چطور بفهمیم به قند خون مبتلا شدیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، دیابت احتیاج به درمان دارد، زیرا سطوح قند خون کنترل نشده می تواند بر اندام های حیاتی مانند قلب و کلیه ها تأثیر بگذارد و حتی می تواند منجر به مرگ گردد. بعضی از علائم اولیه دیابت وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید.

چطور بفهمیم به قند خون مبتلا شدیم؟

به گزارش همشهری، زمانی که به علت کمبود انسولین کافی اندازه قند در خون زیاد باشد، فرد به دیابت مبتلا خواهد شد. بر اساس گزارش سازمان دنیای بهداشت (WHO)، در سه دهه گذشته، شیوع دیابت نوع 2 در مختلف با سطح عایدی های متنوع به طور چشمگیری افزایش یافته است و امروزه حدود 422 میلیون نفر در سراسر دنیا به دیابت مبتلا هستند. دیابت احتیاج به درمان دارد، زیرا سطوح قند خون کنترل نشده می تواند بر اندام های حیاتی مانند قلب و کلیه ها تأثیر بگذارد و حتی می تواند منجر به مرگ گردد. بعضی از علائم اولیه دیابت وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید.

علائم اولیه ابتلا به قندخون

تکرر ادرار

اگر متوجه شدید که باید به دفعات بیشتری نسبت به حد معمول ادرار کنید، می تواند نشانه اولیه قند خون بالا باشد. اگر سطح گلوکز در خون بالا باشد، کلیه ها سعی می نمایند با فیلتر کردن قند اضافی بدن ما را تنظیم نمایند؛ بنابراین تکرر ادرار، به ویژه در طول شب، می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه دیابت باشد.

کاهش وزن با وجود گرسنگی مکرر

بدن ما انرژی خود را از گلوکز دریافت می نماید. این قند ساده زمانی فراوری می گردد که سیستم گوارشی بدن غذا را تجزیه می نماید. اما زمانی که شما دیابتی هستید، مقاومت بدن به انسولین مانع از ورود گلوکز به عضله و تامین انرژی می گردد. بنابراین، صرف نظر از اینکه چه زمانی و چه چیزی می خورید، همچنان احساس گرسنگی خواهید کرد. در نتیجه این روند وقتی بدن سوخت خود را از گلوکز دریافت نمی نماید، ماهیچه ها و چربی ها را برای انرژی تجزیه می نماید و در نتیجه منجر به کاهش وزن ناسالم می گردد.

مدام احساس خستگی می کنید

تکرر ادرار در شب می تواند باعث اختلال در خواب و بعلاوه کم آبی بدن گردد. بعلاوه، بدن شما انرژی کمی دارد، زیرا قادر به دریافت سوخت مورد نظر از گلوکز نیست؛ بنابراین ممکن است دائماً احساس خستگی کنید. این احساس خستگی می تواند بر کیفیت زندگی شما و نحوه انجام وظایف روزانه شما تأثیر بگذارد.

تاری دید

قند خون بالا بر سایر اندام ها مانند کلیه ها و چشم ها تأثیر می گذارد. هنگامی که سطح گلوکز در خون بسیار بالا باشد، می تواند به عروق خونی چشم آسیب برساند و منجر به تاری دید گردد. بعلاوه می تواند منجر به تورم چشم شما گردد که در نتیجه آن تاری دید به وجود می آید. بدون مراقبت مناسب و عدم درمان ممکن است در طولانی مدت منجر به از دست دادن بینایی گردد.

زخم ها و زخم ها به کندی بهبود می یابند

اگر سطح گلوکز خون به طور مداوم بالا باشد، اعصاب و عروق خونی بدن ما آسیب می ببینند. این مساله می تواند بر گردش خون تأثیر منفی بگذارد؛ بنابراین حتی کوچکترین بریدگی ها و زخم ها نیز مدت زیادی طول می کشد تا بهبود یابد. این نشانه بسیار شاخص دیابت است. این امر به ویژه در پا ها مشاهده می گردد.

احساس گزگز یا بی حسی در پا ها یا دست ها

همانطور که قبلا ذکر شد، دیابت به اعصابی که بر گردش خون تاثیر می گذارد آسیب می رساند؛ بنابراین این امر می تواند منجر به احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پا یا دست در بیماران دیابت نوع 2 گردد.

تغییر رنگ پوست

مقاومت به انسولین می تواند باعث این گردد که پوست گردن، زیر بغل و بالای بند انگشت تیره گردد و این یکی از نشانه های دیابت است. این تکه های تیره می توانند مخملی به نظر برسند.

این علائم بعضی از علائم دیابت بودند، اما توجه کنید که قبل از هر گونه نتیجه گیری در خصوص شرایط جسمی تان با پزشک مشورت کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14010

به "چطور بفهمیم به قند خون مبتلا شدیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بفهمیم به قند خون مبتلا شدیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید