware را مشخص کنید و سپس بعد از دوبار کلیک بر روی آن، در بخش Value Data عدد 1 را بنویسید و روی Ok کلیک کنید.

بعد از انجام این کار، برای عملی شدن تغییرات باید سیستم را ریستارت کنید. حالا می توانید ببینید که آنتی ویروس ویندوز غیرفعال شده است. برای فعال کردن دوباره آن هم کافی است عدد مربوط به DisableAntiSpyware را دوباره روی 0 قرار دهید و طبیعتا باید گزینه های Real-time Protection و Tamper Protection را هم از Windows Security فعال کنید.

غیرفعال کردن آنتی ویروس ویندوز (Defender) با Local Group Policy Editor

اگر از نسخه پرو ویندوز 11 استفاده می کنید، یک راه حل دیگر هم برای غیرفعال کردن دائمی آنتی ویروس ویندوز پیش روی شما قرار گرفته است. به طور مشخص در ادامه به چگونگی انجام این کار به وسیله Local Group Policy Editor می پردازیم.

برای دسترسی به این محیط، کلید های Win+R را فشار دهید و سپس در پنجره باز شده gpedit.msc را تایپ کنید و در نهایت روی OK کلیک کنید.

در پنجره Local Group Policy Editor، مسیر زیر را دنبال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Microsoft Defender Antivirus

حالا در پنل سمت راست، روی Turn Off Microsoft Defender Antivirus دو بار کلیک کنید.

در پنجره باز شده، گزینه Enabled را انتخاب کنید و بعد از کلیک روی Apply، در نهایت روی OK کلیک کنید.

حالا کافی است سیستم را ریستارت کنید تا بعد از بالا آمدن ویندوز، با آنتی ویروس غیرفعال شده روبرو شوید. اگر هم قصد دارید بار دیگر آن را فعال کنید، کافی است در پنجره Turn Off Microsoft Defender Antivirus گزینه Disable را فعال کنید و سپس باید Real-time Protection و Tamper Protection را در Windows Security فعال کنید.

چگونه شرایط آنتی ویروس ویندوز 11 را آنالیز کنیم؟

بعد از اینکه با روش های شرح داده شده آنتی ویروس ویندوز 11 را غیرفعال کردید، حالا باید از این موضوع مطمئن شوید. برای آنالیز این موضوع، در منوی استارت PowerShell را تایپ کنید و Enter را بزنید. سپس در محیط PowerShell باید فرمان زیر را تایپ کنید:

Get-MpComputerStatus | select AMRunningMode

اگر با پاسخ Not Running روبرو شدید، این یعنی اینکه آنتی ویروس ویندوز غیرفعال شده است.

اما اگر Normal نشان داده شد، این یعنی اینکه آنتی ویروس ویندوز همچنان در حال اجرا وظیفه است.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اسفند 1402 بروزرسانی: 3 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15329

به "چگونه آنتی ویروس ویندوز 11 (Defender) را به طور دائمی غیرفعال کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه آنتی ویروس ویندوز 11 (Defender) را به طور دائمی غیرفعال کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید